Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Tretin Krem Nedir? Kullanıcı Yorumları ve Ne İşe Yarar?

25.08.2019
Tretin Krem Nedir? Kullanıcı Yorumları ve Ne İşe Yarar?

Özellikle mevsim geçişlerinde cilt sorunları yaşayanların merak ettiği tretin krem nedir? ve ne işe yarar sorularını kullanıcı yorumları ile değerlendirdik.

Tretin Krem Nedir?

Cilt soyucu etkisi gösteren tretin krem özellikle yüzümüzde istemediğimiz sorunları ortadan kaldırmaya yarayan bir kremdir. Özellikle cilt lekeleri, sivilce ve akne sorunları, kahverengi koyu lekeler ve cilt kırışıklığı, göz altı morlukları gibi sorunlarda sıkça kullanılmaktadır.

Piyasada 30 gramlık kutular içerisinde satılan A vitamini açısından zengin bir kremdir. Tretin krem nedir? diye sorulan sorulara kısaca: retinoik içeriğe sahip epidermis hücrelerinin uyarılmasını sağlayarak, keratin oluşumunu baskılayıp cildin soyulmasını sağlamaktadır diyebiliriz.

REKLAM ALANI

Ölü derilerden kurtulmayı sağladığı için özellikle kadınlar tarafından cildin soyulmasının sonucunda yeni ve daha güzel bir cilde sahip olma isteklerini karşıladıkları için kullanılmaktadır.

Tretin Krem’in İçeriği

Tretin krem kullanmak isteyenlerin bir doktor tavsiyesi almalarının şart olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü içeriğindeki kimyasallar cilt sorunlarınızın tedavisinde kullanılmayabilirler.

Reçeteli ve reçetesiz bir şekilde eczanelerde satılan tretin kremin içeriğinde şunlar bulunmaktadır.

 • İsopropil miristat,
 • Karbopol 1382,
 • Migliol 812,
 • Gliserol,
 • Sıvı parafin,
 • Butil hidroksianisol,
 • Metil parahidroksibenzoat,
 • Sodyum hidroksid,
 • Saf su

Tretin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tretin krem ile ilgili merak edilenler arasında nerede satılır, fiyatı ne kadardır, içeriğinde ne var gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 1. Tretin krem nerede satılır? Eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.
 2. Tretin krem her yerde satılmıyor bulamıyorum? Krem bir süre piyasada bulunmamaktaydı. Çünkü üretimi durdurulmuştu ancak yeniden üretimine başlanıldı.
 3. Tretin krem fiyatı nedir? Cilt soyucu etkisi bulunan krem piyasada 38 – 48 tl arasında değişen fiyatlarda satılmaktadır. Doktorunuza danışarak sivilce ve akne tedavisinde kullanmak istiyorsanız reçeteli bir şekilde sadece katkı payını ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bu fiyatlar tretin kremin 2019 yılı fiyatıdır. 2020 fiyatınında hemen hemen aynı olması beklenmektedir.
 4. Tretin krem prospektüsü hakkında bilgiler nelerdir? kremin prospektüsünü yani kutunun içindeki bilgileri yazının sonunda bulabilirsiniz.
 5. Tretin kremin bir alternatifi var mı? Expigment, madecassol gibi kremler tretin krem alternatifleri arasındadır. Bu kremler tretin krem muadili olarak kabul edilebilir.
 6. Tretin kremi nasıl muhafaza etmeliyiz? Çocukların ulaşamayacağı yerlerde 25 derecenin altındaki serin ve kuru yerlerde saklamalıyız.
 7. Tretin krem neden üretilmiyor? Bu eski bir bilgidir 2018 yılının sonlarına doğru krem üretilmeye ve raflardaki yerini almaya başlamıştır.

Tretin Krem Ne İşe Yarar? Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cilt yaşlanmasının önüne geçerek cildin kendini yenilemesini sağlar.
 • Ciltteki kan dolaşımını arttırarak kolajen arttımını sağlar.
 • Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur ve siyah noktaları ciltten söküp atar.
 • Peeling alternatifi kimyasal bir ürün olduğundan cilt temizliğini sağlar.
 • Yaşlılığa bağlı kahverengi cilt lekelerinin oluşmasını önler.
 • Sivilce, akne ve güneş yanığı izlerini iyileştirir.
 • Cildinizdeki renk tonunu eşitleyerek beyaz ve pürüzsüz bir cilt için yardımcı olur.
 • Göz çevresi kırışıklıkları, kaz ayakları ve morluklarını iyileştirmenize yardımcı olur.
Tretin krem faydaları
Tretin Krem Faydaları

Tretin Krem Nasıl Kullanılır?

Özellikle kullanıcı yorumları ile birlikte deneyimlenmiş kullanma kılavuzu ile tretin kremin nasıl kullanılması gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Çok güçlü etken maddelere sahip olduğu için bu kremi kullanmaya başlarken önce haftada bir gün şeklinde kullanmaya başlamalısınız. Her hangi bir yan etki görmemeniz durumunda 3 gün boyunca her gün sürerek cildinizde bir alerjiye neden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Krem nohut büyüklüğünde bir parça alınarak yüzünüzün tamamına ince bir tabaka halinde sürülmelidir. İyice yedirilmesi gereken kremin kullanımından sonra güneşe çıkılmaması önerilir. Eğer çıkmanız gerekiyorsa da kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız.

Özellikle kadınlar arasında acnelyse krem ile birlikte kullanıldığı görülmektedir. Kremin herhangi bir başka etken madde ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir. Cilt sorunlarımız için sabırsız davranmak yerine kullandığımız ürünün cildimize iyi gelmesini beklemek daha doğru bir davranıştır.

Tretin Krem Ne Zaman Etki Gösterir?

Tretin krem anında etki edebilen diğer kremler ile karıştırılmamalıdır. Kremin etkisini göstermesi yaklaşık 3 – 4 ay arasında değişiklik gösterebilir. En önemli faydalarını 6 ay sonunda göstermeye başlayan krem cildinizin pürüzsüzleşmesini bu dönemde sağlamaktadır.

Cilt lekeleri üzerindeki etkisinden daha çok sivilcelere hızlı etki eden tretin kremi sedef hastalığı ve iltihaplı akne tedavilerinde de kullanabilirsiniz.

Ancak hatırlatmakta fayda var kremi tedavi amaçlı doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Tretin krem kullananlar
Tretin krem kullananlar

Tretin Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Sürülen bölgede kaşıntı,
 • Derinizde ciddi derecede döküntü,
 • Batma hissi ve aşırı kuruluk,
 • İleri derecede alerji sonucunda sıvı toplanması, kaşıntı ve irritasyon,
 • Kızarıklık ve ciltte ışığa duyarlılık

Tretin krem kullananlar arasında yan etkileri arasında tüylenme yapar mı gibi merak edilen bazı durumlarda vardır. Öyleki bir efsane halinde yayılan ve tretin krem tüylenme yaptığı için saç çıkarmada da etkili olur gibi yanlış bilgiler söz konusudur.

Tretin krem vücutta tüylenme yapmaz, bunun gibi merak edilenler için kullanıcı yorumları ve sık sorulan soruları sizler için yazdık.

Tretin Krem Hakkında Sorulan Sorular ve Kullanıcı Yorumları

 1. Tretin krem tüylenme yapar mı? Hayır tretin kremin yan etkilerinde ve kullanım amaçları arasında tretin krem yer almaz.
 2. Tretin krem reçetesiz bir şekilde alınabilir mi? Evet kremi kullanmak isteyenler reçetesiz bir şekilde eczanelerden temin edebilirler. Ancak reçetesiz olsa dahi bilgilenmeden kullanmanız tavsiye edilmez.
 3. Cilt soyucu etkisi güçlü müdür? Cilt soyucu kremler arasında en iyisi tretin kremdir denilebilir. Lekelerde de etkili olan krem çillerde ise lekeler ve sivilceler için etkili olduğu kadar iyi bir krem değildir.
 4. Tretin kremini doktor tavsiyesi sonucunda kullanan Ayşe H. kremi 3 ay kullandıktan sonra bütün sivilcelerinde gözle görülür bir azalma olduğunu söylüyor.
 5. Cildimde az miktarda ve bilinçli kullandığım krem lekeler ve sivilcelerime çok iyi geldi diye bizleri bilgilendiren Leyla A. kremin bilinçsiz ve sabırsız kullanılması halinde kızarıklık ve yanma sorunları ile karşılaşılabileceğini belirtmiş.
 6. Kremi nemlendirici ve güneş koruyucu bir kremle birlikte kullanıp yan etkilerini önemli ölçüde azaltıp sivilcelerimden kurtuldum.

Tretin krem nedir ve nasıl kullanılır gibi soruların yanı sıra en çok merak edilenlere cevap verdiğimiz tretin kremin prospektüsünü şu sayfadan bulabilirsiniz.

REKLAM ALANI