Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çıkarılması En Zor Lekelerden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkarılması En Zor Lekelerden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir akşam yemeği ya da küçük bir kutlamada size eşlik ederken dökülen şarap lekesi nasıl çıkar? Açık renkli yüzeylerdeki kırmızı şarap lekesi çıkar mı?

Bu merak edilen sorular ve şarap lekesinden bu kadar korkulmasının sebebi organik bir leke olan şarabın gözenekli kumaşlara çok daha hızlı işlemesidir.

Çıkarılması zor olan bu lekeler yanlış müdahale edilmesi halinde imkansız bir hale gelebilir.

REKLAM ALANI

Şarap Lekesi Nedir?

Şarap lekesi, genellikle açık renk yüzeyler üzerine dökülen kırmızı şaraptan kaynaklanır.

Şarap döküldükten sonra gözenekli kumaşlara işlemektedir. Koyu kırmızı renk üste çıkarak büyük ve görünür bir şarap lekesi oluşturur. Kırmızı şarap lekesinin hemen emdirilmesi lekenin yayılmasını engelleyebilir.

Eğer uygun şekilde ve çabuk temizlenmezse, şarap lekesi kumaşınıza veya halınıza kalıcı olarak yerleşecektir. Şarap lekeleri renk olarak, hafif sarıdan kestane rengine ve parlak kırmızıya kadar çeşitlilik gösterirler.

Kırmızı Şarap Lekesi Çıkar Mı?

Açık renkli kıyafetler üzerine döküldüğünde bir faciaya neden olabilir. En sevdiğiniz giyside kalıcı olmayacak olan bu lekeyi nasıl çıkarabilirsiniz tüm detaylarıyla anlattık.

Doğru bir şekilde müdahale etmeniz halinde kırmızı şarap lekesini şu yöntemlerle çıkarabilirsiniz;

 • Birinci adım olarak leke döküldükten hemen sonra kurumasına izin vermeden lekeyi beyaz bir havlu ya da kağıt havluya emdirmelisiniz.
 • Böylece lekenin kumaşa yerleşmesi ve yayılması önlenmiş olacaktır.
 • Pamuklu, sentetik, yün ve ipek giysilerde kırmızı şarap lekesini çıkarmanın yöntemleri farklılıklar gösterir.

Renkli ve Beyaz Pamuklu Kumaşlardan Şarap Lekesi Çıkarma

 1. Dökülen şarabı bir bez yardımıyla alın.
 2. Daha sonra üzerine bolca tuz dökerek bir süre bekleyin.
 3. Tuzu giysiniz iyice emdikten sonra,
 4. Yıkama talimatlarına uyarak makinenizde yıkayın.
 5. Kurutucu kullanmadan doğal bir şekilde kurumasını sağlayın.

Hassas Kumaşlardan Şarap Lekesini Çıkarma

 1. Giysideki fazla şarabı yine beyaz bir havlu ile aldıktan sonra,
 2. Lekeli bölgenin altına bir bez yerleştirerek,
 3. Yarım bardak su içerisine bir yemek kaşığı sirke karıştırarak,
 4. Bir bezle ovmadan tampon yaparak lekeli bölgeye uygulayın.
 5. Yıkama talimatlarına uygun hareket ederek temizlik işlemini sonlandırabilirsiniz.

Giysilerdeki Şarap Lekesini Çıkarmak İçin Alternatif Yöntemler

 1. Eğer giysinize kırmızı şarap döktüyseniz bu lekeyi biraz daha yumuşatmak için beyaz şarap kullanabilirsiniz.
 2. Soda da şarap lekesini çıkarmak adına kullanabileceğiniz etkili bir araçtır.
 3. Kuru temizleme şarap lekeleri için etkili bir çıkarıcı olabilir öncesinde lekenin fazlasını almayı unutmayınız.
 4. Sakın lekenin kurumasına izin vermeyin.
 5. Perdeden şarap lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız soda ve tuz yöntemini kullandıktan sonra perde yıkama talimatlarına uyarak temizliği bitirmelisiniz.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Halıdaki şarap lekesi yerleşmeden önce lekeyi çıkarmaya şarap sıvısını dikkatlice beyaz ve temiz bir beze, kağıt havluya veya süngere bastırarak emdirin.
 • Şarabı emdirirken lekeli alanı ovmamaya gayret gösterin, aksi taktirde şarap lekesinin yayılmasına ve daha derine işlemesine neden olabilirsiniz. Şarap lekesi, halı elyafının derinine işleyip çıkmış gibi görünse bile belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır.
 • Sonra bir çay kaşığı alkali olmayan ve ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın. Bunun yerine beyaz sirkeyi de kullanabilirsiniz.
 • Hazırladığınız karışımı, bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra halıdaki şarap lekesi üzerinde ovalamadan bastırarak şarap lekesinin emilmesini sağlayın.
 • Şarap lekesi, bez veya kağıt havluya geçmeyinceye kadar bu işlemi birkaç kere tekrarlamanız gerekebilir. İşlem sırasında şarap lekesi geçen bez veya kağıt havluyu arada bir değiştirmeniz de gerekebilir.

Kurumuş Şarap Lekesi Çıkar Mı?

Kumaş üzerindeki kurumuş şarap lekesi çıkarma: Bu kurumuş şarap lekesini çıkarmak için öncelikle lekeye beyaz sirke ve havlu yöntemini uygulamalısınız. Daha sonra lekeli bölgenin üzerine fazla fazla un atarak unun şarap lekesinin içine geçmesini sağlayın.

Fırça yardımı ile lekeli alanı nazikçe fırçalayarak, sıvı ve akışkan olan şarap lekesini un iyice içine çekecek ve emecektir. Bu sayede yüzeyde leke bırakmasını önleyecektir.

Halı üzerindeki kurumuş şarap lekesi çıkarma: Traş kreminin leke çıkarıcı özelliği olduğunu belkide birçoğumuz bilmemektedir. Bu konu ile alakalı daha önce https://www.kadinhalleri.com/tras-kopugu-ile-fondoten-lekesi-nasil-cikarilir/ yazısını sizlerle paylaşmıştık.

Halı üzerine dökülen kırmızı şarap lekesinden de kurtulmak için traş kremini lekeli yüzeye dökerek, ıslak bir bulaşık süngeri yardımı ile temizlemek mümkündür.

Bazen leke kurumuş ve daha inatçı olabilir. Bu durumlarda ise lekeli alana bol miktarda karbonat ve tuz dökülebilirsiniz. Ayrıca halı üzerinde kurumuş şarap lekesini çıkartmak için maden sodası da etkili bir yöntem olabilir. Maden sodası ile halı üzerindeki şarap lekesi iyice ovarak silinir. Bu basit yöntemler sayesinde kurumuş şarap lekesinden kurtulabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.