Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Turpun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

18.02.2019
Turpun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Beslenme çeşitliliğinizde ki en popüler sebze turp olmayabilir. Ancak turpun faydaları sizleri fazlasıyla şaşırtacak kadar çoktur.

Kök sebzelerinin çoğu sağlıklı besinlerle doludur. Bu onların önemli sağlık sorunlarına yardımcı olduğu ya da önlediği anlamına gelmektedir.

Turp Nedir?

Turpgiller familyasından sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Kara turp, kırmızı turp ve beyaz turp gibi çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak toprağın altında kalan yumrusu tüketilmektedir.

REKLAM ALANI

Turpun yakın akrabaları şunlardır:

  • Karnabahar
  • Brüksel lahanası
  • Şalgam
  • Brokoli

Asya kıtasında ‘daikon’ olarak bilinen turpun yaprakları, çiçekleri ve tohumu da tüketilmektedir. Turpun sağlığa olan inanılmaz faydaları bütün dünyada hızla yayılınca bizlerde tohumunu cilt sağlığımız için kullanmaya başladık.

Turp Nasıl Tüketilir?

Tek başına tüketilebileceği gibi, salatalarda da kullanılabilen turp oldukça besleyici bir bitkidir. Özellikle havuçla birlikte salata yapabilirsiniz, bunun haricinde çorbasını yapabileceğiniz gibi fırında turp tarifleri de uygulanabilir.

Tupun Acısı Nasıl Giderilir?

Turp herkes tarafından sevilen bir sebze değildir. Sevmeyenler özellikle acısından rahatsız olmaktadırlar. Bunun önüne geçmek için ince ince doğradığınız turpun üzerine bol miktarda tuz dökerek 4 – 5 dakika bekletip iyice duruluyoruz. Daha sonra üzerine limon sıkarak tüketeceğimiz turpun acısından kurtulmuş oluruz.

Turpun Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve C vitamini, folat, tiamin içeren turp belirli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilecek çok önemli bir bitkidir.

Turpun bu hastalıklarda kullanılması bilimsel açıdan fareler üzerinde yapılan deneylerle ortaya çıkmıştır. Ancak henüz insanların tedavisi için uzun süreli bir araştırma yapılmamıştır.

1. Turp Bağışıklığınızı Arttırır

Turpun diyetinizde bulunması için sayısız neden vardır. Ancak en önemli özelliği bağışıklığınızı arttırmasıdır. Turp tüketerek günlük C vitamini alımınızı dengeleyebilir ve antioksidanlar üretmenize yardımcı olarak bağışıklığınızı arttırır.

2. Sindirim İçin Yardımcı Olan Turp

Lif bakımından zengin olan turp sindirim sistemi sorunları ve kabızlık semptomlarını hafifleten bir sebzedir. Ayrıca safra üretimini arttırdığı bilinen sebzenin hem karaciğeri hem de safra kesesini koruduğu bilinmektedir. Ancak safra kesesi ile ilgili problemler yaşıyorsanız makalenin sonunda ki önemli uyarılar kısmını okumanız gerekmektedir.

3. Kanseri Önleyen Turp

Süper vitamin C, folik asit ve antosiyaninler içeren turpun faydaları arasında kanseri önlemekte vardır. Detoksifikasyon etkisi bulunan turpun kolon, böbrek, ağız ve mide kanseri türleri için önleyici olduğu bilinmektedir.

Ayrıca turplarda bulunan izotiyosiyanatlar kanserli hücrelerin genetik yolakları üzerinde oldukça etkilidir. Yolarını değiştirdiği kanserli hücrenin ölümüne neden olarak üremelerini önleyebilirler.

4. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Azaltır

Turpun faydaları içinde en önemli olanlardan biri ise idrar yolu enfeksiyonları ile ilgili olandır. İdrar söktürücü olarak işlev gören turp, idrar üretimini arttırmaktadır.

Kadınların en büyük problemleri arasında olan idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmamak için salatanıza düzenli olarak turp ekleyebilirsiniz.

5. Kilo Vermek İsteyenler İçin Turp

Turplar çok dolu sebzelerdir. İçerdiği kalori miktarı ile de açlığınızı tatmin etmenizi sağlamaktadır. Hızlı kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat bakımından düşük, yüksek lif içeren ve çok miktarda su içerdiği için turp tüketiminizi arttırabilirsiniz.

6. Yüksek Tansiyonu Dengede Tutar

Bu kök bitkisi içerdiği potasyum kaynağı dolayısıyla kan basıncını kontrol altına almaktadır. Kan akışını geliştirmeye yardımcı olarak vücudunuz için doğru kan düzeyini sağlaması yüksek tansiyon risklerini dengelemesini sağlamaktadır.

Diyabet için turp

7. Diyabeti Yöneten Turp

Düşük glisemik indeksleri olduğu bilinen turpun kan şekeri seviyesini dengelediğini söyleyebiliriz. 2017 yılında yapılan bir araştırma turp kökü suyunun içilmesi ile şeker hastalarının kan şekeri düzeylerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

Ayrıca şekerin kan emilimini düzenledikleri için, diyabet hastalarının yemek yeme hissini ve belirli bir süre yemekten uzak durması sonucundaki ani düşüşler ve yükselmelerinin önüne geçerek endişe duymalarını gerektirmeyecek faydalara sahiptir.

Turpun Sağlığa Olan Diğer Faydaları

  • Cilt bakımını sağlar.
  • Böbrekleri korur.
  • Vücudun su oranını dengeler.
  • Metabolizma dostudur.
  • Kalp sağlığı için faydalıdır.

Turp Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turp tüketimi genellikle sağlıklı ve faydalıdır. Ancak tiroid sorunları olanlar için aşırı tüketim sonucunda tiroid hormonu üretimini etkileyebilir. Eğer çok fazla tüketiyorsanız mutlaka iyotça zengin besinlerle birlikte tüketin.

Safra taşlarınız varsa ve safra, karaciğer sorunları yaşıyorsanız turp tüketirken doktorunuzun onayını almalısınız.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.