Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Zaman ve Nasıl Olur?

31.03.2020
Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Çoğunlukla bir çok diğer hastalıklarla karıştırılan yerleşme kanaması kaç gün sürer, ne zaman ve nasıl olur. Belirtileri nelerdir ve yaşayanların yorumları.

İmplantasyon Kanaması Nedir ve Adetten Nasıl Ayırabiliriz?

Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen implantasyon kanaması her kadında görülmeyebilir. Embriyonun rahim içerisine yerleşmesi ile oluşan bu kanama bazen adet kanaması ile karıştırılabilmektedir.

Kısa ve ağrısız olan bu ağrı bebek müjdesinin ilk haberi olur. Hamileliğin kesin işareti olmamakla birlikte bir kaç saat sürebildiği gibi bir kaç günde sürebilir. Yerleşme kanaması yaşayanlar için hamilelik belirtilerinden birini yaşıyor diyebiliriz.

REKLAM ALANI

Yerleşme kanaması ile adet (regl) ayırt etmenin yolları ise;

 • Renk: Yerleşme kanaması soluk pembe ve soluk kahverengidir. Adet kanamasının rengi ise kırmızı bir kan rengidir.
 • Kıvam: Yerleşme kanaması koyu kıvamlı ve akıntı şeklinde olmasına rağmen, regl kanaması akışkandır.
 • Zaman: Yerleşme kanaması en az 3 saat ve en fazla 3 gün sürmektedir. Regl kanaması 10 gün kadar sürmektedir.
 • Kanama çok koyu bir kahverengi ile başlayıp kırmızıya dönerse bu kesinlikle adet kanamasıdır.

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nasıl ve Ne Zaman Olur?

 1. Yerleşme kanaması (üstüne görme) nasıl olur: Embriyo, yumurta ve spermin tüplerde birleşmesi yani döllenme sonrası rahime doğru yol alır ve rahim duvarı kalınlaşmış halde iken embriyo rahime tutunur. Bu tutunma esnasında rahim iç tabakası fazlası ile kalınlaşır. Yoğun salgı içeren ve kanlanması artmış durumda olduğundan embriyo tutunurken bazen bu tabakadan hafif pembe ya da kahverengi kan gelir. Embriyonun yerleşmesi esnasında salgı ile karışık kan dışarıya akabilir ve bu da ‘embriyonun rahime tutunma kanaması’ olarak ifade edilir.

 2. Yerleşme kanaması ne zaman olur?: Bir gebelik yaşanması halinde regl döneminden bir kaç gün önce olur. Sadece 1 – 2 gün sonra kesilen bu kanama her kadında görülmeyebilir.
  Aynı zamanda tüp bebek tedavisi gören kişilerde de gebelik testinden 1 – 2 gün önce görülen bir kanama yaşanabilir. Genelde döllenmeden sonraki 10 ile 14. gün arasında gerçekleşmektedir.

Yerleşme Kanaması Takvimi

Yerleşme kanaması gördükten 3 gün kadar sonra bir gebelik testi yapman halinde muhtemelen çift çizgiyi göreceksinizdir. Sadece gerçekçi bir bilgi edinmek ve kanamanın netliğini görmek adına 1 hafta beklemeni öneriyorum.

Kanamadan Kaç Gün Sonra Gebelik Belli Olur?

Kanamanın bitmesinden sonra yapacağın testte kesin bir sonuç almanı bekliyoruz. Genel anlamıyla 3 gün süren yerleşme kanamasının 4. gününde gebelik belli olur diyebiliriz.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamileliğin haftasını doldurduktan sonra yani döllenmenin gerçekleştiği 10. ile 14. gün arasında gerçekleşen bu durumu farkedebilmeniz çok zordur.

Yeterince dikkatli olmamanız halinde hamilelik belirtisini yaşamadım diyerek üzülmenize gerek yok. Çünkü ilerleyen dönemlerde başka belirtileri de görebileceksiniz.

Yerleşme Kanaması Rengi
Yerleşme Kanaması Rengi

Yerleşme Kanaması Yaşayanlar Rengi ve Ağrısı Hakkında Bilgi Veriyor

Ağrılı olmayan yerleşme kanaması hakkında merak edilen bir çok soru vardır. Bunlar ile ilgili genel cevapları aradığımız ve sorduğumuz kullanıcıların yanıtlarını sizlerle paylaştık.

Yerleşme kanaması yaşayanların ve bu durumu farkedenlerin aktardığı bilgiler ışığında cevap bulduğumuz sorular şunlardır:

 1. Yerleşme kanaması yoğun olan var mı?
  Hayır genelde yoktur. Yerleşme kanaması kesik kesik ve yoğun olmayan bir şekildedir.
 2. Yerleşme kanaması idrarla gelir mi?
  Bu durum çok tesadüfi bir olaydır. Bunu yaşıyor olmanız başka hastalıklarla alakalı olabilir.
 3. Yerleşme kanaması yaşayıp hamile olanlar?
  Yerleşme kanaması yaşayıp hamile olduğunu farkeden bir çok kadın vardır. Ancak genelde regl döneminden bir iki gün önce olduğu için ve planlı bir gebelik yaşanmıyorsa adet ile karıştırılabilir. Bu karışıklığın sonucunda ise adet gecikmesi yaşadığını düşünen bir çok kadın sonradan hamile olduğunu farketmektedir.
 4. Yerleşme kanaması rengi?
  Açık ve solgun pembe ile kahverengi renkleri arasında değişkenlik göstermektedir.
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.