Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

17.08.2019
Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Saçlar özellikle kadınların uzun uğraşlar verdiği ve sıklıkla bakım yaptığı yerlerdir. Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler başlığında çok pratik yöntemlerle saç bakımınızı kolaylaştırmanızı sağlayacağız.

Dış görünüşte ilk göze çarpan yerlerden birisi de saçlarımızdır. Güzelliğimizi ön plana çıkarabilmek ve etkileyici bir izlenim bırakmak için saç bakımı oldukça önemli bir konudur.

Ancak saç bakımı zor ve uğraştırıcı olabilmektedir. Özellikle doğru bir bakım uygulamıyorsak saçlarımızı yıpratmamız ve saçlarımızın canlılığın kaybetmesi kaçınılmazdır. Size vereceğimiz önerileri uygulayarak bu duruma engel olabilir ve göz alıcı saçlara kavuşabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Hepimiz sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak istiyoruz. Bunun için bir çok ürün kullanıp binlerce yöntem denemişliğimiz vardır. Bir çok markanın reklam sloganları dahi sağlıklı saçlar ile ilgilidir. Örneğin ‘elidor sağlıklı uzayan saçlar’ reklamı bizi ne kadarda cezbediyor değil mi?

Evet, televizyon reklamlarının dahi %70’inden fazlasını oluşturan sağlıklı saç teması aslında bu ilgiyi hakediyor. Çünkü görünüşümüzü en çok etkileyen yer saçlarımızdır. Sizler yine bakımlı saçlara sahip olmak için doğru uygulamaları yapmaya devam edin. Fakat sağlıklı saçlar için yapmanız gereken pratik bazı çözümler var ve bunlar hayat kurtarıcı olabilir.

Size 5 adımda sağlıklı saçlar için yapmanız gerekenleri anlattık, bunların haricinde evde doğal yöntemlerle saçınıza bakım yapmak istiyorsanız aloe vera ile saç bakım maskesi makalemizi okuyabilirsiniz.

1) İlk Adım Saç Temizliği

Saç bakımının vazgeçilmezi kuşkusuz saç temizliğidir. Saçlarımızı kirlerden ve yağlanmalardan uzak tutmamız önemlidir. Özellikle yağlı saçlar kire maruz kalığı zaman kirler kolayca saça yapışabilmekte ve saçımıza zarar verebilmektedir. Saç temizliğimiz için kendimize uygun bir şampuan seçmeli ve sağlıklı saçlar için 2 günden uzun süren bir yıkama aksaklığını yaşatmamalıyız.

2) Saçlarınızı Yağmura Karşı Koruyun

Yağmurlar, saçlarımıza düşündüğümüzden daha fazla zarar vermektedir. Özellikle büyük şehirlerde veya sanayi şehirlerinde yaşıyorsak, yağan yağmurların asit yağmuru veya kirli yağmur olması çok olasıdır.

Kirli yağmur suları ve asit yağmurlarına maruz kalan saçlarda kopma, dökülme ve kötü koku oluşumu görülebilir. Bu durumu değiştirmek için şemsiye veya benzeri koruyucular ile tedbirimizi almalı, ilk fırsatta da saçımızı yıkayarak kötü yağmur suyundan arındırmalıyız.

3) Saç Şekillendirici Ürünlere Dikkat

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız aletler ya da vaks, saç jölesi gibi saç şekillendirme ürünleri de saçlarınızın yıpranmasına neden olabilir. Sık kullanıldıkları zaman saçlarda koparak veya kökten dökülme, kırılma, matlaşma gibi sorunlara yol açan şekillendirici ürünleri vazgeçilmezimiz olmamalıdır.

Isı bazlı saç şekillendiriciler canlı saçlarımızın yanıp matlaşmasına ve canlı hücrelerin ölümüne sebep olmaktadır. Saçımızda jöle veya vaks var ise o gün içinde saçlarımızı temizlemeli, onlar saçımızdayken uyumamalıyız. Eğer o ürünleri kullandıktan sonra uyursak sert bir yapıya ulaşan saçlar uyurken kolayca kırılabilir. Ayrıca ürünlerin yapışkan yapısı dolayısıyla kirlerin saçımıza yapışıp saçımızı kirletmesi kaçınılmaz bir durumdur.

4) Saçlarınızı Doğru Taradığınızdan Emin Olun

Koparak dökülmelerin çoğu saçların şekillendirilmesi ya da taranması sırasında oluşmaktadır. Saçlarımızı tararken yumuşak bir tarak kullanmaya özen göstermeliyiz. Tarama sırasında sert ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı, birbirine girmiş saç tellerine karşı güç uygulamamalıyız. Duştan sonra saçlarımızı tarıyor isek saçlarımızın hafif kurmasını beklemeli, ardından taramalıyız.

Sağlıklı saçlar için yapılması gereken en önemli davranış şekillerinden olan tarama doğru yapılırsa kopmaların önüne geçebiliriz.

5) Aşırı Kimyasaldan Uzak Durun!

Çok çeşitli saç bakım ürünleri kullanmak sandığınız gibi saçlarınızın yararına değil, zararına sebep olur. Çünkü saç bakım ürünlerinin çoğu kimyasal maddeler içermekte ve bu kimyasal maddeler saç köklerine ve tellerine zarar vermektedir.

Mümkün olduğunca doğal veya çok kimyasal bulunmayan ürünleri kullanmaya özen göstermeliyiz.

Sağlıklı saç derisine ve saçlara sahip olmak için sizinde uyguladığınız yöntemler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.