Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Sigarayı Bırakma Yolları İle İlgili 13 İpucu

18.04.2019
Sigarayı Bırakma Yolları İle İlgili 13 İpucu

Sigarayı bırakma yollarını arıyorsunuz ve size Allen Carr yöntemi, sigarayı bırakmanın kolay yolu gibi yöntemler sunuluyor. Peki bunlardan hangisi doğru?

Sigarayı bırakmanın bir çok yolu var ve hepside gerçekten sigarayı bırakmak için niyetli olanların başarabildiği yöntemlerdir. Belki her geçen gün zamlanan sigara fiyatları bütçeni sarsıyor belki de sağlığını tehdit ettiği için bırakmak istiyorsun.

Günün her saatinde bir sigara yaktığın zaman şu sigarayı bırakmanın kolay yolu var mı acaba diye düşünüyorsun öyle değil mi? Ve bu alışkanlığı bırakmak için ise kendine yüzlerce neden bulabilirsin.

REKLAM ALANI

Peki, bunun haricinde düşünceleri olan yok mu? Kimseye itiraf edemediğiniz ya da söylerken bile şakasını yaptığınız. ‘Sigara güzel bir şey’ düşüncesi gerçek olamaz mı? Belki de gerçektir öyle değil mi? Sigara gerçekten güzel bir şey…

Ama bilmeniz gereken bir durum var ki yaşam daha güzel ve bu şekilde düşünenlerin bile sigarayı bırakmaya ihtiyacı var. Size hayal satmayacağım ve sigarayı bırakmak için uygulayabileceğiniz kolay yöntemlerle birlikte 13 ipucu vereceğim. Siz ise bu yazıyı inanarak ve sigarayı bırakabileceğinizi bilerek ilk adımınızı atmalısınız.

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı bırakmanın bir kaç yolu vardır. Bunlar arasında sigarayı bırakmanın kolay yolu:

 1. Allen carr yöntemi,
 2. Sigarayı bırakmak için uzman bir doktordan faydalanmak,
 3. 6 saatte sigarayı bırakmak,
 4. 7 günde sigarayı bırakma programı.

bu yöntemlerin her hangi birini uygulayabilirsiniz. Ancak ben size en sigarayı bırakmakla ilgili en önemli ipucunu vereyim mi?

Sigarayı bırakmak diye bir şey yoktur. Bırakmak fiili iyi bir şeyden vazgeçildiğini gösterir. Aslında biz sigarayı bırakalım diye düşünürken ilk adımı hep yanlış atıyoruz. Sigara Bırakılmaz, Sigaradan Kurtulunur. Siz bu yazı ile sigaradan kurtulmanın yollarını öğreneceksiniz.

Sizlere bu sigarayı bırakma yöntemlerinden tercih edecekleriniz için şu faydalı linkleri bırakıyorum. Bu yöntemlerden herhangi biri ile başarılı olabilmeniz oldukça zor olabilir. Siz yine de size uygun olan herhangi birini seçtikten sonra aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.

Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma

Sigarayı bırakmak isteyenlerin zihnini kurcalayan bir çok düşünce vardır. Sigara içenler bu alışkanlıktan kurtulurken yaşamaktan korktukları hiç bir durumu yaşamayacaklar.

 • Bu ipuçları ile sigarayı bırakma etkisini hemen görebileceksiniz.
 • Sigara özlemini hafifletecek bir yöntemdir.
 • Kilo aldırmayacak bir yoldur.
 • Kalıcı bir etki göstermektedir.
 • Güçlü bir irade gerektirmemektedir.

Sigaradan Kurtulmak İçin 13 İpucu

 1. Sigarayı neden içtiğinizin nedenini bulun. İlginç bir soru değil mi? Çay ile sigara güzel mi? Bu yüzden mi içiyorsunuz. Peki bu güzelliğin ilk farkına vardığınız anı hatırlıyor musunuz? Eğer bunu bulabilirseniz sonra neden bırakmanız gerektiğini sorgulayabilirsiniz. Emin olun neden bırakmak istediğiniz neden içtiğinizden daha önemli bir durumdur.
 2. İngiltere’de en fazla sigara nerede içiliyor biliyor musunuz? Kanser tedavisi görülen kapıların önünde. Evet, bütün herkes size sigaranın zararlarını anlatıyor ancak bu zekanızla dalga geçmektir. Sigaranın zararlarını bilmeyen var mı? Siz sadece sağlıksız olmakla sağlıklı olma arasında bir tercih yapıyorsunuz.
 3. Aslında ülkemizde sigarayı bırakmak biraz daha zordur. Nedenine gelince sigarayı bırakmanın kolay yollarını arıyoruz ancak toplum bize hiç yardımcı olmuyor. Bütün kapalı alanlarda sigara içmek yasak olmasına rağmen buna uyan kaç işletme var. Eğer sigaradan kurtulmaya karar verdiyseniz bunu en iyi evinizde başarabilirsiniz. Çünkü evde sigara içmek çok daha zor.
 4. Sigarayı bırakmanın kolay yolları arasında bulunan Allen Carr yöntemi ya da diğer yöntemler temel olarak nikotin replesman tedavisi uygulamaktadır. Aslında Allen Carr’ın yöntemi direkt nikotin almanızı sağlamak yerine bu reseptörleri tıkayan bir sistemdir. Sizde karar verdiğiniz yönteme göre nikotin desteği almayı düşünebilirsiniz.
 5. Sigarayı bırakmak için teşvik alın. Ailenize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bırakmak istediğiniz kararını aldığınızı söyleyin. Onların yardımına gerçekten ihtiyacınız olacaktır.
 6. Spor ve aktivite mutlaka ama mutlaka yapın. Vücudunuza bir alışkanlık yerine yenisini eklediğinizi tanıtmanız gerekmektedir.
 7. Bir alışkanlık edinmek yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Bir alışkanlıktan vazgeçmek ise çok daha uzun bir süre ancak yapılan araştırmalar 40 günlük bir sürenin yeni bir hayatın başlangıcı olabileceğini göstermiştir. Eğer çok ağır bir tiryaki iseniz tamamen sigaradan kurtulmak için 40 gününüz olduğunu düşünebilirsiniz.
 8. Ağır tiryaki olmayanlar için tavsiye edebileceğim bir diğer yöntem ise bir ay boyunca kendilerine çok küçük miktarda kotalar koymalarıdır. Bu ay günde sadece 3 adet sigara içeceğim dedikten sonra buna kesinlikle uyarak bir sonraki ay sadece 1 adet sigaraya düşürebilirsiniz.
 9. Sigarayı birden bırakmanın zararları var mı diye düşünmek yerine sigarayı bırakmanın yararlarını düşünebilirsiniz. Kimse siz sigara içerken sizi aşağılamıyor ancak bırakmaya çalıştığınızda ne kadarda her şey üstünüze geliyor öyle değil mi? Neden bu kadar zor biliyor musunuz? Çünkü aslında yaşamınızı değiştiriyorsunuz. İçemeye devam ederseniz o yaşanılan kötü durumları düşünmek yerine baharı düşleyebilirsiniz.
 10. Sigara tüketilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi nikotinin insanların rahatlamasına neden olmasıdır. Sigaradan kurtulduktan sonra nasıl rahatlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bunu bir yıllık sigaraya harcayacağınız parayı bırakmaya karar verdiğiniz gün tatile çıkmaya ayırarak yapabilirsiniz. Ya da masaj iyi bir yöntem olabilir. Yeni hobiler edinerek kendinize yardımcı olabilirsiniz.
 11. Sigarayı en çok akşam yemeğinden sonra mı içiyorsunuz? Ya da kahve ile birlikte mi? Alkol? bu tetikleyicilerden hangisine sahipseniz onuda bir süreliğine azaltabilir ya da hayatınızdan çıkarabilirsiniz.
 12. Kendinize önemli bir ödül seçin ve bunu ailenizle paylaşın emin olun bu isteğiniz sigara içmekten çok daha kötü bir alışkanlık olsa bile bunu herkes kabul edecektir. O hedefe ulaşmak için tekrar tekrar ve tekrar deneyin. Bugün başarısız mı oldunuz, yarın bir daha deneyin.
 13. Sigarayı bırakma yolları arıyorsunuz ve son ipucunu okuyorsunuz, bütün bu saydıklarımızın hepsi sadece sigara içmeniz ile ilgili benzer nedenleri taşıyor, SİZ SİGARADAN KURTULABİLİRSİNİZ.
REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Adnan dedi ki:

  Merhaba sigara alışkanlığım çocuk yaşlarda başladı ve asker den sonra kurtuldum aradan 10 yıl geçti gene başladım ama kurtulmak istiyorum artık sonsuza dek neden başladım bende bilmiyorum

 2. Selami dedi ki:

  sigarayı bırakma yolları mı bence tek bir yolu var oda imkansız.

 3. İsmail dedi ki:

  Ben sigarayı bıraktım 8 sene içmedim yemin ettim yardımcı falan kullandım karanfil gibi artı yanımdakileri rahatsız ediyorum kul hakkı yiyorum artı kendime Zarar veriyorum sigaraya verdiğim paraya arabaya benzin alıyorum geziyorum yani kısaca ödüllendirme haaa hemen sigarayı bırakmadım akşamları 3 tane 1 ay sonra 2 tane 1 ay sonra 1 tane 1 ay sonra 0 yani bitti elveda