Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yenidoğan Bebek Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

16.07.2020
Yenidoğan Bebek Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Emzirme, bez değiştirme, banyo, uyku düzeni ve daha fazlası için tavsiyeler. 

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra zorlu geçen hamilelik sürecinin vermiş olduğu stresin etkisinden henüz kurtulabilmiş değilsinizdir. Bebeğiniz ile bir aşk yaşamanıza henüz vakit var. Kendi ağrılarınız, bebeğinizin yeni düzenine alışması gibi zorluklarının yanında bilinmesi gerekenler hem size hem de tamamen sizin bakımınıza muhtaç bebeğinize faydalı olacaktır.

Aradığınız Başlık İçin Tıklayın

Yenidoğan Bebek Bakımı İçin 30 Önemli Tavsiye

Yenidoğan bebek doğumuyla birlikte sonra emzirme, altının değiştirilmesi, banyo yapması, uyuması gibi bir dizi bilinmesi gerekenleri de beraberinde getirmektedir.

REKLAM ALANI

Bunun yanında annelerde dinlenme, uyuma, alışveriş, kendi bakımı gibi normal yaşantısını sürdürmek zorunda olmasının yanında daha fazla efor sarfedeceği yoğun günlere merhaba demiş olur. Bütün bunları sorunsuz atlatmak için ilk 30 günlük ipuçlarını edinmeniz  yapacaklarınızı bir rutin haline dönüştürebilir ve bu yeni düzene sorunsuz adapte olmanızı sağlar.

Bebeğin doğumundan 6 hafta sonra her şey yoluna girer. Uyku düzeni edinen siz ve bebeğiniz, onun isteklerini artık anlamanız, ilk ayındaki gibi sık aralıklarla acıkmasının durması gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Bu ilk ay için edinebileceğiniz ipuçları ile sizi baş başa bırakıyoruz.

Yenidoğan Bebek İçin Emzirme İpuçları

Bebekler ilk doğdukları ay acıkırlar, acıkırlar ve daha fazla acıkırlar. Yaratıcının sağladığı düzen siz ve bebeğiniz için oldukça cömert davranmış olsada bazı soru işaretleri ve şaşkınlıklar yaşayabilirsiniz. Beklediğinizden daha zor olmaması için emzirme ile ilgili bilmeniz gereken en önemli durum:

Sütünüzün yeterli geleceğidir.

Bu ay yenidoğan bebek emzirmesi bunaltıcı gelebilir sabırlı olmalısınız ve emzirmeye dair ipuçlarını öğrenmeniz ile daha az stresli bir ay geçirmenize olanak sağlamalısınız.

1) Emzirmek için yardım alırsanız daha başarılı olursunuz.

Doğum yapmadan önce emzirmekle ilgili başarının nasıl sağlanacağını düşünün ve bununla ilgili bilgileri edinin. Daha önce emzirme deneyimi olan bir arkadaşınız ile konuşmanız sizi rahatlatabilir.

2) Hastane kaynaklarını kullanın.

Hastanede gerçekleştirdiğiniz bir doğum sonrası hemşirelerden emzirme ile ilgili bilgiler edinin. Bir süre hastanede kalmak zorunda kalırsanız yardım istemekten çekinmeyin.

3) Emzirmeye sürekli hazır olarak başlayın.

Yenidoğan bebek emzirmesinin en zor olan kısmı hem bebeğin hem de annenin bu durum için yeterince tecrübesiz olmasıdır. Bu sebepten emzirmeye sürekli hazır olmanız gerekmektedir. Bazen bebeğinizi emzirmek sandığınızdan çok daha uzun sürebilir.

Emzirmeye başlamadan önce lavabo ihtiyacınızı gidermiş olmanız bir hazırlık aşamasıdır. İlk ay için emzirmeye giderken yanınızda bir su bulundurmanız ara vermenizi engeller ve bu beslenme adına önemli bir adımdır. Bazen bu emzirme süreleri o kadar uzun sürebilir ki; bir derginin ya da kitabın sayfalarını karıştırmak isteyebilirsiniz.

4) Isı süt akışına yardımcı olur.

Göğüslerinizin tıkalı olup olmadığını anlamaya çalışın. Göğüslerinizin tıkalı olduğuna emin olursanız sıcak ıslak bir bez ile göğüslerinize kompres uygulamanız yardımcı olacaktır.

5) Ağrı için soğuk uygulama yapabilirsiniz.

Sıcak ısı süt akışına yardımcı olur. Fakat ilk emzirmeleriniz sonunda göğüslerinizde ağrı hissediyorsanız soğuk uygulama ağrınızı azaltacaktır. Dondurucuda bulunan herhangi bir buz kütlesini kullanabilirsiniz.

6) Bebeğinize sütünüzü sağarak vermenizin zamanı değil.

Yenidoğan bebek için biberon ya da emzik kullanmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bunun için gerçekten çok erken, uzmanlar bunun için 6 – 8 hafta beklemenizi öneriyor.

7) Bebeğinizi doğumdan hemen sonra emzirmeye çalışın.

Doğumdan sonra ilk 1 hafta sütünüz yoğun içerikli olarak onu enfeksiyonlardan koruyan bir içeriğe sahiptir. Bu sebepten doğumdan sonra hemen emzirmeye başlamanız çok önemlidir.

Bebek Emzirme

Yenidoğan Bebek İçin Uyku İpuçları

İlk bir ay eğer bebeğinizi emzirmiyorsanız muhtemelen uyuyordur. Yenidoğan bebek günde 16 saat kadar uyumaktadır. Ancak kötü bir durum var ki sadece kısa aralıklarla uyuyorlar ve uykularının bir düzeni yok. Bunun sonucu ise daha fazla yorgunluk, en iyi kadının bile karşılaşacağı şiddetli yorgunluğa bağlı geçimsizlik ve kızgınlık uyku ile ilgili bilmemiz gereken çok şey var.

8) Yorgunluğu düşünmeyi bırakmalısınız.

Şu anda düşünmeniz gereken tek bir şey var. Bebeğinizin bakımı, tam bir gece uykusu çekmeyi özlemenin ne demek olduğunu anlayacağımız bu dönemde bebeğimizin bakımını yorgunken de yapabiliyor olmamız bizi rahatlatacaktır.

9) Bir vardiya oluşturmak gerçekten faydalı olacaktır.

Baba ya da bebekle ilgilenmeniz için size yardıma gelen aile bireyleri ile bir vardiya oluşturmak akılcı bir çözüm olacaktır. Yenidoğan bebek için emzirmekten başka ihtiyaçlarına uyanmakta olası bir durumdur. Bir gece uyku bölünmesinin sebebi altının değiştirilmesini istiyor olabilmesinden de kaynaklanır. Emzirilmeye ihtiyacı yoksa bunu babamızda yapabilir öyle değil mi?

10) Bebeğin uyuduğu zaman sende uyumalısın.

Yorgunlukla baş edebilmek için bundan daha garanti bir çözüm bilmiyorum. İşler, yemekler ve daha diğer düşünülmesi gereken şeylerin hepsi bir kenara bebeğinin sana ihtiyacı var ve bunu sorunsuz halledebilmek için yorgun olmamalısın.

11) Yenidoğan bebeğimin uyuma sorunu var diyorsan.

Henüz bebeğin için kötü alışkanlıklar hakkında endişe etmene gerek yok. Arabada uyuyabiliyorsa araba koltuğunda uyumasına izin ver. Ayakta sallanması gerekiyorsa bunu da yapmanızda bir sakınca yok. Birinci aydan sonra belirli planlamalar ve düzenlemeler yapabilirsin.

Yenidoğan Bebek Ağlamasını Durdurmaya Dair İpuçları

Bebeğinizin ağlamasının nedeni bir şey istiyor olmasıdır. İlk bir ay boyunca ne için ağladığını çözmemiz ise biraz zordur. Bu sebepten iyi gözlemlemeli ve onu anlamaya çalışmalıyız.

12) Bebeği yatıştırmanın anahtarı rahmi taklit etmektir.

Onu sakinleştirmek için rahmi taklit etmemiz gerekebilir. Kundaklama, pışpışlama ve sallanma iyi gelebilir.

13) Bir melodi iyi gelebilir.

Müziğin bebeği daha akıllı hale getirmesine izin verebilirsiniz. Şüpheli teorileri bir kenara bırakarak ona ninniler söylemek, sakinleştirici bir melodi bulmak yenidoğan bebek ağlamalarına iyi gelebilir.

14) Oyun oynayabilirsiniz.

Bacaklarını hareket ettirmek onunla konuşmak ayaklarını gıdıklamak yardımcı olabilir.

15) Beraber Yatışabilirsiniz.

Bütün bunları yaptıktan sonra ağlamalarına engel olamıyorsanız ve bebeğinizin göbek kordonu düştüyse birlikte banyo yapmak hem sizin hem de bebeğinizin yatışmasını sağlayabilir.

Bebek Ağlaması

Yenidoğan Bebek Bakımında Babanın Rolü

Hamileliğiniz boyunca size yardımcı olan eşinize burada da bir fırsat vermelisiniz. Babanın da bebeği keşfetmesine izin vermek bize yardımcı olabilmesinin sınırlarını arttıracaktır.

16) Babanın cesaretlenmesini sağlayın.

Bir çok baba yanlış bir şey yapma korkusu ve annenin gazabından çekinerek bebekten uzak durabilmektedir. Gerekirse hata yapmasına bile göz yumabilirsiniz buna izin verin sevgili anneler.

17) Babanın işten izin almasını ayarlayın.

Bütün akrabalar bir iki haftadan sonra bir süreliğine ortadan kaybolacaklar. Babanın bu dönemde izin almasını sağlayın. Bu size ve bebeğinize yardımcı olmak için iyi bir yöntemdir.

18) Yeni görevler edinmesini sağlayın.

Market alışverişi, temizlik gibi görevler edinmesinin yanında sizin kendinize zaman ayırabilmeniz için yapması gereken görevler edinmesini sağlayın.

19) Baba’da eğlenceli birşeyler yapmak isteyebilir.

Babanın yenidoğan bebek ile ilgili en büyük eğlencesi bebeğinin kalp atışlarını hissetmesini sağlayacak bir ten teması olabilir. Ona bunu siz teklif edebilirsiniz.

Annenin Bebek Doğduktan Yapması Gerekenler

20) İstenmeyen, kafa karıştırıcı tavsiyeleri dikkate almayın.

21) İlk birkaç ay boyunca yoğun ev işlerini unutun.

22) Yardım tekliflerini kabul etmekten çekinmeyin. Bu tekliflerin basit olanlarını dikkate almaktansa daha zor olanları için istekte bulunmaktan da çekinmeyin. Bebeğin altının değiştirilmesi kolay bir iştir ama lavaboyu temizlemek zor bir iştir değil mi?

23) Dünya ile irtibatınızı koparmayın. Bazen kendinize ayıracağınız 10 dakika bile çok iyi gelecektir.

24) Bebek alışverişi için kesinlikle daha önce anne olan birinden tavsiye alın.

25) Ayrı bir bebek bezi çantası bulundurmayı unutmayın.

Yenidoğan Bebek İçin Banyo İpuçları

Yenidoğan bebek kirlenmediği sürece banyo yaptırılmamalıdır. Bez değişimleri sırasında yapılan küçük temizlikler kendisine yeterli gelecektir.

26) Haftada 1 ya da 2 yıkama uygundur.

Bebeğimizin ilk 2 ay ter bezleri çalışmadığı için haftada iki yıkama ideal olsada bir kez yıkanmasının da hiç sakıncası yoktur.

27) Bebeğin pul dökmesine şaşırma.

Yenidoğan bebek anne rahmindeki ph değerinden farklı olarak hava ile temas ettikten sonra ve yıkanmaya başladıktan sonra derisi pullaşabilir. Bu cildinin kurumasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin fazla yıkanması da buna sebep olabilir. Korkulacak bir durum değildir.

Yenidoğan Banyosu

Yenidoğan Bebek İçin Bez Değiştirme İpuçları

Bebeğimizin doğumundan sonraki en büyük sorunsalı bez değişimleridir. Bunun için bazı bilgiler edinmemiz gerekmektedir.

28) Fazladan bez stoku bulundurma.

Bebeğin her geçen gün büyüyecek ve çok fazla satın aldığın uyumsuz bezlerin evde bulunmasını istemezsin değil mi?

29) Cinsiyetine göre temizlik yapmalısın.

Bebeğin bir kız çocuğu ise bezini değiştirdiğimiz de yukarıdan aşağıya doğru poposunu silmeliyiz. Böylece cinsel organına bir mikrop bulaştırmamış oluruz.

30) Yenidoğan için ıslak mendil yerine su ve pamuk tercih edebilirsin.

Bebeğin en küçük bir kimyasala karşı hassasiyet gösterebilir. Yenidoğan bebekler için ıslak mendiller olduğunu biliyoruz fakat bir pamuk ile su işimizi görebilir.

Yenidoğan bebek bakımı için bu rehberi kaydedip lazım oldukça kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ay ay bebek gelişimi makalelerimizi mutlaka okumalısınız.

REKLAM ALANI