Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Tükenmez Kalem Lekesi En Etkili Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi En Etkili Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan ve başımıza olmadık işler açan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi çıkarmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Gömlekten, pantolondan, koltuktan, deriden, halıdan ve kumaştan tükenmez kalem lekesini çıkaracak pratik ve en etkili yöntemleri paylaştığımız yazımızda tükenmez kalem lekesi ve mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi

Günlük hayatımızda işte, evde, okulda ya da başka herhangi bir yerde sıklıkla kullandığımız mürekkepli kalemler ve en çokta tükenmez kalem bazen başımıza hiç olmadık işler açabilmektedir.

REKLAM ALANI

Özellikle hanımlar eşlerinin gömleğinde eve bir tükenmez kalem lekesi ile geldiğini görünce yaşadıkları hayal kırıklığını tarif etmekte güçlük çekebilir.

Peki, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Aslında bu sorunun cevabı içerisinde ne yapmanız gerektiğinden daha önemli olan ne yapmamanız gerektiğidir.

Bazı leke çıkarıcılar mürekkep ve tükenmez kalem lekelerini çıkarabilirken başka izler bırakmaktadır. Bu sebepten mürekkebin ya da tükenmez kalemin hangi yüzeye temas ettiğini tespit ettikten sonra leke çıkarma işlemini buna göre yapmalısınız.

1. Kumaşlardan, Gömlek ve Pantolondan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömlek, pantolon ya da elbise gibi giysilerinize bulaşan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için atacağınız adımlar çok önemlidir.

Gömlekten tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap niteliğinde ki 10 adım aşağıdaki gibidir.

 1. Kumaşta ki mürekkep lekeleri için ilk müdahale oldukça önemlidir.
 2. Lekeyi kurumadan çıkarmaya çalışır ve sıcak su gibi uygulamalara başvurursanız kalıcı bir lekeye sahip olabilirsiniz.
 3. Eğer tükenmez kalem ve mürekkep lekelerini çıkarmak istiyorsanız kağıt havlu ya da beyaz kuru bir beze lekenin yoğunluğunu emdirebilirsiniz.
 4. Mürekkep ve tükenmez kalemler içerdikleri pigment yoğunluğunu sıcak su ile kumaşınıza bulaştırabilir.
 5. Daha sonra ağartıcı içermeyen bir sıvı deterjana bu bulaşık deterjanı olabilir.
 6. Su karıştırıp temiz beyaz bir bez ya da kağıt havlu ile lekeyi OVMADAN tampon yaparak temizlemelisiniz.
 7. Ovma işlemi lekenin daha fazla yayılmasını sağlamaktadır.
 8. Giysiniz tam kurumadan kontrol ederek lekenin geçip geçmediğine bakıp bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.
 9. Daha sonra kumaşınızı yıkama talimatlarına göre yıkayabilirsiniz.
 10. Bazen bütün çabalara rağmen lekeler kalıcı olabilir.

Saç Spreyi Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarabilir Mi?

Evet. Saç spreyi ve su birlikte kullanıldığında tükenmez kalem lekesini çıkarabilmektedir. Ancak saç spreyinin içerdiği alkol bazı kumaşlarda renk değişimlerine neden olabilir. Özellikle ipek içeren giysilerinizde saç spreyi kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Aynı zamanda içerdiği diğer yağlar ile de başka lekelenmelere yolaçabileceğini de bilmeniz gerekir. Saç spreyi ile mürekkep lekesi çıkar. Ancak bu durum size başka lekelerle karşılaşmayacağınız garantisini vermez.

Mürekkep ve Tükenmez Kalem Lekeleri İçin Kullanılan İspirto

İspirto mürekkep lekelerinin bulaştığı halı, kumaş ve koltuklarda lekeyi çıkarmak için başarılı olabilmektedir. Yanıcı bir madde olduğu için oldukça dikkat edilmesi gereken madde aynı zamanda zararlı kimyasallar da içermektedir.

Eğer tükenmez kalem lekesini ispirto ile çıkarmayı düşünüyorsanız oldukça dikkatli davranmalısınız. Biz yine de lekeyi bu şekilde çıkarmanızı önermiyoruz.

2. Tükenmez Kalem Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Deriden tükenmez kalem lekesini çıkarmak için bir kaç yol kullanabilirsiniz. Aslında evde bir yerde mürekkep lekesi ile karşılaşmak isteseydim bunun deri olmasını isterdim.

Diğer kumaşlara göre daha kolay çıkarılabildiği gibi kimyasal maddeler kullanmaya gerek kalmadığı için zarar görme ihtimali de daha azdır.

 1. Limon kolonyası kullanarak deride ki lekeler çıkarılabilir.
 2. Deriye zarar vermeden süt ve sirkeyi karıştırarak mürekkep ve tükenmez kalem lekelerini çıkarabilirsiniz.
 3. Eğer lekeniz çok güçlü ve çıkmıyorsa tükenmez kalem lekesinin olduğu yere vazelin sürüp ardından asetonla yavaş yavaş lekeyi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

3. Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuklar tükenmez kalem lekeleri ile oldukça fazla karşılaşan eşyalardandır. Tükenmez kalemin mürekkebi koltuğu çizebilir, mürekkep koltuğa akabilir bütün bu durumlar leke ile nasıl baş edeceğinizi size sorgulatmaktadır.

Mürekkep lekesi koltuktan nasıl çıkar

Koltuğunuza zarar vermeden tükenmez kalem lekesini çıkarmak için;

 1. Lekeye mümkün olduğunca çabuk müdahale edin.
 2. Koltuğunuzun kumaşı hakkında fikir sahibi olarak,
 3. Deri, keten, kadife ya da şönil olup olmadığına göre leke çıkarma işlemini uygulayın.
 4. Kumaşın üzerinde kalan lekeyi ovalamadan bir kağıt havlu yardımıyla alın.
 5. Deri haricinde ki diğer kumaşlarda genel olarak,
 6. Sabunlu su ile ovmadan sileceğiniz lekeyi,
 7. Kuruladıktan sonra, beyaz sirke ve bulaşık deterjanını karıştırarak ovmadan lekeye uygulayıp 10 dakika kadar bekleyin.
 8. Lekeniz bu işlemlerden sonra çıkmazsa eğer,
 9. Saf alkol ya da asetonu koltuğun görünmeyen çok küçük bir yerinde kumaşa zarar verip vermediğini deneyerek mürekkep lekesine uygulayabilirsiniz.
 10. Lekeli koltuğunuzu silerken dışarıdan içeriye doğru silmek daha güvenilir ve doğru bir hareket olacaktır.

4. Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşan mürekkep ve tükenmez kalem lekeleri için farklı yöntemler kullanılabilir. Halının kalitesine göre çıkarılacak lekede bir o kadar kolaylaşmaktadır.

Halıdaki tükenmez kalem lekesi

Naylon, polyester gibi sentetik halılardan lekeler daha zor çıkarken, yün ve ipek gibi halılardan daha kolay çıkmaktadır. Bu halılara işlem uygularken de kullanılan maddenin cinsine dikkat etmelisiniz. Kaliteli halılarda kullanılan boyalar solmayacak sabit boyalardan oluşurken, bazı halıların renkleri uygulanacak işlemler sonucunda renk ağartabilir.

 1. Limon suyu ya da kolonya kullanarak çıkarabileceğiniz lekeyi ıslatırken bir yandan da kağıt havlu ile tamponlayarak mürekkebi emdirmelisiniz.
 2. Bunun dışında sabunlu su ve bulaşık deterjanı ile de halınızda ki mürekkep ve tükenmez kalem lekesini çıkarabilirsiniz.
 3. Halınızın hangi maddeden üretildiğini bilmiyorsanız görünmeyecek bir kısmında beyaz sirke denedikten sonra renk solmaları yaşamıyorsanız sirke çok etkili bir leke çıkarıcıdır.

Duvarda oluşan lekeleri ise sildikten sonra geçmediyse suya karbonat karıştırarak temizleyebilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sorusuna cevaplar bulabildiğiniz makalemizi beğendiyseniz ya da size ait bir fikir varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Hanımların en çok korktuğu çamaşır suyu lekesi içinde ilgili yazıya bakabilirsiniz.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar diye merak ettiklerinize cevap verdiğimiz makalemizi sizde sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI