Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Şeker Detoksu İle Sağlıklı Bir Yaşama Adım Atın

14.11.2018
Şeker Detoksu İle Sağlıklı Bir Yaşama Adım Atın

Şeker ve un diyabet gibi hastalıklar ve yapmış olduğu bağımlılık etkisiyle çok büyük bir sağlık sorunudur. Şeker detoksu ile bu olumsuzluklardan kurtulun.

Şeker detoksu ile bu olumsuz durumları en aza indirgeyerek hayatımızın odak noktasına yerleştirdiğimiz “şeker” tüketiminden kurtulmanın yollarını arayacağız.

İşlenmiş Şekerin Zararlı Etkileri

Şeker detoksu ile vücudumuza aldığımız karbonhidrat besin grubunu ortadan kaldırmanın yollarını aramayacağız. Bir makrobesin olan protein, karbonhidrat veya yağ tüketiminin ortadan kaldırılması inanılmaz derecede sağlıksız bir yaşam sürmemiz demektir. Ama şeker bir makrobesin değildir ve şeker bir yiyecek grubu da değildir. Pek çok gıdada bulunmasıyla bilinen şeker, kendi başına sadece basit bir karbonhidrattır.

REKLAM ALANI

Hızlı sindirilmesinden dolayı boş kalori sağladığı için hiç bir besin sunmadığı gibi sindirim için gerekli olan kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri çekerek bir anti-besin özelliği gösterir. İsviçre’de fareler üzerinde yapılan bir deneyde araştırmacılar bağımlı hale gelene kadar farelere kokain verdiler. Deneyin sonucunda farelere şeker ve kokain arasında tercih yapmaları için bir fırsat verip hangisini seçeceklerini incelediler ve farelerin %92’si şekere geçmeyi tercih etti. Şekerin bağımlılık etkisi tek başına ne kadar zararlı olduğunu göstermesine rağmen oluşturduğu diğer zararları şöyle sıralayabiliriz.

 1. Karaciğeri strese sokar.
 2. Fazla fruktoz alımı karaciğerde fazladan yağ depolanmasına sebep olur.
 3. Kötü kolesterol sebep olur.
 4. Trigliseriti arttırır.
 5. Uyku problemleri ve kilo alma gibi sorunlara sebep olur.
 6. Beyinde bağımlılık yapıcı etkiler oluşturur.
 7. Şeker daha fazla yemeye teşvik eder.
 8. Bazı hastalıklara sebep olur.
 9. Obezite olmanız için bir nedendir.
 10. Diş sağlığınızın korkunç olmasıyla ilişkilidir.

Şeker ve Kokain

Doğal Şekerleri Tüketmenin Bir Zararı Var Mı?

Meyve ve sebzelerden alınan şekerler, vücudun şekerle başa çıkmasına yardımcı olan lifler, vitaminler ve enzimlere sahiptir. Bunlar ideal şeker kaynaklarıdır. Akçaağaç şurubu ya da hindistan cevizi şekeri gibi doğal tatlandırıcılar, rafine şekerlerden daha iyi bir alternatif olmasının yanında fazla tüketilmesi halinde işlenmiş şekerle aynı etkiye sebep olurlar.

Şeker detoksunu uygulamak şekeri her zaman daha iyi kaynaklardan almak demektir. Şeker bağımlılığı alışkanlığını kırmak ise sağlıklı yaşam için iyi bir ilk adımdır. Başka bir deyişle şeker tüketimimizi ideal olarak sıfır işlenmiş gıdalardan almalıyız ve sadece ara sıra doğal şekerler tüketmeliyiz. Akçaağaç şurubu benzeri…

Şeker ile Sağlık İlişkisi

İşlenmiş şekerin tüketimi ne yazık ki göründüğü kadar masumluk taşımamaktadır. İnsan sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir ve bir çok hastalığında alt yapısını oluşturmaktadır. Şekeri hayatınızdan çıkarmak için fazlasıyla yeterli olan 5 sebep:

 1. Şeker yüksek derecede bağımlılık yapar.
 2. Yaşlanmayı hızlandırır.
 3. Göbek bölgesinde ki yağlanmaya sebep olan en önemli etken şekerdir.
 4. Kalp krizine yağın sebep olduğunu biliyoruz peki şeker masum mu? Hayır değil.
 5. Şeker diyabet ve benzeri hastalıklarında alt nedenleri arasındadır.

Şeker Detoksu Diyeti Nedir ve Nasıl Başlanır?

Detoks vücudumuza giren zararlı toksin maddelerden kurtulmaya yarayan bir besin diyetidir. Şeker detoksundan kastımız ise hayatımızda bize zarar veren işlenmiş şeker, un ve tatlandırıcıları kullanmaktan kurtulmanın yollarını arayarak sağlıklı bir yaşama adım atmamızdır. Uygulayabileceğimiz bir çok şeker detoksu diyeti vardır. Bu yöntemlerin en büyük sorunu ise bazılarının diyette şeker içeren bütün gıdalara yönelmemesidir ve ben bunun büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Yanlış olduğunu düşündüren sebep ise şeker bağımlılık yapan bir maddedir ve tamamen ortadan kaldırmak bazen tek yoldur. Bu sebepten şeker detoksu ile ilgili uygulanmasını düşündüğüm ilk diyet şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmanızdır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz.

 • Tüm şeker ve tatlandırıcıları evinizden çıkarın.
 • Unlu gıdaların tüketimi hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Unu en minimum seviyeye indirmelisiniz.
 • Sabah kahvaltılarınız karbonhidrat yerine protein ağırlıklı olmalıdır.
 • Yapay tatlandırıcı kullanıyorsanız onlarında artık evde yeri yok.
 • Şeker yerine kullanabileceğiniz düşük şekerli meyveler için dolabınızda geniş bir yer açın.
 • Şekeri makul bir seviyede tutmak için fazlasıyla meyve tüketimine başlamanız doğru değildir. Şekeri bıraktığınıza dair inancınızı koruyun ve meyveleri de makul bir seviyede tutmaya çalışın.

Unutmayın ki bu ilk adımları sonsuza kadar uygulamak zorunda değilsiniz. Bir çok insan şeker bağımlılığının farkında değil bu sebepten şeker detoksu için bir başlangıç yaptığınızda bu bağımlılığın direncini kırmak zorundayız. Şeker detoksu ile vücudumuzun iyileşmesine imkan verdikten sonra küçük miktarlarda ham şekerler (bal vb.) tüketmeye başlayabiliriz. İlk birkaç gün fazlasıyla zorlanacaksınız fakat başarılı olacağınızı biliyorum sizlerde inanmalısınız.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Şeker Detoksu

Şeker bağımlılığı için kullanılması gereken ilk yöntem şekeri tamamen hayatımızdan çıkarmaktır. Bu yöntemi kullanmaya başladıktan sonra başarılı olamadıysanız ve tekrar şeker tüketimine başladığınız bir zaman yaşıyorsanız. Tamamen hayatınızdan çıkarmaktan başka bir yol daha vardır. Birinci yöntemin her zaman daha sağlıklı olduğunu bilmeniz gerektiğini söyleyerek daha ılımlı olan yöntemi anlatabiliriz.

 • Tüm rafine şekerleri ham bal, meyve ve organik şeker kamışı gibi doğal olanlarla değiştirin.
 • Market ürünlerini organik gıdalarla değiştirin.
 • Evde glutensiz ve şekersiz tarifler uygulayın.
 • Davetli olduğunuz yerlerde kibarca sunulanları reddetmenin yolunu bulun.
 • Bazı haftalar yukarıdaki detoksu uygulayın.

Daha sağlıklı bir yaşam için şeker detoksunu bir araç olarak kullanmalısınız. Rafine şekerler çok hızlı ve faydasız bir şekilde parçalanırken, doğal şekerler mineralleri ve sindirimi kolaylaştırarak kan şekerini dengede tutacak bir şekilde parçalamaktadır.

Şekere olan özleminiz bir şeker detoksunun uygulanmasının en zor olan kısmıdır. Bunu yenebilmeyi sağlayacak kolaylıklar dileyerek sağlıklı günler.

REKLAM ALANI