Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi): Belirtileri ve Tedavisi

31.01.2019
Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi): Belirtileri ve Tedavisi

Preeklampsi sadece hamilelik sırasında ortaya çıkan ve gebelik zehirlenmesi olarak da adlandırabileceğimiz hayati tehlike arz eden bir durumdur.

Ülkemizde ki hamilelerin yaklaşık %7’sini etkileyen preeklampsi rahim yatağının çevresini döşeyen ince arter damarlarının iyice daralması ile plasentanın bebeği besleyememesi durumudur.

Preeklampsi Nedir?

Yüksek tansiyon, böbrek hasarı, anne ve bebek ölümlerine neden olabilen bir gebelik komplikasyonudur. Preeklampsi en sık son trimester’da görülmekle birlikte, gebeliğin ikinci yarısında, doğum esnasında, hatta doğumdan sonra ki ilk 6 hafta içerisinde de görülebilir.

REKLAM ALANI

Tedavi edilmezse HELLP sendromu ve eklampsi gibi bebek ve anne hayatını tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilir.

Preeklampsinin en etkili tedavisi bebeğin doğumunun gerçekleşmesidir. Bebek doğduktan sonra ise iyileşmeniz için bir süre daha tedavi edilmeniz gerekecektir.

Gebelikte zehirlenme semptomları idrarda protein ve yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon kesinlikle bu durumu göstermiyor olsa bile tedaviye ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmektedir.

Gebelikte Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte zehirlenme bazen hiçbir belirti olmadan gelişir. Preeklampsinin en büyük belirtisi olan yüksek tansiyon yavaşça gelişebilir ya da aniden ortaya çıkabilir. Bu sebepten kan basıncınızın izlenmesi doğum öncesi bakımın önemli bir parçasıdır.

Preeklamsinin diğer semptom ve belirtileri şunlardır:

 • İdrarda protein
 • Ödem
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Görme bozuklukları, görme yetisininin geçici kaybı, bulanık görme
 • Parlak ışığa tahammül edememe
 • Akciğerlerde biriken sıvının neden olduğu nefes darlığı
 • Azalan idrar çıkışı
 • Çok sık idrara çıkma ve az idrar çıkışı

gibi belirtilerden herhangi birini gebelikte yaşamanız durumunda preeklampsi şüphesiyle derhal doktora görünmelisiniz.

Preeklampsinin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Gebelik zehirlenmesi ne kadar şiddetli olur ve hamileliğinizde ne kadar erken yaşarsanız ters orantılı olarak sağlığınızı ciddi boyutlarda tehdit eder.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olduğu gibi aşağıdaki sorunlara da yol açabilir.

 1. Eklampsi: Kontrol edilmeyen gebelik zehirlenmesi sonucunda aynı zamanda nöbetlerde geçirebileceğiniz eklampsi gelişebilir.
 2. HELLP Sendromu: Hamilelikte kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını, kanın pıhtılaşmasını ve karaciğerin çalışmasını olumsuz etkileyen bu sendromu tetikleyebilir.
 3. Kalp Damar Hastalığı
 4. Plasental Abrupsiyon: Doğumdan önce uterusun iç duvarından ayrılan plasenta sonucunda ağır kanamalar yaşamanızı ve düşük yapma riskinizi arttırır.
 5. Erken Doğum
 6. Fetal Büyüme Kısıtlaması

Preeklampsi İçin Kimler Risk Oluşturur

Preeklampsinin en fazla risk oluşturduğu kadınlar şunlardır:

 • İlk kez annelik yaşayanlar,
 • Gebelik hipertansiyonu ve preeklampsi geçiren hamileler,
 • Genetik faktörler,
 • Daha önce ailesinde bu sorunu yaşayanlar,
 • 20 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük kadınlar,
 • Hamilelikten önce böbrek hastalığı olanlar,
 • Obezite sorunu yaşayanlar,
 • Çoğul gebelik yaşayanlar.

Gebelikte Zehirlenme Olup Olmadığını Nasıl Bilebilirim?

Doğum öncesi muayenelerinizde doktorunuz kan basıncınızı, idrar seviyesini kontrol ederek preeklampsi olup olmadığınızı gösteren kan testleri yapmaktadır.

Aynı zamanda böbrek, kan pıhtılaşmasını ölçen testlerinde uygulandığı sağlık kuruluşlarında bebeğin büyümesini kontrol eden ultrason gebelikte zehirlenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşılmasını sağlar.

Bunların haricinde plasentaya kan akışının etkinliğini ölçen Doppler taraması sizin bu riski yaşayıp yaşamadığınızı test eden ölçümlerdir.

Preeklampsi Bebeği Nasıl Etkiler?

Preeklampsinin anne sağlığını tehdit eden başka komplikasyonlara neden olduğunu söylemiştik. Tedavi edilmeyen gebelik zehirlenmelerinde sağlığı çok ciddi tehdit eden durum bebeğiniz için de risk oluşturmaktadır.

Preeklampsi plasentanın yeterli kan almasını önlediğinden bebeğiniz daha az oksijen ve yiyecek alır. Bu düşük doğum ağırlığına sebep olur. Eğer gebelik zehirlenmesi erken saptanır ve tedavi edilirse bebeğiniz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

Preeklampsi Nasıl Engellenir?

Gebelik planlaması ile risk faktörlerinin ele alınmasını sağlayın. Eğer obez ya da kiloluysanız kilo verin ve tansiyon hastalıklarınız varsa bunu kontrol altına almaya çalışın.

Preeklampsinin önlenmesine dair kesin bir tedavi yoktur. Fakat bazı doktorlar gelişmemesi için düşük dozda aspirin almanızı önerebilirler. Siz gebelik zehirlenmemesi yaşamamak için beslenme dengenizi sağlamalı ve bazı önleyici tedbirleri hayata geçirmelisiniz.

 1. Yemeklerinizde az ya da hiç sofra tuzu kullanmayın.
 2. Çok fazla abur cubur ve kızartılmış yiyecekler tüketmeyin.
 3. Günde 6 – 8 bardak su için.
 4. Yeterince dinlenip, faydalı egzersizler yapın.
 5. Alkol ve sigara alışkanlıklarından kaçının.
 6. Kafein tüketiminizi sınırlayın.
 7. Doktorunuz bunlara ek olarak D vitamini ve reçeteli takviyeler uygulayabilir.

Bu öneriler gebelik zehirlenmesini önleyici tedbirler olmakla birlikte bir kesinliği yoktur. Yapılan araştırmalar az tuz, sarımsak ya da balık yağı tüketmenin preeklampsiyi sınırlandırdığı sonucuna ulaşamamışlardır.

Fakat preeklampsinin gelişmemesi için olabildiğince sağlıklı olmak faydalı ve bu durumun gelişmesi halinde ise dayanağınız olmaktadır. Bu şekilde davranarak kendinize ve bebeğinize özen göstermiş olursunuz.

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

Gebelik zehirlenmesinin tek tedavisi bebeğin doğurtulmasıdır. Hafif gebelik zehirlenmesi durumlarında bile anne ve bebek çok sıkı takip altına alınır. Komplikasyonların gelişmesini önlemek adına kan basıncı dengelenir. Ve doğumun gerçekleştirilmesinin bebeğin sağlığına olumsuz bir etkisi yoksa belirtiler ağırlaşınca doğum hemen gerçekleştirilir. Eklampsi gerçekleşmemesi adına anneye magnezyum tedavisine başlanır. Doğum sonrasında da anne yoğun bakımda bir süre kalarak tedavi edilir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.