Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Tüm Yüzeylerden Zorlu Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüm Yüzeylerden Zorlu Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Dünyada herkesin başına en az bir kez gelmiş olan kahve lekesi nasıl çıkar sorusuna tüm yüzeyler için ayrı ayrı cevap verdik.

Kendinize nefis bir kahve yapmak için güne güzel bir başlangıç, misafirleriniz ya da uykunuzu açmak adına bir sürü bahaneniz olabilir. Bu bahaneler kocaman bir kahve lekesine dönüştüğünde ise kara kara düşünmenize gerek yoktur.

Çünkü bu yazıda size dökülür dökülmez yapacaklarınız, halıdaki kahve lekesi, beyazlardaki leke ya da kurumuş kahve lekesi gibi bütün dertlerinizden kurtaracak yöntemlerden bahsettik.

REKLAM ALANI

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Geçer?

Deterjan ve diğer temizlik ürünlerini kullanmadan önce halıdaki etikette yazan bakım önerilerine mutlaka uymalısınız. Kullanım talimatlarına uyarak bizim verdiğimiz önerileri de mutlaka halınızın küçük bir kısmında test ettikten sonra uygulayın.

Doğru yöntemleri kullanarak halıdaki kahve lekelerinden kurtulmak için;

 • Kahve lekesine ne kadar hızlı müdahele ederseniz lekeyi çıkarmanız da o kadar kolaylaşacaktır.
 • Önce beyaz temiz bir havlu ya da kağıt havluyla lekenin fazlasını alın.
 • Bu bezi bastırırken tampon yapar gibi uygulamalısınız. Bezi fazla bastırmamalı ve lekenin yayılmasına engel olmalısınız. Çok sert bir şekilde ovalarsanız kahve halının içine sinebilir.
 • Halıyı temizlemek için kullanmanız gereken solüsyon ise; 1 bardak deterjanlı su ile 1 bardak sirkeli suyu karıştırıp ıslattığınız bezi lekenin en dış kısmından içeriye doğru dairesel hareketlerle temizleyip bir süre bekleyin.
 • Daha sonra temiz bir bezle deterjanı temizleyip kurumasını bekleyin. Büyük bir ihtimalle halının tüylerine işlediği için kuruduktan sonra bir miktar daha kahve lekesi görebilirsiniz. Ortaya çıkan bu lekeler için sabunlu su ile durulama işlemine tekrarlayın.
Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Geçer
Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Geçer

Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysideki kahve lekesi için dökülür dökülmez müdahale etmeniz giysinizin hayatını kurtarabilir. İlk yapacağınız şey bir peçete ile fazla kahveyi giysinizden almak olacaktır.

Daha sonra çıkarıp ters çevireceğiniz giysiniz için soğuk suyun altında bir müddet bekleterek, kahve yoğunluğunu azaltıp deterjanlı su ile 5 – 10 dakika çitileyerek lekeyi biraz geçirebilirsiniz.

Eğer kahve lekesi geçmediyse daha sonra kıyafetinizin lekeli kısmına bir miktar deterjan dökerek çok sıcak olmayan bir su içerisinde 20 dakika bekleterek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

İnatçı Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Geç farketmeniz ya da lekeye müdahale edemediğiniz durumlar sonucunda ‘kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar’ diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için önce yapmanız gereken şey kahve lekesini daha kolay temizlenebilir bir hale getirmelisiniz.

En az 20 dakika suda beklettiğiniz lekeli giysinizin kahve bulaşan yerine bolca karbonat dökerek bulaşık süngeri ile ovalayın. Durulayıp bir miktar daha karbonat döküp bekletirseniz daha sonra yıkadığınız giyside lekelerden eser görmeyeceksiniz.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Mobilyadaki Kahve Lekesini Çıkarma

Masa, sehpa ve tezgah üstlerinde kahve fincanının yuvarlak izler şeklinde lekeler bırakması, hiç de ender karşılaşılan bir durum değildir.
Genellikle kahve lekesi nemli bir bezle hemen çıkarılabilir; fakat lekeyi geç fark ederseniz, kahve lekesinin çıkarmak için gerçekten zorlanabilirsiniz.

Bu tarz lekeler için;

 1. Ağartıcı içermeyen bir sıvı deterjan kullanabilirsiniz ya da
 2. Karbonat döktüğünüz lekeli bölgeyi sirkeyle ovup kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
Mobilyadaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
Mobilyadaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve Lekesini Kolay Çıkarma Yöntemleri

Halı ve koltukta iz yapan durumlarda en çok başvurulan ürünler şüphesiz kir ve leke çıkarıcılar olarak bilinir. Satın alacağınız temizlik ürünlerinin haricinde bazı doğal malzemeler ile de bu lekelerden kolayca kurtulmanız mümkündür.

1-) Lekelere Geçit Vermeyen Limonlu Su İle Kahve Lekesini Çıkarmak

Bir su bardağı ile yarım su bardağı limon suyunu karıştırarak fazla suyunu aldığınız kahveli bölgede temizlik işlemini yapabilirsiniz.

Eğer limonlu su tek başına yeterli olmazsa içerisine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz.

2-) Yıllar Geçen Kahve Lekesini Çıkarmak İçin Gliserin Kullanın

O kıyafetinizdeki kahve lekesini halen unutamıyor musunuz? Oysa ki ne kadar da severek giyerdiniz. Ya da en sevdiğiniz halıdaki kahve lekesi kabusunuz olduysa ‘gliserin’ imdadınıza yetişti.

Biraz mübalağa yaptığımı biliyorum ancak kurumuş kahve lekesine bolca gliserin döktükten sonra en az 20 dakika bekletip durularsanız lekenin %90’ından kurtulmuş olursunuz.

Eğer bu deneme istediğiniz kadar verimli olmadıysa duruladıktan sonra yıkama talimatlarına uygun çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.

3-) Sade Sodayla Kahve Lekesi Çıkarma

Dökülen kahveye anında müdahale edebileceğiniz bir imkan varsa evde bir de soda varsa lekeden eser kalmayacaktır.

Kahve dökülen bölgeye soda uygularsanız eski temiz haline dönmüş bir ürünle karşılaşmanız yüksek ihtimaldir.

Kahve Lekesini Çıkarmak İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

 1. Limonlu su ile kahve lekesini çıkarmak en faydalı yöntemlerden bir tanesidir.
 2. Karbonat ve bir miktar mısır nişastası ile bütün yüzeylerdeki kahve lekelerinden kurtulabilirsiniz.
 3. Dökülen kahvenin suyunu almak için bez kullanacaksanız bu mutlaka beyaz olmalıdır.
 4. Kullanılan deterjan alkali madde içeriyorsa ve renkli bir bez kullanırsanız kahve lekesinin daha fazla yayılmasını sağlar temizlik yapayım derken işleri daha da zorlaştırabilirsiniz.

Kahve lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap bulduysanız çay lekeleri için yapabileceklerinize de bir göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.