Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Tül Perde Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Tül Perde Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Bahar temizliğine başlayacağımız bu dönemde perde nasıl yıkanır, tül perde kaç derece yıkanır ve perde beyazlatma sorununuzu ortadan kaldıracak fikirler.

Evde Perde Yıkama

Renkleri, şekilleri ve dekorasyonu tamamlamasıyla evimizi şekillendiren perdelerimizi değişen mevsim koşullarında yıkamaktayız. Geride bırakılan ayların tozundan ve kirinden arındırmak için kolları sıvadığımız bu dönemde perde yıkama ile ilgili detayları atlamak istemeyiz.

Bir çok çeşidi bulunan ve bunların hepsi için farklı detaylı ‘perde nasıl temizlenir’ yöntemleri vardır. Stor perde temizliğini anlattığımız yazıdan sonra tül ve fon perdelerin temizliği içinde bu yazıdaki detaylara dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI
Evde Perde Yıkama
Evde Perde Yıkama

Perde Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

Perde temizliğini her mevsim geçişinde yapmanızı önermekteyim. Bu temizlik esnasında en çok merak edilen konu ise kaç derecede ve hangi programda perde temizliğinin yapılacağıdır.

Özellikle kırışmaması için sıkma programının da detaylarını maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 1. Fon ve güneşlik gibi perdeler 30 derecede hassas programda yıkanmalıdır.
 2. Sıkma ve kurutma programı için 400 deviri kullanmanız halinde çok fazla zarar görmeyecek perdeleriniz aynı zamanda buruşmayacaklardır.
 3. Perde temizliği ve yıkama işlemi yaparken fazla uzun programları ve dereceleri seçmemelisiniz. Çünkü bu uzun ve yüksek ısıdaki yıkama işlemi perdelerinizin formunu ve güzelliğini bozacaktır.

Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perde nasıl yıkanır sorusunun cevabı aslında diğer güneşlik ve fon perdeler ile aynıdır. Burada perde yıkamanın aşamalarından ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim. Benzer özellikteki bütün perdeleriniz için bu temizlik işlemini uygulayabilirsiniz.

 • Kornişten çıkarır çıkarmaz bekletmeden katlayarak çamaşır makinesine koyacağınız perdelerinizi en fazla iki adet olacak şekilde yerleştirmeye özen göstermelisiniz.
 • Güzel kokulu bir perde deterjanı eklediğiniz makinenizin kapağını kapatarak,
 • En düşük devir ve 30 dereceye ayarlayarak, makinenizin kullanım klavuzunda yazan perde yıkama programına getirip çalıştırabilirsiniz. Benim makinem Arçelikte sentetik, pamuklu, yün, ipek, elde yıkama ve hassas programları bulunmaktadır. Genelde hassas programda yıkıyorum.

Tül Perde Kaç Derecede Yıkanır?

Tül perdelerin kumaş yapısı diğerlerine göre daha hassastır. Bu sebepten daima düşük derecede ki ısılarda yıkanması tavsiye edilmektedir. Evimizdeki kiri, tozu ve diğer bütün gazları üzerinde biriktiren tül perdelerimizi yılda 4 defa felan yıkamamız yeterli olacaktır.

Ben tül perdeleri yıkarken çamaşır makinemin su derecesini 35 – 40 arasına alıyorum. Genelde tertemiz ve kar gibi beyaz çıkıyor. Burada kullanılan deterjanın kalitesi ve makinenin temizliğinin de önemli olduğunu unutmamalısınız.

Tül perde temizliğinde bizi en çok düşündüren durum ise perdenin kırışmasıdır. Şimdilerde kırışmayan kumaşlarda imal edilmiş perdeler bulunsa da siz kendi perdenizi kornişten çıkardıktan hemen sonra katlayarak makineye yerleştirip yıkayın ve makine durdurtan sonra da hızlıca asmaya özen gösterin.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?
Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

‘Tül perde nasıl beyazlatılır’ diye merak ediyorsanız yazının sonunda pek kimsenin bilmediği bir detayı sizinle paylaştık.

Sararmış Perde Nasıl Temizlenir?

Çok kirlenmiş, sararmış ve rengi solmuş perdelerinizi önce normal bir makine turuyla yıkadıktan sonra,

 • küvet yada geniş bir kova içerisine deterjanlı su hazırlayıp, 1 çay bardağı amonyak ekleyerek 2 saat bekletin.

Bu beklemeden sonra kısa programda bir tur daha yıkayacağınız perdeleriniz bembeyaz olacaktır.

Güneşlikler Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz güneşlikler kaç derecede ve hangi programda yıkanır diye düşünüyorsanız;

 • Bu tip perdelerin kumaşı daha sağlam olduğundan 40 derecede yıkayabilirsiniz.
 • Kalın dokusu ve saten kumaşı nedeniyle daha fazla kir belli edeceğinden yıllık yıkanma adetini arttırabilirsiniz.
 • Güneşlikler için en garantili temizleme işlemi ayrı ayrı yıkanmalarıdır.

Kolay Perde Beyazlatma Yöntemleri

Güneşlik, tül perde gibi perdelerin yıkanma aşamalarını anlattıktan sonra bu perdelerinizi daha temiz yapacak yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

 1. Arçelik çamaşır makinesinde tül perdelerinizi yıkarken makinenin deterjan gözünü aşırı doldurmamanız gerekmektedir.
 2. Tüllerin yeni alınmış gibi görünmesini istiyorsanız makinenin deterjan bölmesine 2 yemek kaşığı toz şeker koyabilirsiniz.
 3. Yine tül perde nasıl beyazlatılır sorusuna cevap olacak bir diğer ürün ise karbonattır. Karbonat ile birlikte makineye attığınız perdeleriniz daha temiz olabilir.
 4. Bosch çamaşır makinesi kullanıyorsanız bazı modellerinde özel perde yıkama programını olduğu için şanslısınız demektir.
 5. Ya da güneşlikleri yıkarken makine içerisine 2 küp şeker koymanız perdeleri bembeyaz yapacaktır.
 6. Perdelerinizin her zaman temiz kalması için ayda bir elektrikli süpürge ile düşük devirde tozunu alın.
 7. Son zamanlarda evde perde temizliği yapan güvenilir bir firma ile anlaşarak 2 ayda bir perdelerinizi çıkarmadan temizletebilirsiniz.

Perde yıkama ile ilgili detayları yazdığımız makalemize eklemek istediklerinizi yorumlarda bekliyoruz.

REKLAM ALANI