Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Portakal Bebeklere Ne Zaman Verilir?

04.04.2020
Portakal Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Annelerin çok merak ettiği portakal bebeklere ne zaman verilir, portakalın bebeklere faydaları ve zararları ile portakal suyu bebeğe ne zaman verilmeli sorularının cevapları.

Bebeklere Portakal Ne Zaman Verilmeli

Yetişkinler için muhteşem bir C Vitamini kaynağı olan portakalın faydaları saymakla bitmiyor. Biz annelerde bebeklerimiz için ek gıdalar hazırlarken portakalın ne zaman verilmesi gerektiğini merak ederiz.

B Vitamini çeşidi olan folak asitlerinde bulunduğu portakalı özellikle de kırmızı olanlarını hamileliğiniz boyunca sık sık tüketebilirsiniz. Bütün bu faydalarından ise bebekleriniz ancak 12. ayından sonra faydalanabilirler.

REKLAM ALANI

Bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmediğinden erken dönemde bebeklere portakal verilmesi önerilmez. Bebeğinizin portakal yemesini keyifle izlemek için 1 yaşını doldurmasını beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Portakalın Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

12 aydan küçük bebeklerinize portakal verirseniz faydadan çok zarar görmesini sağlayabilirsiniz. Bu zararları ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Alerjik reaksiyonlar görülebilir ve bebeklerinizin vücudunda şişme, kızarıklık gibi bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Sitrik asit içermesi nedeniyle pişik ve idrar yaparken yanma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü sitrik asit bebek vücudu için oldukça settir.
  • Kolik sorunu olan bebeklerde aşırı gaz sorunlarına yol açabilir.
  • Bazı bebeklerde ise reflü ve reflüye neden olan hastalıkların yaşandığı görülmüştür.

Katı tüketimine geçen ve 12 ayını doldurmuş bebeklerde ise yavaş yavaş portakal meyvesine geçiş yapabilirsiniz. Bu bebekler için portakalın faydaları ise şunlardır;

  • İçerdiği B Vitamini nedeniyle Alyuvar ve demir emilimini arttırır.
  • Bebeklerin kemik gelişimini destekler.
  • İçerdiği lifler ve vitaminler bağışıklığını arttırır.

Bebeğinize portakalı püre ve posa halinde vermeniz gerekmektedir. Bebekler için portakal suyu tüketimi ile ilgili merak edilenleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebeğe Portakal Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeğinize ilk altı ay boyunca anne sütü vermeniz gerektiğini biliyorsunuz. 6. ayını dolduran bebeklere ise ek gıda ve katı gıdalar yavaş yavaş verilmeye başlanılmaktadır.

Portakal Suyu Bebeklere Zararlı Mı
Portakal Suyu Bebeklere Zararlı Mı

Bununla birlikte ilk su tüketimine de bu dönemlerde başlayan bebekler için en güvenilir sıvı kaynağı halen su ve anne sütüdür. Bebeğinize farklı sıvılar vermek istiyorsanız bunu kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Bebekler genellikle ilk meyve sularına erik, elma ve üzüm suyu ile başlamaktadırlar. Portakal suyunu bu nedenle bebeğinize vermenizi tavsiye etmiyoruz.

Bunun sebebi ise bir çok vitamin bulunmasına rağmen portakal çok yoğun bir şekilde asit içermektedir. Bu asitler ise henüz daha bebeğiniz için faydalı değildir.

Bu sebepten portakal suyunu en erken 15 aylık bebeklere verebilirsiniz.

Portakal Suyu Bebeklere Zararlı Mı?

15 aydan küçük bebekler için portakal suyu zararlıdır diyebiliriz. Çünkü içerdiği sitrik asit bebeklerin sindirim sistemine zarar verdiği gibi meyve sularının bir çoğu fazla şeker içerdiği için bebekler için faydalı değildir.

15 ayına gelene kadar bebekler için su diğer bütün sıvılardan çok daha güvenli ve faydalıdır. Bebeğinize meyve suyu vermek istiyorsanız bu ilk olarak elma ya da erik suyu olmalıdır.

5 Aylık Bebeğe Portakal Suyu Verilir Mi?

Bir çok anne 3 aylık bebeğe, 5 aylık bebeğe portakal suyu verilir mi diye soruyor. Bunun cevabını yukarıdaki başlıklarda verdik. Ne yazık ki bu yaşlardaki bebeklere portakal suyu verilmez.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.