Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Sivilce ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

25.01.2019
Sivilce ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Hemen hemen herkesin sorunu olan sivilce cilt gözeneklerini tıkayarak oluşur. Bu sivilce lekeleri ve izlerine kesin çözüm olan doğal yöntemleri paylaştık.

Ergenlik döneminde ki gençlerin sorunu olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da görülebilen ve oldukça sinir bozucu olan sivilce, çirkin görüntüsüyle korkunç yara izlerine neden olabilir.

Tabii ki altında yatan sebeplerin iyi bilinmesi gerektiğinden doktor kontrolünde ilaç kullanabileceğiniz sivilceleriniz için doğal yöntemlerle de mücadele edebilirsiniz.

REKLAM ALANI

Bu sebepten cildinize zararlı kimyasalla müdahale etmek yerine öncelikle denemeniz gereken yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve doğal yöntemlerle hazırlanmış maskeler kullanmaktır.

Sivilcelere Ne İyi Gelir

Akneye ve sivilcelere neden olduğu için suçlanan bir çok yiyecek vardır. Bunların haricinde birde sivilcelerinizi yatıştıracak ve aknenize yardımcı olacak yiyeceklerde bulunmaktadır.

Sivilce sorunundan kurtulmak için ister doğal yöntemlere başvurun isterseniz de ilaçlı tedavi olun onunla birlikte size yardımcı olacak bu 8 yiyeceği beslenme listenize alın.

Sivilce Sorununuza Yardımcı Olacak 8 Yiyecek

 • Karmaşık Karbonhidratlar: İnsülin ve kan şekerinizi ayarlayacak bu kompleks karbonhidratlar tükettiğiniz basit karbonhidratlardan çok daha yararlı ve sivilcelerinizi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Zenginleştirilmiş un gıdalarından uzak durarak makarna, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi gıdaların beslenme programınızda yer almasına izin vermeyin.
 • Çinko: Vücudunuz tarafından depolanmayan çinko metabolizmayı ve hormon seviyelerini düzenler. Kanser, cilt sorunları, osteoporoz gibi hastalıklara yakalanmanızı önleyen çinko için kabak çekirdeği, hindi, sığır eti, mercimek ve deniz ürünlerini sıklıkla tüketin.
 • A vitamini: Düşük A vitamini düzeyleri tamamen sivilce ile ilgilidir. Yumurta, tatlı patates ve diğer A vitamini sağlayıcılarını tüketerek aknelere karşı savaş açın.
 • E Vitamini: Sivilce ile ilgili bir diğer vitamindir. Bu vitaminin takviyesinin yara izlerini önlediği bilinmektedir. Buğday, fındık ve badem yağlarını yiyecekleriniz arasında ekleyebilirsiniz.
 • Omega-3 Yağ Asitleri: Bu bir antioksidan özellikli mucize bir yağdır. Yağlı balıklar, zeytinyağı ve kaliteli yumurtalarda bulunur.
 • Probiyotikler: Yiyeceklerinizi sindirmenize yardımcı olan iyi bakterilerdir. Süt sivilceyi kötüleştireceğinden yoğurt tüketebilirsiniz.
 • C Vitamini: Bağışıklık sistemini destekleyen vitaminin cilt yapısında da görev aldığı bilinmektedir. Domates, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler beslenme listenizde yer almalıdır.
 • B3 ve B5 vitaminleri: Vücudunuz ve zihniniz için önemli olan bu vitaminlerin akne tedavisi için yapılan cilt bakım ürünlerinde kullanıldığını biliyoruz. Balık, yer fıstığı, avokado, yoğurt ve baklagiller içerisinde bolca bulunur.

Doğal Sivilce Maskeleri

Hücre sağlığını yenileyen sağlıklı besinleri tüketip cilt oluşumuna fayda sağladıktan sonra vücudumuzun artan besin emilimi sayesinde sivilceler yatıştırılır. Sivilce özellikle ergenlikte duygusal karışıklığa neden olabileceğinden yukarıda listelediğimiz yiyecekler zihin sağlığınızı da iyileştirici özelliklere sahiptir.

Kan şekeri ve insülin seviyesini arttıran yiyeceklerden kaçınmalı, kızartma, beyaz un ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Bu beslenme önerileri sivilcenin oluşumunu engellediği gibi cildin temizlenmesine de yardımcı olur.

Peki oluşan sivilceler için ne yapabilirim? Bu ise ilaçlı bir tedavi şekli ya da doğal maskelerle mümkündür. Sivilce izlerinden nasıl kurtulurum? sorusunun cevabını arayan özellikle gençler vücudunda geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar oluşturmaktadır.

Bu davranış şeklini doğru bulmamakla beraber iyi bir görüntüye sahip olma isteğinin altında yatan sebepleri anlayabiliyorum. Sizler için oldukça güvenli olan bu maskeler sivilce lekeleri ya da büyük sivilce sorununuz için tamamen doğal ve etkili olacaktır.

1. Yumurta Beyazları İle Sivilce Lekelerinden Kurtulun

Yumurta beyazları yüz maskesi yapımında oldukça faydalıdır. Piyasada bulunan bir çok kozmetik ürününün içerisinde de değişik kimyasallarla birlikte yumurta bulunmaktadır. Haşlanmış yumurtanın beyazını iyice ezerek içerisine limon suyu kattıktan sonra sivilceli bölgeye uygulayabiliriz.

Bu tedavi için yumurtanın sarısından kesinlikle kaçının o sivilce sorununuzu arttıracak bakterileri içermektedir. Zaten yumurtanın sarısına maruz kalmamak için yumurtayı haşlamanızı öneriyorum. Bu sebepten oldukça pişkin bir yumurta hazırlamanıza gerek yok. 🙂

2. Sivilcelere Papaya İle Elveda

Papaya sivilce tedavisinde ve ileride sivilce oluşumunu engellemekte oldukça faydalı bir proteolitik enzimdir. Meyveyi iyice ezerek sivilce içeren bölgelere kullanabilirsiniz.

3. Sivilcelerinizin Düşmanı Çay Ağacı Yağı

Çay ağacının yapraklarının damıtılmasından elde edilen bu yağ için çok fazla yağlı olmanın sonucunda oluşan sivilceler için bir yağ kullanmak ironik diye düşünebilirsiniz.

Çok az yan etkisi görülen bu çay ağacı yağı aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda da akneyi iyileştiren benzoil peroksit içerdiği keşfedilmiştir.

Bazı insanların ağaç yağı kullanımından hoşlanmadıklarını düşünerek deneyerek kullanmanızın faydalı olacağını söyleyebilirim. Cildinizi iyice temizledikten ve yıkadıktan sonra her sabah ve akşam sivilceleriniz için pamukla güvenle kullanabilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

Antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahip elma sirkesi sivilcelere neden olan bakterileri öldürür.

Elma sirkesine batıracağınız pamuklu bir çöp ya da kulak çöpünü sivilceli bölgeye sürerek şişkin sivilceleri indirebilirsiniz. Kuruyan elma sirkesini daha sonra yıkayıp sivilcenizden kurtulana kadar uygulayabilirsiniz.

5. Muz Kabukları

Kozmetik ürünlerine vereceğiniz parayla bir miktar muz satın alıp tüketerek sindirim sağlığınıza faydalı olabilirsiniz. Kabukları ile de dünyanın en ucuz kozmetik ürününü satın almış olursunuz. İçeriğinde ki güçlü nişastalar ciltteki fazla yağı kurutmak için bire birdir.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde küçük parçalara ayırdığınız kabuğunu sivilce için kullanabilirsiniz. Muz kabuğunun içinin kahverengileşmeye başlaması sivilcenin kirlerinden kurtulmanız anlamına geliyor.

Sivilce Sorunları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cildinizi yıkayarak temiz tutmaya özen gösterin. Ve kuru ciltlere sahipseniz nemlendirmek için çaba gösterin.
 • Cildinizde ki makyajı temizlemeden uyumamaya özen gösterin. Hatta makyajın kısa süreli olmasına da özen gösterin. Makyaj malzemeleri içinde doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Koyu ciltlerde sivilcelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmak 6 ayı bulabilir. Hatta güneş ışınlarına oldukça fazla maruz kalırsanız 1 yıl gibi uzun sürelerden sonra ancak kurtulabilirsiniz. Güneş kremi kullanmaktan kaçınmayın ve sabırlı olmaya özen gösterin.
REKLAM ALANI