Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yemeklerinizin Yanına Amerikan Salatası Tarifi

31.01.2019
Yemeklerinizin Yanına Amerikan Salatası Tarifi

Yapması inanılmaz olay olan ve tadı ise çok lezzetli olan amerikan salatası tarifi ile karşınızdayım. Yemeklerinizin yanında meze olarak kullanabilirsiniz.

Amerikan Salatası Tarifi

Dünyanın diğer ülkelerinde mucidinin adını taşıyan bu salata ülkemizde lokanta menülerine girdiğinde siyasi sebeplerden dolayı “Amerikan salatası ya da Rus salatası” olarak isimlendirilmiştir. Aslında rus salatası ile amerikan salatası aynı şey. Özel günlerde poğaça, tatlı ve sarma gibi tariflerin yanına yoğurtlu salataları çok yakıştırıyorum. Amerikan salatası ise bu amacıma karşılık veren çok güzel bir tarif oluyor.

Bazen yemeklerde de meze olarak kullandığım tarifim için kebap ve etli ana yemeklerin yanında yapılmasını öneririm. Şimdiden hepinize afiyet olsun, eğer amerikan salatası ile birlikte aramak istediğiniz başka tarifler varsa ilgili sayfamıza bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Amerikan Salatası Tarifi İçin Kullanılacak Malzemeler

  • 3 Adet büyük boy patates
  • 2 Adet orta boy havuç
  • 1,5 Su bardağı bezelye (iri taneli)
  • 5 – 6 Adet kornişon turşusu
  • Mayonez
  • Yoğurt
  • Tuz

Amerikan Salatası Yapılışı

Havuçların kabuklarını bıçak ile ince ince kazıdıktan sonra, patateslerin de kabuklarını soyuyoruz. Kabuklarını temizlediğimiz bu malzemeleri özellikle iri taneli seçtiğimiz bezelyenin boyuna yakın bir şekilde küp küp doğrayın.

Ben tarifimde bu sebzeleri ayrı ayrı kaplarda kaynattığım sıcak suda dirilikleri gidene kadar haşlıyorum. Eğer isterseniz siz hepsini aynı kap içerisinde haşlayabilirsiniz. Çok haşlanmış olmamasına dikkat etmelisiniz. Çiğ kalmayacak şekilde dirilikleri gidene kadar haşlamanız salataya lezzet katacaktır.

Uç kısımlarını aldığımız kornişon turşularını da yine sebzelerle uyumlu olacak şekilde doğruyoruz. Eğer baskın bir turşu tadı seviyorsanız birazcık daha iri doğrayabilirsiniz. Doğramış olduğumuz ve haşlanan bütün sebzeleri derin bir kaba alarak tuzunu ilave edip iyice harmanlıyoruz.

Eğer salatamızı servis etmek için bir süre daha beklememiz gerekiyorsa yoğurt ve mayonezi hemen eklememeliyiz. Salatamız yoğurdu içine çekecektir ve görüntüsü çok iç açıcı olmayacaktır. Servis edeceğimiz zaman mayonez ve koyu kıvamlı yoğurdu karıştırıp çok cıvık ve çok katı olmayacak bir ayarda servis edebiliriz.

Bu malzemelere ben yarı yarıya eşit olacak şekilde 3 – 4 yemek kaşığı yoğurt, 3 – 4 yemek kaşığı mayonez ekliyorum. Siz nasıl arzu ederseniz öyle kullanabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.