Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Zeytinyağlı Dolma ve Sarmanın Yanına Ne İyi Gider?

22.10.2019
Zeytinyağlı Dolma ve Sarmanın Yanına Ne İyi Gider?

Zeytinyağlı dolma, lahana sarması ve yaprak sarmanın yanına ne gider? Sorunuza cevap olacak tatlılar, çorbalar ve salatalar için hemen tıklayın.

Kültürümüzün en güzel yemeklerinden olan sarma ve dolma yemeklerini severek tüketiyoruz. Ancak bu yemekleri yaparken akıllarda hep sarmanın yanına ne gider? Biber dolmasının yanına ne gider? ya da lahana sarmasının yanına ne yapsam soruları vardır.

Dolma ve sarmalar bir çok farklı lezzetlerle hazırlanmaktadır. Etli ya da etsiz hazırlanabilen dolmalar yine biber, patlıcan, yaprak, enginar ve patates kullanılarak da hazırlanabilir.

REKLAM ALANI

İçlerinin oyulup çeşitli baharatlar eklenerek pirinç ya da bulgur doldurulan bu yiyeceklerin her haliyle güzel ve lezzetli olması yanına yapılacak olan yemeğinde çok özel olması gerektiğini gösteriyor.

Zeytinyağlı Sarma ve Dolmanın Yanında İyi Giden Yemekler

Ana yemek olarak yaptığınız zeytinyağlı dolma ya da sarmanın yanına ne yapacağınızı düşünüyorsanız, en önemli yan ürün limon olmalıdır. Hem pişirirken lezzet katacak limon hem de sarmanıza görsel bir güzellik katacaktır.

Özellikle zeytinyağlı dolmaların öncesinde hafif bir çorba iyi bir eşlikçi olabilir. Sarmanın ve dolmanın yanında hangi çorbalar yapılır? Lebeniye çorbası, köz domates çorbası ya da mercimek çorbası dolmanın yanına iyi gider.

Zeytinyağlı dolmanın yanında en iyi giden şeylerden diğerleri de yoğurt, cacık ve ayran olabilir. Özellikle sarmalarınızın yanına yoğurtlu patates salatası yapabilirsiniz.

Eğer yoğurtlu ürünleri sevmiyorsanız hoşaf ve meyve suyu alternatiflerini sofranıza ekleyebilir. Zeytinyağlı sarmanın yanına mevsim salatası, baklagillerden oluşan bir salata da yapabilirsiniz.

Zeytinyağlı dolma ve sarmaların yanına ne iyi gider sorusunun cevabı ile etli dolmaların yanında sunacağınız yemekler farklılık göstermektedir. Şimdi etli dolmaların yanına ne iyi gider hep birlikte bakalım.

Etli Dolmanın Yanında Ne Yenir
Etli Dolmanın Yanında Ne Yenir

Etli Dolmanın Yanında Ne Yenir?

Etli dolma en önemli ana yemeklerden biridir. Bunun için öncesinde yapacağınız çorbalara özellikle dikkat etmelisiniz. Etli ve tavuklu çorbalardan uzak durup diğer çorbaları yapabilirsiniz.

Yine etli sarmanın yanına cacık ve yoğurtlu yiyecekler yapabilirsiniz. Başka alternatifler ise patlıcan söğürtme, köz sebzeler ve sarımsaklı salatalar hazırlayabilirsiniz.

Lahana Sarmasının Yanına Ne Yapılır?

Yine etli dolma ve zeytinyağlı sarma haricinde lahana sarması da sık sık yaptığımız ve tükettiğimiz bir besindir. Lahana sarmasının yanına da en çok yakışan gıda yoğurtlu gıdalardır.

Ayrıca patates salatası ve mevsim salataları da lahana sarmasının yanına iyi gider. Lahana sarması ile birlikte çıtır bir patatesli ya da peynirli börekte yapabilirsiniz.

Yine sarmanın yanında ne yenilir sorusuna cevap iyi bir sütlü ve şerbetli tatlı olabilir.

Etli Dolma ve Yaprak Sarmayla Çok Yakışacak 10 Harika Tarif

Gönüllerin yıldızı olan sarma ve dolma kalabalık sofraların yıldızıdır. Bizde size bu yemeklerin yanına neler yapılabilir anlattık. Şimdi ise örneklerini verdiğimiz yemeklerin tariflerini aşağıda kısa kısa belirtelim.

1-) Lebeniye Çorbası Tarifi

Özellikle zeytinyağlı sarma ve dolmanın yanında lebeniye çorbası tarifini uygulayabilirsiniz. Yapınca pişman olmayacağınız bu tarif şimdiden hepinize afiyet olsun.

Lebeniye Çorbası Tarifi
Lebeniye Çorbası Tarifi

2-) Lokanta Usulü Mercimek Çorbası

Etli dolma öncesinde midenizi hafifletecek bir mercimek çorbası ikram edebilirsiniz. İşte o çok özel lokanta usulü mercimek çorbası tarifi sizlerle.

Lokanta usulü mercimek çorbası tarifi
Lokanta usulü mercimek çorbası tarifi

3-) Köz Domates Çorbası

Akşama biber dolmasının yanına ne yapsam diye düşünüyorsanız köz domates çorbası tam aradığınız tariftir. Dolmanın yanına ne iyi gider diye arıyorsanız işte o özel tarif.

Közlenmiş domates çorbası tarifi
Közlenmiş Domates Çorbası Tarifi

4-) Taş Gibi Mayalanmış Bir Yoğurt

Dolmanın yanına en iyi meze ya da sarmanın yanına ikramlık olarak verilebilecek en güzel şey taş gibi mayalanmış bir yoğurt olacaktır.

Yoğurt nasıl mayalanır

5-) Börülce Salatası

Börülce salatası ya da mevsim salata sarma ve dolmalarınızın yanına çok yakışacaktır.

Börülce salatası tarifi
Börülce Salatası Tarifi

6-) Yoğurtlu Patates Salatası

Yoğurtlu patates salatası lahana sarması ve sarmanın yanına gidebilecek en iyi ikramlıktır.

Yoğurtlu patates salatası
Yoğurtlu Patates Salatası

7-) Çıtır Çıtır Bir Börek

Kuru patlıcan dolmasının yanına ya da diğer sarma ve lahana yemeklerinin yanına en iyi ara soğuk ve sıcak çıtır çıtır bir börek olacaktır.

Çıtır Börek Tarifi
Çıtır Börek Tarifi

😎 Ev Limonatası Tarifi

Ayran yoğurt gibi gıdaları sevmiyorsanız limonata tarifi yapabilirsiniz. Ya da hoşaf iyi bir seçenek olacaktır.

Ev yapımı limonata
Ev Yapımı Limonata

9-) Damak Çatlatan Künefe Tarifi

Her yemekte olduğu gibi bu yemeklerin ardından da iyi bir tatlı çok yakışacaktır.

Evde künefe nasıl yapılır

10-) Sütlaç Tarifi

Sütlü bir tatlı da yine dolma ve sarmaların yanında en güzel yiyeceklerden biri olacaktır. İşte o sütlaç tarifi.

Fırında Sütlaç Tarifi

Yaprak sarmanın yanına ne gider ya da etli dolmanın yanına ne yenir ve lahana sarması ile iyi giden yemekler için cevap verdiğimiz makalemizi beğendiyseniz yorumlarda belirtebilir sizde bu yemeklerin yanına yaptığınız en güzel yemeklerinizi yazabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.