Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Traş Köpüğü İle Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Traş Köpüğü İle Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Fondöten lekesini çıkarmanın bir çok yolu vardır. Size bir kaç kolay yönteminden bahsedeceğimiz yazımızdaki hızlı ve pratik yolları mutlaka denemelisiniz.

Giysilerdeki Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar?

En çok kullanılan makyaj malzemeleri arasında yer alan fondotenler kıyafetlerimize bulaştığında oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyorlar. İnatçı ve çıkarılması zor lekeler arasında yer almasıyla gözümüzü korkutan fondöten lekelerini en basit adımlarla nasıl çıkaracağınızdan bahsettik.

Tabi bunun için öncelikle kullandığınız fondötenin türüne göre bir temizlik yapmalısınız. Sıvı ya da likit fondötenler farklı pudra halindeki fondoten lekeleri farklı yöntemlerle çıkarılmalıdır.

REKLAM ALANI
Giysideki Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar
Giysideki Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar

Burada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, güzelleşmek için kullandığımız ve kusurlarımızı örten fondöten lekeleri bazen daha kusurlu görünmemize bıraktıkları lekelerle yol açıyor. Bu yüzden yakalı gömlekler yada elbiselerimizi giymeden önce makyajımızı yapmak daha sağlıklı olabilir.

Sıvı Fondöten Lekelerini Çıkarma

  1. Sıvı fondötenleri çıkarmak çok daha zorludur. Çünkü giysilerimiz tarafından hemen emilmesi lekeyi daha güçlü bir yapıya büründürebiliyor. O sebepten sıvı fondöten lekesini görür görmez hemen müdahale etmeliyiz. Sert bir cisim ya da kaşık ile fazla fondoteni aldıktan sonra,
  2. Temiz bir bez ya da kağıt havlu kullanarak bulaştırmadan fondöteni emdirmeliyiz.
  3. Bu aşamadan sonra kıyafeti giymeye devam edip dışarı çıkacaksak traş köpüğü ya da sıvı bulaşık deterjanı ile çok ovmadan lekeli bölgeyi temizleyebiliriz.
  4. Eğer kıyafetinizi çıkarıp değiştirmek istiyorsanız lekeli bölgeye biraz sıvı deterjan dökerek çamaşır sepetinize atabilirsiniz. Daha sonra yıkadığınızda leke geçecektir.

Pudra ve toz halindeki fondöten lekeleri ise daha kolay çıkan bir yapıdadır. Bulaşması halinde yapmanız gerekenleri bir alt başlıkta anlattık.

Toz ve Pudra Fondöten Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

  1. Az miktardaki sıvı deterjanı su ile birleştirerek temiz bir havlu yardımıyla ovmadan lekeli bölgeye uygulayabilirsiniz.
  2. Fön makinesi ile fazla fondöteni uzaklaştırdıktan sonra, bir kaç damla sıvı sabun damlatıp nemli sünger ile lekeyi kıyafetinizden çıkarabilirsiniz.

Fondöten lekesi için kullanacağınız traş köpüğünü bir kaç dakika lekeli bölgede beklettikten sonra tampon yapar gibi lekeyi sadece su ya da sıvı sabunla çıkarabilirsiniz.

Halı Ya Da Ahşap Gibi Sert Yüzeylerden Fondöten Lekesini Çıkarma

  1. Etil alkol ya da zemin temizleyicisi ile fondöten lekelerini çıkarabilirsiniz.
  2. Halıdaki lekeleri çıkarmak için çay ve kahve lekeleri gibi zor çıkan leke yöntemlerinde kullandığınız ürünleri kullanabilirsiniz.
  3. Tahta ve ahşap yüzeylerde biraz sıcak su ve deterjan her zaman işe yarayacaktır.
  4. Halıda ki fondöten lekelerini tampon yöntemiyle çıkarın. Yoksa daha da bulaştırabilirsiniz.

Fondöten lekesini çıkarma makalemizi sizde arkadaşlarınızla mutlaka paylaşın.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.