Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Ütü Tabanı ve Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü Tabanı ve Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü tabanı ve ütü kireci nasıl temizlenir? gibi ütü temizliğine dair tekniklerin ve püf noktalarının anlatılacağı her şey KadınHalleri’nde.

Ütülediğiniz siyah kumaştaki lekenin daha önce orada olmadığını farkettiğinde ütü temizliğinin vakti gelmiştir diyebiliriz.

Günlük hayatta en çok kullandığımız bununda getirmiş olduğu sıkkınlık ile en az hoşlandığımız ütülerinde temizliğe ihtiyacı vardır. Ütü temizliğini piyasadaki temizlik ürünleri ile yapabileceğiniz gibi evde basit yöntemlerle de temizleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI

Ütü temizliği ile ilgili merak ettiğimiz iki soru vardır. ‘ütünün kireci nasıl temizlenir’ ve ‘ütünün altı nasıl temizlenir’ bu sorularınızın cevabı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütümüz buharı elbiselere ulaştırmak için kanallarını kullanmaktadır. Eğer sizde tatlı su yerine musluk suyunu tercih ediyorsanız bir süre sonra ütüden gelen buharın azaldığını göreceksinizdir.

Bu durum büyük ihtimalle ütünüzün kireçlendiği anlamına gelmektedir. Ütü kirecini temizlemek için yapabileceğiniz bir kaç yöntem vardır.

 1. Ütü kirecini temizlemek için limon tuzundan faydalanabiliriz. Bir tencere ya da çaydanlık içerisinde limon tuzunu kaynatarak, ütünün su haznesine boşaltacağımız su ile ütü kirecinden kurtulabilirsiniz.
 2. Özellikle buhar kazanlı ütüler philips marka ütüler kireçlenme sorunun daha fazla yaşandığı ürünlerdir. Buhar gücü dolayısıyla ve su kullanımında dikkatsiz davranmamız bu ütülerin kireçlenmesine neden olur. Limon tuzunu kullanıp ütümüzden bir kaç kez buhar çıkışı yaparak kireçlenme problemini ortadan kaldırırız.
 3. Limon tuzu ile ütü kirecini temizledikten sonra bu suyu boşaltmayı ve ilk ütünüzü kirli ve kullanmadığınız bir kıyafette yapmayı unutmayın!
 4. Ütünün dış kısmını ise limon suyu ve çok az bulaşık deterjanı ile yıkadığınız bez ile yapabilirsiniz.

Kireçlenen ütü nasıl temizlenir başlığında buhar kazanlı ütü nasıl temizlenir sorunuza da cevap vererek ütünün altı nasıl temizlenir başlığına geçebiliriz.

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü tabanı zamanla kirlenmekte, kireçlenmekte ve elbiselerimizi düzgün ütülememektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ütünün altının temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz üç yöntem vardır.

 1. Tuz ile ütü tabanı temizliği: Ütünüzü fişe takıp ısınmasını sağladıktan sonra, gazete kağıdının üzerine bir miktar tuz döküp ütüyü fişten çekerek temizliğini yapabilirsiniz. Daha sonra temiz bir bezle ütünün altını silip temizliği bitiriniz.
 2. Karbonat ve su ile ütü tabanı temizliği: Özellikle çok hassas olan teflon tabanlı ütüler için kullanabileceğiniz karbonat ve su karışımı ütü tabanı temizliği için kullanılabilir. Bu hamuru ütünün tabanına sürerek hafif hafif fırçalayıp bir bezle silerek temizliği bitirebilirsiniz. Ütüyü daha sonra fişe takarak bir havluyu altına koyup buharını çıkarmayı unutmayınız.
 3. Sirke ile ütü tabanı temizliği: Bir kabın içerisinde sirke ve tuz karıştırarak, pamuklu çubuk yardımıyla ütünün altını temizleyebilirsiniz. Daha sonra kuru pamuklu kulak çöpü ile sirkeyi de temizleyerek ütünün tabanını temizleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin haricinde ütü temizliği nasıl yapılır sorusuna ilginç bir cevap olabilecek aseton kullanabilirsiniz. Bir pamuğa ya da eski bir kumaş parçasına aseton sürerek ısıttığınız ütüyü temizleyebilirsiniz.

Ütü Temizliği Yaparken Unutulmaması Gerekenler

 • Ütünüzü temizlerken her zaman kullanım talimatlarını okuyarak hareket etmelisiniz.
 • Ütünüzü temizlerken fişin takılı olmadığından emin olmalısınız.
 • Belirli aralıklarla ütünüzü temizlerseniz kıyafetlerinizin ve ütünüzün ömrünü uzatırsınız.
 • Ütü temizliği yaptıktan sonra jilet gibi ütü yapmak için şu makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Ütünüzü temizledikten sonra nemli bir bezle tabanı silerek oluşabilecek kalıntıları temizlersiniz.

Ütü tabanı ve ütünün kireci nasıl temizlenir makalemizi faydalı bulduysanız paylaşım butonlarına tıklamaktan kendinizi alıkoymayın. 🙂

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Marifet dedi ki:

  ütü tabanı ve ütü kireci temizliği gerçekten de çok önemli temizlemediğinizde kıyafetlerinizde lekeler çıkıyor