Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Tırnak Yeme Nedenleri ve Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

25.03.2019
Tırnak Yeme Nedenleri ve Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnakları yeme alışkanlığı aslında dürtülerinizi kontrol edememe ve obsesif kompulsif hastalığının belirtileridir. Peki tırnak yeme nasıl bırakılır?

Tırnak yeme bunun haricinde bir alışkanlık sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Genelde çocuklukta başlayan bu alışkanlık, ergenlik çağındaki çocukların %50’sine yakınında görülmektedir. Yetişkinlerde ise bu oran %30’lara kadar düşmektedir.

Tırnaklarını yiyen yetişkinler acı çekmekle birlikte çirkin bir görüntüye sebep olan bu durumdan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar. ‘Tırnaklarını yeme’ direktiflerinin çok işe yaramadığı bu durumdan kurtulmanın basit yollarından bahsedeceğiz.

REKLAM ALANI

Tırnak Yeme Alışkanlığına Yol Açan Nedir?

Tırnak yemenin altında yatan çok ciddi bir sağlık sorunu yatabilir. Geçici süreyle tırnakları ısırmak çok büyük bir probleme yol açmasa da bu konuda da dikkatli olmak gerekebilir. Bunun bir alışkanlığa dönüşmesini kimse istemez öyle değil mi?

Tırnak ısırma genellikle onikofagji veya onikhopji olarak adlandırılmaktadır. Obsesif-kompulsif bozuklukla ilişkilendirilmektedir.

Tırnak Yeme Nedenleri

 1. Tırnaklarını yiyen ebeveynin anne ve babası da muhtemelen bu sorunla baş başa ve ya bununla ilgili bir geçmiş öyküsü vardır.
 2. Duygusal bozukluklar,
 3. Zihinsel stres,
 4. Sinirlilik,
 5. Kaygı,
 6. Açlık,
 7. Güvensizlik

Çocukken tırnak yemeye başlayan bireylerin çoğu bu durumu sakinleştirici ve rahatlatıcı bulduğu için yapma eğilimindedir. Temel olarak sıkıntı ve stres sonucunda yapıldığı bilinen bu alışkanlığın böyle bir sonuç doğurması bu sebepten gayet doğaldır.

Eğer tırnak yeme alışkanlığınızı bırakma yönündeki adımları uyguladıktan sonra başarılı olamadıysanız, doktorunuza bu durumun altında yatan sebebi bulmak için danışmalısınız.

Tırnak Yemenin Zararları

Stresli ve endişeli olduğunuzda tırnaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa, bu sadece çirkin bir görüntü oluşturmakla kalmaz aynı zamanda:

 • Dişlerinize zarar verir,
 • Bakterilerin çoğalmasını sağlar,
 • Virüs ve bakterilerin ağzınıza yüzünüze bulaşmasını sağlar,
 • Sizi enfeksiyonlara karşı yatkın hale getirir.
 • Sosyal yaşantınızı olumsuz etkiler.

Tırnak yemek genelde kozmetik bir durum olarak kabul edilmektedir. Ancak durum bundan çok daha ciddidir. Güzelliğinize sekte vuran bu durum ciddi hasta olduğunuzu gösterebilir.

Üstelik hijyenik olmadığı için toplum tarafından dışlanmanız stresinizin artmasını sağlayacaktır. Bu sebepten tırnak yeme alışkanlığınıza bir an önce son vermelisiniz.

Bir insanın yeni bir alışkanlık edinmesi 3 hafta kadar sürmektedir. Bir alışkanlıktan vazgeçmesi ise bundan çok daha fazla…

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Bir türlü engel olamadığınız alışkanlığınızdan kurtulmak istiyor ve bunun yollarını mı arıyorsunuz. Tırnaklarımı yemeyi nasıl bırakabilirim sorunuzun 5 cevabı:

 1. Tırnaklarınızı kısa tutun ve Manikür yaptırın: Tırnaklarınıza düzenli bakım yapmak ve onları kısa tutmak yemenizi engelleyecektir.
 2. Tırnak yeme bandı kullanın: Yara bandı tırnaklarınızı yemenize engel olabilir. Tabi bütün tırnaklarınızı bantlamak gibi bir şansınız yok. Bunun için en çok hangi parmaklarınızı ısırıyorsanız onları bantlayarak başlayabilirsiniz.
 3. Ellerinizi sürekli meşgul tutun: Bir stres topu ya da ağzınızda sürekli olarak tuttuğunuz sakız bunlar tırnak yeme alışkanlığınıza son verebilir.
 4. Tırnaklarınızı yemenizi tetikleyen şeyi bulun: Bunun için uzman bir psikologa görünmek isteyebilirsiniz. Eğer kendimin doktoru olmayı başarabilirim diyorsanız hemen başlamalısınız.
 5. Tırnaklarınızı kötü bir tat ile kaplayın: Acı bir oje kadınlar için çok mantıklı olsa da erkekler bunu yapamayabilir. Aşağıda sizlere tırnaklarınızı kaplayabileceğiniz tarifler verdik.

Bütün bunların yavaş adımlarla gelişeceğini unutmamalısınız. Tırnak yemeye bir günde başlamadınız ve bırakmanızda bir gün sürmeyecektir. Bu sebepten sabırlı olmalısınız. Enfeksiyonlardan korunmak içinde bir dermatoloğa görünmeniz faydalı olacaktır.

Tırnaklarınızı Yemenizi Engelleyen Tarifler

 • Tırnaklarınıza süreceğiniz acı kaplamalar onları yemenizi engelleyecektir. Bunun için bir ampul E vitamini ile, limon suyu ve badem yağını karıştırıp tırnaklarınıza sürebilirsiniz.
 • Yine tırnaklarınızı yiyorsanız sarımsağı ortadan ikiye bölerek tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Tabi bu yöntemi evde olduğunuzda denemeniz iyi olacaktır. 🙂
 • Ya da limon kabuğu ile tırnaklarınızı ovuşturabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken eğer enfeksiyon kapmışsa parmaklarınız canınız yanabilir.

Yenen Tırnaklar Nasıl Uzar?

Tırnaklarınızı tekrar eski haline döndürmek istiyorsanız önce bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Tırnaklarınız günde 1 milimetrenin 100’de biri kadar uzamaktadırlar.

Eğer yetersiz besleniyorsanız, B7 vitamini eksikliği yaşıyorsanız ve tiroid hastalığınız varsa günlük uzama miktarı kadar bile uzayamayabilir. Eğer tırnaklarınızı uzatmak istiyorsanız bu hastalıklara sahip olmadığınızı da varsayarak şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

 • Bir çorba kaşığı tuz
 • Bir tatlı kaşığı sirke
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı limon suyu

Bu karışımı hazırlayarak bir kase içerisine su ekleyip karıştırdıktan sonra ellerinizi tutabildiğiniz kadar bu karışımın içerisinde tutun. Tırnaklarınızın uzamasını sağlayacaktır.

REKLAM ALANI