Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Siyah Çayın Faydaları | Sizi Tiryaki Yapabilir!

06.05.2020
Siyah Çayın Faydaları | Sizi Tiryaki Yapabilir!

En çok tükettiğimiz içeceklerden olan siyah çayın faydaları en sevmeyenleri dahi tiryaki yapabilir. Gerçekten çayın faydası var mı? diye merak ediyorsanız hemen okumaya başlayın.

Düzenli Olarak Çay Tüketmenin Faydaları

Çay sayısız kültürde birçok insan için her zaman tercih edilen bir içecektir. Hayalinizdeki işte çalışın ya da kendi işinizi yönetin, stres veya başka sayısız sorun hayatınızı etkileyebilir.

Neyse ki basit bir çözüm var; çay içmek! Her yudumun tadını çıkararak stresten uzaklaşıp farklı faydalar sağlayabilirsiniz. Çay bütün dünyada kültürel olarak büyük bir öneme sahip olan içecek türüdür. Bu makalede sağlıklı bir çayın birçok faydasına göz atacağız.

REKLAM ALANI

Siyah Çayın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Çaydaki kafein içeriğine bakılmaksızın her bir çay türü, günlük yaşamınızda olumlu bir değişiklik sağlamak için muazzam faydalar sağlayan benzersiz bileşenlere sahiptir.

İşte bu faydaları şöyle sıralayabiliriz;

1. Siyah Çay Sindirim Sorunlarını Çözmekte Yardımcı Olur

İshalden muzdarip olduğunuzda hemen çeşitli ilaçlara sarılmaktan kaçının. Bunun yerine kendinize biraz siyah çay demleyin ve içine taze limon sıkın.

Bu limon aromalı siyah çay ishalin neden olduğu rahatsızlığı ve şişkinliği giderir. Siyah çay anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen tanenler açısından zengindir. Bu sayede sadece mide rahatsızlığına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda düzenli olarak tüketirseniz vücudunuzda daha iyi sindirim için bir ortam yaratır.

2. Siyah Çay ve Yeşil Çay Kalbinizi Korur

Çay son derece zengin antioksidanlara sahiptir. Çaydaki bu elementlerin varlığı sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilecek sayısız fayda sunar ve sağlıklı bir kalpte bu faydalardan sadece biridir.

Özellikle siyah ve yeşil çayın kalbiniz için olağanüstü yararları vardır. Siyah çay içmekten hoşlanıyorsanız kalp krizinden muzdarip olma olasılığınız çok daha düşüktür.

Benzer şekilde yeşil çay tiryakisi olanlarda kolesterol seviyelerinin çok daha düşük olacağından emin olabilirler. Bunun nedeni vücuttaki LDL ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürmesidir. Buna ek olarak iyi kolesterol olarak bilinen HDL yeşil çay tüketimi ile büyük ölçüde artar.

3. Çay Bağışıklığınızı Güçlendirir

Çay antioksidan bakımından zengindir. Sadece yaşlanmanızı yavaşlatmanın mükemmel bir yolu değildir aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de etkileyerek çok daha güçlü hale getirir. Çaydaki antioksidanlar hücre yenilenmesine ve onarımına yardımcı olur bu nedenle soğuk algınlığı ve grip semptomlarını barındıran bir ortamda hastalanmaya daha az eğilimli hale gelirsiniz.

Son çalışmalara bakılırsa tek bir fincan çayda bulunan antioksidanlar ortalama bir meyve veya sebzeden yaklaşık beş kat daha fazladır. Öğleden sonraki çay ritüeliniz, grip ve hastalıkları uzak tutarak, stresle savaşmanıza ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olarak genel sağlığınıza  yardımcı olabilir.

4. Çay Susuz Kalmanızı Önlemeye Yardımcı Olur

Kafeinli içeceklerin vücutta dehidrasyona neden olduğu bilinmektedir. Ancak bu, günde 6 fincandan fazla kahve veya çay içerek kafeini çok yüksek miktarlarda tüketirseniz geçerlidir.

Günlük olarak dengeli çay tüketimi zengin antioksidanların ek faydalarıyla birlikte su kadar hidrasyon sağlar. Dehidrasyon seviyesi bitkisel çaylarda içerisinde kesinlikle kafein bulunmadığı için daha yoğundur.

5. Çay İçmek Size Parlak ve Güzel Bir Gülümseme Kazandırır

Çay geçmişte kötü bir üne sahipti ve dişleri sararttığı yönünde araştırmalar vardı. Ancak bu bilginin yanlışlığı çoktan kanıtlandı.

Çay florür ve tanen bakımından zengindir. Bu maddelerin dişlerinizdeki bakteri büyümesini baskıladığı ve bu sayede dişlerinizin sağlıklı ve parlak kaldığı bilinmektedir. Düzenli olarak tüketin ve plak oluşumunun önemli ölçüde azaldığını ve boşluklarınızın önemli ölçüde azaldığını görün.

Siyah çayın faydaları arasında bunlar en çok bilinenlerdir. Ancak bilimin anlayamadığı çok önemli bir fayda daha barındırmaktadır.

Çay muhabbeti arttırır…

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.