Kadın Halleri
REKLAM ALANI

En Zorlu Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır Püf Noktaları

En Zorlu Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır Püf Noktaları

Yağ lekesi tam bir kabustur. Giysilerimizdeki, halıdaki ve diğer yerlerdeki yağ lekelerini çıkarmanın püf noktalarını öğrenmek ister misiniz? 

Makine işleri ile uğraşırken bulaşan gres yağı, kızartma makinesinden giysinize sıçrayan sıcak yağ ya da yemek masasından halıya düşen bir yağ damlası bunların tamamıyla sürekli karşılaşıyoruz. Ve bu durum yaşandığında sizde en favori giysinizin mahvolduğunu düşünüyor musunuz? Ya da en değerli halınızın görüntüsünün kaybolduğuna dair bir hayal kırıklığı yaşıyor musunuz? Bende öyle düşünüyordum. Bütün bunlar bu makaleyle birlikte artık geride kalacak.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Evdeyseniz ve bu talihsiz yağ lekelerinden biriyle karşılaştıysanız, zaman, para ve hayal kırıklığından kurtulmak için yağ lekelerini çıkarmanın püf noktalarını anlatacağım.

REKLAM ALANI

Kıyafetler, halılar ve duvarlar için ayrı başlıklar halinde inceleyeceğimiz yağ lekelerini çıkarma yollarının tamamını kendim denedim ve renk ağartma, lekelenme veya başka türlü bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Eğer bu konuda endişeleriniz varsa işlemleri leke üzerinde uygulamadan önce giysinizin yada halınızın göze çarpmayan bir yerinde küçücük bir uygulama yapabilirsiniz.

Yağ lekeleri inatçı ve zorludur. Mürekkep lekesi dışında ki çıkması en zor lekelerden biri olan gres yağı lekesini bile bu yöntemlerle çıkarmayı başardığımı söylemeliyim.  Bahsedeceğimiz yöntemlerden en sevdiğinizi ya da bunun yanında ek ipuçlarına sahipseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetlere bulaşan bir yağ lekesi olduğunda o an en favori giysinin üzerimizde olduğunu düşünürüz. Bu oldukça sinir bozucu bir durumdur ve genellikle çok basit yöntemlerle kurtulabileceğimiz aklımıza gelmez.

Giysilerden yağ lekesini çıkarmak için ben şu yöntemleri kullanıyorum. Bunlar evde uygulayabileceğiniz ya da bir misafirlikte iken kullanabileceğiniz kolay yöntemlerdir. O anki durumunuza göre istediğinizi seçmekte özgürsünüz. 🙂

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

 1. Mısır Nişastası İle Yağ Lekesini Çıkarın: Giysinizin yağ lekesi bulunan bölgesine içeriden ve dışarıdan olmak üzere bir miktar mısır nişastası koyun ve 15 – 20 dakika kadar bekleyin. Yağa yapışacak mısır nişastası belirgin bir beyazlık gösterdiğinde yıkayın ve yağ lekesinden kurtulun.
 2. Saç Spreyi İle Yağ Lekelerinden Kurtulma: Güzellik ürünü olarak kullandığımız saç spreyinin bu faydası oldukça şaşırtıcıdır. Saç spreyi ile doymuş yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz. Spreyi yağın olduğu gölgeye sıktıktan sonra birkaç dakika bekletin ve tek başına bile yağı çıkarabildiğine şahit olun. Genellikle hafif yağlı işlemlerde kullanabilirsiniz. Her ne kadar tek başına yeterli olsa da sonradan kıyafetinizi yıkamalısınız.
 3. Yağ Lekesi Düşmanı Hidrojen Peroksit ve Bulaşık Makinesi Parlatıcısı: %50 hidrojen peroksit ve %50 bulaşık makinesi parlatıcısını karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine koyun ve temizlik ürünlerinizin bulunduğu yerde saklayın. Hemen hemen her lekede bu karışımınız sizin yardımınıza yetişecektir. Yağ lekesine bu spreyden biraz sıktıktan sonra diş fırçası yardımıyla lekeyi gevşettikten sonra makinenizde yıkayabilirsiniz. Hidrojen peroksit eczenelerden tmein edebileceğiniz oksijenli sudur.
 4. Yağ Lekesi İçin Şampuan ya da Bulaşık Deterjanı: Şampuanı ya da herhangi bir bulaşık deterjanını yağ lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bir miktar ovaladıktan sonra kıyafetinizi makineye atabilirsiniz.
 5. Geçici Çözüm Tuz: Eğer giysileriniz için bu yollardan herhangi birisini kullanamayacağınız bir iş yemeğinde iseniz, dökülen yağın üzerine masadaki tuzu dökün ve tuzun yağ lekesi üzerinde kalmasını sağlayın. Evde sizi yağ lekelerinden kurtaracak bir sürü yöntem biliyorsunuz. Tuz yağın derinlemesine işlemesini engelleyecektir.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sizi evinizde bulunan halı, kilim ya da paspasa dökülen yağ lekesi telaşından kurtaracak 3 yöntem. Bu basit yöntemleri uyguladıktan sonra halınızda yağdan eser kalmayacaktır.

 1. Karbonat İle Yağ Lekesini Çıkarın: Yağ lekesi bulunan halınıza bol miktarda karbonat döktükten sonra bir kaç damla su dökerek iyice ovalayın, kuruduktan sonra fırça yardımıyla iyice fırçalayarak halınızda bulunan yağ lekesinden kurtulabilirsiniz.
 2. Kola ile Yağ Lekesinden Kurtulun: Eğer fazla tüylü bir halıya sahip değilseniz, kolayı yağ lekesinin üzerine dökün ve bir – iki saat bekledikten sonra bölgeyi yıkayın ve yağ lekesinden kurtulun.
 3. Mısır Nişastası ya da Bebek Pudrası İle Halıdaki Yağdan Kurtulma: Fazla miktarda yağ döküldüğünde ya da çok taze bir yağ lekesi sorununa sahipseniz halıdaki yağın fazla bulaşmasını engelleyerek üzerine mısır nişastası ya da bebek pudrasını dökerek bir saat kadar bekleyiniz. Halıdaki yağ lekesinden kurtulmak için ovalama yapmayınız ve etrafa yayılmasını engelleyiniz. Bu bekleme işlemi sonrasında kredi kartı ya da bıçağın ters tarafıyla kazıyarak yağdan kurtulabilirsiniz. Leke inatçı değilse mısır nişastasını döküp 5 dakika kadar bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile çekerek de yağdan kurtulabilirsiniz.
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Duvarda ya da Dolaptaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yemek yaparken ocağımızdan duvarlara ya da dolabımıza yağ bulaşabilmektedir. Genellikle kimyasal ürünler kullanarak kurtulduğumuz yağ lekeleri bazen bizi çileden çıkarmakta ve fazlasıyla uğraşmak zorunda bırakmaktadır. Ben dolaplarımda ki yağ lekelerini çıkarmak için aspirin kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Giysilerden yağ lekesi çıkarma yönteminde bahsettiğimiz oksijenli su karışımı da çoğu zaman lekeleri çıkarmak için faydalı oluyor. Bazen duvar için sert teller kullanabiliyorum fakat dolaplarım için bundan kaçınıyorum çünkü bu teller dolaplarınızı çizebilir ve çabuk eskimesine neden olabilir.

Bu yağ lekelerinden kurtulmanın basit ve en önemli yolu ise yağlı bir yemekler yaptıktan hemen sonra dolabınızı ya da duvarınızı silmeniz olacaktır. Bekleyerek yağ lekesinin daha zor çıkmasına fırsat tanıyoruz.

Yağ lekeleri nasıl çıkarılır sorusunun yanı sıra karşılaştığımız mürekkep lekeleri içinde temizlik önerilerinin yer aldığı sayfamıza bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. cahide dedi ki:

  Zorlu yağlar için verdiğiniz bu leke çıkarma bilgileri bir çok sitedekine benzer emin olamadım acaba kullansam mı?