Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yaklaşan Doğum Belirtileri Nelerdir?

12.02.2019
Yaklaşan Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum deneyimini yaşayan tüm kadınlar farklı bir hikaye anlatmaktadır. Bunun nedeni doğum belirtileri nelerdir? Sorusunun yanlış yorumlanmasıdır.

Doğumu tam olarak neyin tetiklediği bir muammadır. Hamileyseniz kramplar ve gerçek kasılmalar mı yaşıyorsunuz yoksa dün gece yediğiniz o büyük yemek tabağı mı buna sebep oldu bilmeniz gerekmektedir.

Yeni anne olmaya hazırlanan bir adayın gerçekten ne zaman hastaneye gitmesi gerektiğine yardımcı olacak ipuçları ile sizi baş başa bırakıyorum.

REKLAM ALANI

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum yavaş yavaş ve vücudunuza sinyaller göndererek başlamaktadır. Bu mucizevi olayın gerçekleşmesi belirli tepkiler ile bebeğin dışarı çıkma isteğini iletmesidir.

Normal doğum öncesindeki belirtiler 1 ay öncesinden ortaya çıkabileceği gibi 24 – 48 saat arasında da görülebilmektedir.

Aslında doğumun başladığını gösteren yegane şey rahim ağzındaki incelme ve genişleme ile birlikte gerçek sancıların başlamasıdır. Ancak bu durumlar sadece doktor kontrolünde farkedilebilecek belirtilerdir.

Bunların haricinde ise sizin vücudunuzda fark edebileceğiniz bazı değişiklikler vardır. Bu erken doğum belirtileri şunlardır:

  • Vajinal akıntının artması, bu akıntılar muhtemelen kahverengi ya da pembe renktedirler. Bu durum “nişan gelmesi” olarak da bilinmektedir.
  • Bağırsakların fazla çalışması sonucu erken doğum belirtisi olarak “ishal” görülebilmektedir.
  • Hafif kilo kaybı, bunu fark etmek mümkün mü bilmiyoruz ancak doğumun yaklaştığını gösteren bir durumdur. Özellikle son aylara doğru duran kilo alımı ve vücudunuzdaki ödemin azalması kilo kaybının başlıca nedenleridir.
  • Sık sık idrara çıkma, bebek kanala girdikten sonra idrar torbasına baskı yaparak idrara çıkma ihtiyacı artmaktadır.
  • Hamileliğinizin uzun zamanları boyunca sürekli istediğiniz o kestirme dürtüsü doğum sabahı kaybolmuş olabilir. Muhtemelen kendinizi oldukça dinç ve enerjik hissedeceksiniz. Doğum öncesi ev temizliği yapmak aslında bebeğinizin geldiğinin işaretidir.

Doğum İçin Ne Zaman Hastahaneye Gitmeliyim?

Sağlıklı ve ikiz bir gebelik yaşamıyorsanız normal doğumunuz 38. haftadan sonra beklenmeli ve dikkatle takip edilmelidir. Ancak bazı anormal durumlar var ki ‘erken doğum’ dediğimiz ve 27. ve 34. hafta arasında doğum gerçekleşebilmektedir. Anne adayları doğumu beklemedikleri halde bu durumla karşılaşmamak için “doğum belirtileri nelerdir” sorusu hakkında fikir sahibi olmalıdırlar.

Yukarıda belirttiğimiz doğum belirtileri bu sebepten önemlidir. Eğer bunları yaşıyorsanız doktora gitmek için hazırlanmanız gerekmektedir. Bunların haricinde yalancı doğum belirtileri de bulunmaktadır.

Ayrıca doğumun başladığını kesinlikle gösteren bazı diğer durumlarda bulunmaktadır.

Doğumun Başladığının İşaretleri

1. Suyun Gelmesi

Doğum belirtileri nelerdir? sorusunun en popüler cevabı olmalı ‘suyun gelmesi’ her 10 kadından 1’i dramatik bir şekilde amniyon sıvısı akıntısını yaşamaktadır.

Amniyon sıvısı çoğunlukla idrar kaçırma ile karıştırılmaktadır. Bu su kokusuzdur. Ani bir fışkırma sonucunda farkedebileceğiniz gibi damla damla da görülebilir.

2. Güçlü, Düzenli Kasılmalar

Kasılmalar 5 dakikadan daha kısa ve 30 saniye kadar sürüyorsa artık hastaneye gitmelisiniz demektir.

Yalancı kasılmalar ile karıştırılabilen bu durumu ayırt edemiyorsanız ılık bir duş alabilirsiniz.

3. Faklılaşan Serviks

Tam olarak değişen serviks yapısını doktorunuz farkedebilmektedir. Ancak sizde daha rahat nefes alabiliyorsanız ve vücudunuzdaki baskının biraz azaldığını fark ettiyseniz. Doğum belirtileri nelerdir sorusuna cevap bulmuşsunuz demektir.

4. Sırtınız Gerçekten Ağrıyor

Hamile kadınların çoğu aylarca sırt ağrısı çekiyor olabilir. Fakat bu ağrı çok sertleştiğinde genellikle doğumun başladığının işareti olmaktadır.

Karın bölgesinde yoğunlaşan bu ağrı sırtınızda çok daha sert şekilde hissedilmektedir.

5. Bebeğin Aşağı Doğru Düşmesi

Eğer ilk hamileliğinizi yaşıyorsanız, bebeğinizin karnınızdaki hareket değişimlerini fazlasıyla hissedebilirsiniz.

Daha kolay nefes almanız sonucunda hissedebileceğiniz bu durum aynı zamanda sık idrara çıkmanıza da neden olmaktadır. Eğer daha önceden bir doğum yaptıysanız bu durumu son ana kadar fark etmeniz mümkün değildir.

Yalancı Doğum Belirtileri Nelerdir?

Braxton Hicks kasılmaları denilen ve sahte doğum belirtisi olarak da adlandırabileceğimiz kasılmalar doğum belirtileri nelerdir başlığındaki kasılmalardan faklıdır.

  • Düzensizdir ve bir süre sonra azalırlar.
  • Biraz hareket etmeniz halinde yok olurlar.
  • Belinizde değil, karnınızın altında ağrı hissedersiniz.
  • Hissettiğiniz bel ağrıları kalıcı değildir.
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.