Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Püf Noktaları İle Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Püf Noktaları İle Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

En çok kirlenen ve temizliği bir hayli zor olan koltuk nasıl silinir? Bütün püf noktaları ile evde koltuk temizliği ile lekelerden kurtulun.

Bayram temizliği ya da genel bir temizlik yapıyorsanız internetten koltuk temizliği yapan firmaları sizde araştırmışsınızdır. Ya da bazı lekeleri çıkarmak için gösterdiğimiz çaba sonuç vermiyorsa yine bu arayışlara giriyoruz.

Günlük hayatta en çok kullandığımız eşyaların başında gelen ve biz farketmezsek dahi epeyi kirlenen koltukların temizliği sandığınız kadar zor olmayabilir.

REKLAM ALANI

Koltuk temizliği ve inatçı lekeler için uygulayacağınız adımları sıraladık sizde evde koltuk temizleme fikirleri ve koltuk silme tüyoları ile ücretsiz bir temizliğin keyfini sürebileceksiniz.

Adım Adım Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Fermuarlı ya da çıkarılabilen bir koltuk kumaşına sahip değilseniz çamaşır makinesini kullanamayacaksınız demektir. Fakat endişelenmenize hiç gerek yok temizlik için aşağıdaki adımları uygulayarak tertemiz koltuklara sahip olabilirsiniz.

1-) Temizliğin Birinci Adımı Koltuğunuzu Süpürün

Koltuk temizlemenin bütün püf noktalarını anlattığımız yazımızda ilk adım olarak biriken tozlar ve kaba kirler için ilk adım olarak elektrikli süpürge yardımıyla koltuğu süpürmeliyiz.

Koltukları süpürürken özellikle kolluk ve sırt kısımlarını dikkatli bir şekilde süpürmelisiniz. Çünkü bu bölgelerde genel olarak daha fazla toz ve kir birikmektedir.

Koltuk Temizliğinde İlk Adım Süpürme
Koltuk Temizliğinde İlk Adım Süpürme

2-) Fırça Yardımıyla Derinlere Yerleşen Kirlerden Kurtulun

Koltuk temizliği için yapılacak ikinci adım kumaş türüne göre seçeceğiniz sert bir fırça ile derinlere yerleşen kirleri fırçalamanız gerektiğidir.

Elektrikli süpürge yüzeydeki tozları çok rahat bir şekilde alırken fırça ile koltuğa işleyen tozları ve kirleri yüzeye çıkararak tekrar bir elektrik süpürgesi ile bu tozları almalısınız.

Fırça İle Koltuktaki Kirlerden Kurtulun
Fırça İle Koltuktaki Kirlerden Kurtulun

3-) Detaylı Koltuk Temizliği İçin Tüy Toplayıcı Kullanın

Özellikle evde evcil hayvan besliyorsanız bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Koltuk temizliğini detaylı bir şekilde yapmak için fazla zamanınızı almadan bu toz ve kirlerden arındırdığınız koltuğunuzdaki görünmeyen tüyleri yardımcı bir araç yardımıyla toplamalısınız.

Evcil hayvanınız yoksa bu işlemi yine de yapmanızda fayda vardır. Koltuk temizliği yaparken atladığımız detaylardan bir tanesi kirli, tüylü ve tozlu koltuğumuzu direkt silip temizleneceğini düşünmemizdir.

Bu şekilde yaparsanız ya da herhangi bir firma ile evde koltuk temizliği yaptırırsanız bu işlemleri mutlaka yapmalı ya da yaptırmalısınız.

Koltuk Silme İşleminden Önce Tüy Toplayıcı Kullanın
Koltuk Silme İşleminden Önce Tüy Toplayıcı Kullanın

4-) Sert Yüzeyleri Yumuşak Bir Bezle Temizlemelisiniz

Koltuk temizliği yaparken atlamamız gereken bir diğer adım ise ahşap ya da metal kısımları yumuşak bir bez yardımıyla temizlemeniz gerektiğidir.

Temizleme sıvısı olarak hafif çamaşır suyu, sirke ya da arap sabunu kullanabilirsiniz. Bu maddeleri kullanarak temizlediğiniz koltuğunuzun sert kısımlarından sonra bir sonraki temizlik aşamasına geçebilirsiniz.

Yumuşak Bir Bez İle Koltuk Temizleme
Yumuşak Bir Bez İle Koltuk Temizleme

5-) Koltuğun Kumaşını Tanıyarak Temizlik İşlemine Devam Ediniz

Koltuğunuzun cinsine ve kumaşına göre temizlik işlemine devam edebilirsiniz. Renkleri nedeniyle tozu fazla göstermeyen koltuklarınızı özenli bir temizlik yaparak ilk aldığınız haline döndürebilirsiniz.

Çocuklu aileler ve evcil hayvan besleyen aileler için koltuk temizliğinden sonra kavuşacağınız temizliğe sizde şaşıracaksınız. Ancak bu toz alma işlemlerinden sonra yapacağınız temizlik için koltuğunuzun türünü kesinlikle tespit etmelisiniz.

Koltuk türüne göre temizlik detaylarını anlatmadan önce koltuğunuzdaki simgelerle temizliği hangi ürünlerle yapmanız gerektiğini tespit edecek harfler şunlardır.

Koltuk Temizliği İçin Ne Kullanılır?

W: Bu kumaş türünde koltuk temizliğini sadece su bazlı ürünlerle yapmanız gerekmektedir. Dairesel hareketlerle temizlik yapmanız halinde kumaşa zarar vermeyeceğiniz koltuğunuz için arap sabunu kullanabilirsiniz.

S: Koltuk temizleme spreylerini kullanabileceğiniz bu kumaş türünde solvent bazlı bir temizlik ürünü kullanabilirsiniz.

WS: Su ve farklı temizleyicileri birlikte kullanabileceğiniz kumaş türüdür.

X: Bu kumaş türüne sahip koltukları kesinlikle su ile temizlememelisiniz. Bu tür kumaşlar için elektrik süpürgesi ve yumuşak bir temizleme fırçası oldukça etkili olacaktır.

Koltuk temizliği için ne kullanılır sorusunun cevabının kumaş türüne göre değiştiğini öğrendikten sonra tertemiz koltuklara kavuşmak için kullanabileceğiniz temizlik ürünlerini aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Koltuk Kumaşının Talimatlarına Dikkat Edin
Koltuk Kumaşının Talimatlarına Dikkat Edin

Sizde evde koltuk temizliği yaparken bu adımlara dikkat ettikten sonra istediğiniz ürünü seçerek tertemiz ve yep yeni koltuklara sahip olabilirsiniz.

Koltuğunuzdaki çıkmayan yağ lekeleri, çay lekesi ve diğer lekeler için ilgili makalelerimize bir göz atabilirsiniz.

Koltuk Nasıl Silinir?

Bu temizlik adımlarından sonra koltuk nasıl silinir sorusuna cevap olarak kullanabileceğiniz bir kaç farklı madde ve yöntem vardır. Bunlar;

Sirke İle Koltuk Silme

Sirkenin temizlik için iyi gelmediği her hangi bir alan yoktur. Sirkeyi koltuğunuzda kullanmadan önce kumaş türüne dikkat etmeli ve görünmeyen bir kısımda küçük bir deneme yapmalısınız.

Daha sonrasında sirke ile suyu karıştırarak koltuk silme işlemini tamamlayıp temizliği bitirebilirsiniz.

Karbonat İle Koltuk Silme

Karbonat ile koltuk silme kadınlar kulübünde en çok konuşulan ve temizlik ürünü olarak önerilen üründür. Koltuğunuza bir miktar karbonat serptikten sonra temiz ve yumuşak bir bezle oval hareketler sonucunda temizlik işlemini bitirebilirsiniz.

Karbonat ile koltuklarınızı silerseniz aynı zamanda sinmiş kötü kokuları da yok edebilirsiniz.

Soda İle Koltuk Temizleme

Soda, boraks ya da amonyak koltuk temizliği için kullanılabilecek maddeler arasındadır. Sıcak su ile karıştırarak kullanabileceğiniz bu ürünleri kullanmanızı çok tavsiye etmiyorum. Çünkü bazı kumaşlarda ağartıcı etkilere neden olduğu için temizlik haricinde yeni bir sorunla karşılaşabiliriz.

Beyaz Sabun ve Arap Sabunu İle Koltuklar Tertemiz

Kumaş türüne göre en etkili silme işlemini yapabileceğiniz ürünler arasında yer alan beyaz sabun ya da arap sabunu koltuklarınızı ilk günkü haline döndürecektir.

Bir kez sildikten sonra kurumasını bekleyip ikinci kez silerseniz parlak ve tertemiz koltuklar kaçınılmaz olacaktır.

Bu yöntemlerin haricinde koltuk nasıl silinir diye araştıran hanımlar limon ve limon kolonyası gibi yöntemlerinde etkili olduğunu söylemektedirler. Ancak ben bu yöntemleri deneyimlemediğim için herhangi bir yorum yapamıyorum.

Size tavsiyem karbonat ve arap sabunu olacaktır. Gerçekten çok etkili temizlik yapabilirsiniz.

Koltuk Nasıl Silinir
Koltuk Nasıl Silinir

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Koltuk silme işlemi yaparken sürekli ovma ve sert bir şekilde temizlik işleminden kaçınmalısınız. Bu şekilde koltuklarınız yıpranır ve koltuk renginiz aşınabilir.
  2. Kumaşın türüne özellikle dikkat ederek temizlik yapmalısınız.
  3. Temizlik yaparken deterjan kullanmak istiyorsanız ağartıcı özelliği olmayan bir ürün kullanmaya özen göstermelisiniz.
  4. Şehrinizde ki koltuk temizleme firmaları ile çalışacaksanız kullanacağı ürünü nasıl seçtiğini ve koltuk temizleme adımlarını nasıl yaptığını makalemizden faydalanarak test etmelisiniz.
  5. Koltuklarınızı sildikten sonra kurumasını beklerken üzerine renkli çarşaflar ya da gazete gibi malzemeleri koruma amaçlı koymamalısınız.
  6. Eşiniz araba koltuklarını temizlemek istiyorsa ona da bu yöntemleri tavsiye edebilirsiniz.

Koltuk nasıl temizlenir ve koltuk silme yöntemlerini anlattığımız makalemiz haricinde çalışan kadınlara zaman kazandıran ev temizliği fikirlerine bir göz atmalısınız.

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. Pelimmm dedi ki:

    Koltuk temizlerken bulasik tabletini eritip silerseniz sonuc mukemmellllll.