Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Sarı Koltuk Altı Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Sarı Koltuk Altı Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle beyaz gölek ve tişörtlerde fazlasıyla karşılaştığımız sarı koltuk altı ter lekesi nasıl çıkarılır ve lekeleri önleme yöntemlerini yazdık.

Sarı Ter Lekesi Neden Olur?

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi terlemektir. Terin yapısı ise kıyafetlerde özellikle de beyaz kıyafetlerimizde lekelerin oluşmasına neden olur.

Deodorant kullanımı terin görünmesini engellese de bu lekelerin oluşmasını engelleyememektedir. Bu yazıda ter ve sarı lekelerden sizi kurtaracak yöntemlerden bahsettik.

REKLAM ALANI

Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğal bir durum olan terleme sonucunda oluşan lekeler nasıl temizlenir, sarı leke tutmuş kıyafetleri temizleme yöntemleri olarak şunları kullanabilirsiniz;

 • Ter lekesi oluşmuş kıyafetinizi önce makinenizde yoğun bir derecede yıkamayı düşünebilirsiniz. Kıyafetlerinizi kurutma yönteminiz de bu lekelerin kalıcı olmasını sağlayabilmektedir. Lekeli kıyafetlerinizi direk güneş ışığında kurutmayınız.
 • Ter lekesi için en etkili çözüm olarak ‘tuzu’ kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye yani koltuk altlarına yoğun miktarda tuz döktükten sonra biraz su ile tuzu ovalayarak makinenizde yıkayabilirsiniz.
 • Sirke ve suyu geniş bir kap içerisine alarak kıyafetlerinizi bu kapta özellikle koltuk altlarını çitiledikten sonra yıkamaya alarak lekelerden kurtulabilirsiniz.
 • Limon ve karbonatta sarı ter lekelerini çıkarmak için size yardımcı olabilirler. Özellikle limon çamaşırlarınızı parlatacaktır.

Bu yöntemlerin haricinde çok daha profesyonel sarı ter lekesi çıkarma yöntemlerini ayrı başlıklarda inceledik. Yine özellikle beyaz çamaşırlarınız için yıkama talimatlarını anlattığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Beyaz Çamaşırlardaki Sarı Ter Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Sarı ter lekelerinin en fazla görüldüğü ve adeta kabusa dönüştüğü kıyafetlerimiz genellikle beyaz olanlardır. Ter lekesi bir çok kıyafette farklı tonlarda karşımıza çıkarken beyaz çamaşırlarımız için çok daha kötü görüntülere neden olmaktadır.

Tişörtler ve gömlekler için ayrı yıkama talimatları ile sarı koltuk altı ter lekelerinden nasıl kurtulacağınızı inceleyebilirsiniz.

Tişörtlerdeki Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişörtlerdeki Sarı Ter Lekesi Nasıl Çıkarılır
Tişörtlerdeki Sarı Ter Lekesi Nasıl Çıkarılır

Tişörtünüzdeki sarı lekeleri çıkarmak için;

 1. Kıyafetinize soğuk ya da ılık suyla ön yıkmama yapmalısınız. Sıcak su bu tarz lekeleri daha kalıcı hale getirebileceği için kullanmaktan kaçının.
 2. Yaklaşık 5 adet aspirin tabletini ezdikten sonra bir kase ılık suyla karıştırarak koltuk altlarına iyice yedirerek sürmelisiniz.
 3. Tişörtünüzü daha sonra makinenizde yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Bu yöntem yeni oluşan sarı ter lekeleri için kullanabileceğiniz bir temizlik yöntemidir. Eğer çok eskiden koltuk altı lekelerine sahip bir tişörtünüz varsa onun için başka önerilerimiz var.

 1. Hidrojen peroksit, votka, beyaz sirke ve sıvı bulaşık deterjanını bir kap içerisinde hepsinden aynı oranda olacak şekilde karıştırarak,
 2. Lekeli bölgeyi iyice yıkamalısınız.
 3. Eğer çok ciddi bir lekeyse bu solüsyonda kıyafetinizi bir gece bekletebilirsiniz.
 4. Daha sonra yıkama talimatlarına uygun bir şekilde makinenize atabilirsiniz.

Gömleklerdeki Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkar?

Gömlekteki koltuk altı ter lekeleri ve sarı lekeleri çıkarmak için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak bir çok gömleğin kumaş yapısı farklılıklar içerdiği için etkili bir leke çıkarıcı elde edemeyebilirsiniz.

Beyaz Gömlekteki Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkarılır
Beyaz Gömlekteki Koltuk Altı Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Farklı kumaşlardaki gömlekler için sarı lekeri gidermek adına aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

 1. Soğuk süt yöntemi ile sarı lekelerden kurtulmak için, bir su bardağı soğuk süt ile bir su bardağı soğuk suyu geniş bir kap içerisinde buz ile birlikte karıştırdıktan sonra lekeli gömleğimizi bu kabın içerisine atıp buzlar eriyene kadar bekliyoruz. Göreceksiniz sarı ter lekerinden eser kalmamış olacaktır.
 2. Oksijenli su çamaşırlar için bir çeşit çamaşır suyu etkisi gösterebilmektedir. Dikkatli kullanarak sarı lekeleri gidermede kullanabilirsiniz.
 3. Bir şişe soda ile bir bardak suyu karıştırıp lekeli bölgeye diş fırçası yardımıyla iyice yedirerek de ter lekeleri nasıl çıkarılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Sarı lekeleri çıkarmak bazen çok zorlu olabiliyor. Bu sebepten ilk adım olarak ter lekelerinin oluşmasını önleyecek adımları öğrenmeniz kıyafetlerinizin ömrünü uzatacağı gibi sizinde zamanınızdan çalmayacaktır.

Kıyafetlerdeki Ter Lekelerini Önleyecek Yöntemler

Kıyafetlerdeki ter lekelerini önlemek için yapabilecekleriniz;

 • Deodorant seçerken çok dikkatli davranmalısınız. Alüminyum içeren deodorantlar çıkarılması zor olan koltuk altı lekelerine sebep olurlar.
 • Yazın çok sıcak günlerinde pamuklu kumaşları tercih etmeniz terin emilimini kolaylaştıracağı için lekelenmeleri en aza indirecektir.
 • Cilt için zararsız olan iz bırakmayan nötr deodorantlar kullanmalısınız.
 • Ter lekelerini önlemek için doğal ürünler olan karbonat, tuz ve limon gibi yıkama talimatlarını uygulamalısınız.
 • Duş aldıktan ya da deodorant kullandıktan sonra iyice kuruyana kadar kıyafetinizi giymemelisiniz.

Sarı koltuk altı ter lekerini gidermek için sizin kullandığınız farklı bir yöntem varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.