Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yüzyıllardır Kullanılan Elma Sirkesinin Faydaları

29.08.2019
Yüzyıllardır Kullanılan Elma Sirkesinin Faydaları

İçerdiği vitamin ve mineraller ile vücuda bir çok fayda sunan ve yüzyıllardır kullanılan elma sirkesinin faydaları için bu yazıdan yararlanabilirsiniz.

Yüzyıllardır bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve cilt bakımında da kullanılan elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Sirke genel olarak temizlikten, gıdaya kadar bir çok alanda kullanılıyor.

Güçlü bir antioksidan olan elma sirkesi aynı zamanda doğal bir antiseptiktir. Bu özellikleri nedeniyle doğal elma sirkesi yapımı ile faydalarından maksimum yararlanacağınız bir tarifi de şu yazımızda bulabileceksiniz.

REKLAM ALANI

Fermente elma sirkesi piyasadaki rafine fabrikasyon ürünlerine göre daha uzun sürede olsa da çok daha faydalıdır.

Elma Sirkesinin Faydaları

İçerisinde bol miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin içeren elma sirkesi cilt bakımı, kalp rahatsızlıkları ve genel sağlığınıza bir çok fayda sunmaktadır.

Antik Yunanistan’da Hipokrat tarafından bitkisel bir reçete olarak hastalara yazılan elma sirkesinin bir birinden değerli faydaları şunlardır.

1. Zararlı Bakterileri Öldürür

Elma sirkesi zararlı bakterileri öldürür
Elma sirkesi zararlı bakterileri öldürür

Gıdaları dezenfekte etmesinin yanında günde bir bardak suyun içerisine eklediğiniz bir kaç damla elma sirkesi vücudunuza bir çok fayda sağlamaktadır. Elma sirkesi bit temizliğinde, siğil ve mantar gibi bakterilere de zarar vererek öldürür.

2. Hazımsızlık Sorunlarını Giderir

Elma sirkesinin faydalarından hazımsızlık sorunlarını giderme
Elma sirkesinin faydalarından hazımsızlık sorunlarını giderme

Sirke giren eve doktor girmez diyoruz ve hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız bir çay kaşığı elma sirkesini seyrelterek günlük olarak içmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda kabızlık problemi çekenlerde elma sirkesini kullanabilirler.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir
Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir

Zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yollarından bir tanesi elma sirkesinin faydalarından yararlanmak olacaktır. Bağışıklık sisteminiz için bir çok faydalı yöntemi anlattığımız bu makalemizde size yardımcı olacaktır.

4. Menopoz Dönemine Giren Kadınlar İçin Oldukça Faydalıdır

Elma sirkesinin faydaları nelerdir
Elma sirkesinin faydaları nelerdir

Menopoz dönemindeki kadınları fiziksel ve psikolojik olarak bir çok sorun beklemektedir. Bu problemlerin üstesinden elma sirkesinin faydaları ile kurtulabilirsiniz.

Tadının çok kötü olduğunu ve kokusundan genel olarak herkesin rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Bu sebepten elma sirkesini bardak bardak tüketmek yerine su ile seyreltip kullanabilirsiniz.

5. Sebze ve Meyveleri Mikroplardan Arındırır

Elma sirkesi ile sebzeleri yıkama
Elma sirkesi ile sebzeleri yıkama

Elma sirkesinin en önemli faydası dezenfekte edici özelliğidir. Bu sebepten bir çok temizlikte hanımlara yardımcı olan sirkeyi sebze ve meyvelerinizi bakteriler ve mikroplardan arındırmak içinde kullanabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerinizi sirkeli su ile yıkayarak temizlemek size ve ailenize çok iyi gelecek.

6. Kolesterolü Düşürür

Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları
Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları

Yaşadığımız dünyada ölüm sebeplerinin arasında birinci sırada yer alan kalp ve damar rahatsızlıkları kolesterol seviyesini arttırmaktadır. Elma sirkesi bu rahatsızlıkları önlemekte ya da hastalığın ilerlemesini engellemektedir.

7. Gıdaları Daha Uzun Süre Korur

Aslında temel olarak turşu yapmaktan bahsediyoruz. Sirke gıdaların çabuk bozulmasını engeller ve bir fermentasyon yaratarak turşu halinde sebzelerinizi koruyabilir.

8. Elma Sirkesi Zayıflatır Mı Sorunuza Cevap Olur

Zayıflatan elma sirkesi
Zayıflatan elma sirkesi

Fazla kalorilerinizden ve yağ oranınızdan şikayetçiyseniz elma sirkesi zayıflatır mı? diye defalarca sormuşsunuzdur. Buna dengeli bir diyet programı uygulayarak ulaşabilmeniz mümkündür.

9. Mide Sorunlarınız İçin Elma Sirkesi Faydalıdır

Elma sirkesi mide sorunlarına iyi gelir
Elma sirkesi mide sorunlarına iyi gelir

Karın ağrısı mı çekiyorsunuz ya da mide problemleri ile başınız dertteyse ev yapımı doğal bir elma sirkesi midenizin tam aradığı besindir. Özellikle reflü sorunlarına çok iyi gelmektedir.

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor ancak bu kimyasal ve doğal bir yapımdan geçmeyen sirkeler için çok geçerli değildir. Sizde evde kendi sirkenizi yaparak bu mucizevi sirkenin sağlık ve bakım faydalarından fazlasıyla yararlanabilirsiniz.

10. Elma Sirkesinin Cilde Bir Çok Faydası Vardır

Elma sirkesinin cilde faydaları
Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi kullanarak dişlerinizi beyazlatabilir. Sivilce ve akne sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz. Elma sirkesinin cilde faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

  • Dişlerinizi doğal olarak beyazlatır.
  • Güneş yanıklarını iyileştirir. Cilt tahrişlerinin çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Vücudun pH dengesini sağlar.
  • Elma sirkesi saçlarınızın daha parlak olmasını sağlar.
  • Kötü ağız kokusunu yok edecek bir çözümdür.
  • Sirkeli bez varise de çok faydalıdır.
  • Durulama suyuna katacağınız elma sirkesi kepek sorunlarınızı giderir.

11. Migrene İyi Gelir

Yüksek baş ağrılarınız ve saatler süren migren krizlerinize bir çözüm olarak elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin faydalarını yazdığımız bu makalemizde ki yararlardan optimum düzeyde faydalanmak için ev yapımı sirkesi tarifine bir göz atmalısınız.

REKLAM ALANI