Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Papatya Çayı İçmenin Cilt, Saç ve Genel Sağlık Faydaları

15.03.2019
Papatya Çayı İçmenin Cilt, Saç ve Genel Sağlık Faydaları

Papatya çayı yüz yıllardır geleneksel halk ilaçları arasındadır. Saç ve genel sağlığın yanı sıra papatya çayının cilde faydalarına bir göz atalım mı?

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir

Papatya latince adı anthemis nobilis olan ve Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avusturalya’ya özgü yaz başında çiçek açan bir bitkidir. Papatya çayı ise bu çiçeğin kurutulmasıyla elde edilen yatıştırıcı ve antidepresan özellikli bir içecektir.

Papatya çayı aynı zamanda anti-enflamatuar, analjezik ve antispazmodik özelliklere sahip aromatik ve diğer bitki çaylarında bulunması zor olan sağlık ve cilt yararları ile doludur.

REKLAM ALANI

Kendi papatyalarınızı mevsiminde toplayarak tahta ya da bir bez üzerinde açık havada ve gölgede kurutarak kullanabilirsiniz. Papatyaların tamamen çiçek açmasından sonra 10 gün içerisinde toplamanız gereken çiçeklerin dökülmüş olanlarını ve yol kenarında ki tozlu olanlarını toplamamalısınız.

Temiz yerlerden topladığınız papatyaları yıkamadan kuruttuktan sonra cam bir kavanozda güneş ışığı almayacak şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca güvenilir aktarlardan da satın alabilirsiniz.

Papatya Çayının Dikkat Çekici 11 Faydası

Çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecek olan papatya çayının cilt sağlığını iyileştirdiği de bilinmektedir. Losyon, göz kremi ve sabun gibi kozmetik ürünlerinde de kullanılan papatya tedavi için kullanılan bir ilaç değil yardımcı bir alternatiftir.

1. Adet Ağrılarını Giderir

Adet ağrısına papatya çayı

Papatya çayı menstürel krampların şiddetinin azalmasına yardımcı ağrı giderici ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Regl dönemi boyunca tok karnına tüketilecek bir bardak çay depresif durumunuzun yatışmasına yardımcı olduğu gibi kas spazmı ve periyot ağrısını azaltmaktadır.

2. Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olan Papatya Çayı

Diyabet Tedavisinde Papatya Çayı

Şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini düşürdüğü tespit edilen papatya çayı, diyabet ilaçları için bir alternatif değil ancak mevcut tedavilere yardımcıdır.

Sıçanlarda yapılan bir deneyde papatya çayının faydaları arasında düzenli kullanılması halinde kan şekerinin yükselmesinin engellendiği bulunmuştur.

3. Papatya Çayı Uyku Kalitesini Arttırır

Uyku kalitesini arttıran papatya çayı

Uykunuzun kalitesini arttırmak için benzersiz faydalar sunan papatya çayının beynimizde ki uyku reseptörlerine bağlanan bir antioksidan olduğunu biliyoruz.

Yapılan bir araştırmada papatya çayını tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduklarını kanıtlamıştır. Yatmadan önce bu bitkisel çayı tüketmeniz uyumakta zorlanıyorsanız kesinlikle denemeye değer bir alternatiftir.

4. Sindirim Sağlığını İyileştiren Papatya Çayı

Sindirim sağlığını iyileştiren papatya çayı

Genel sağlığınızın iyi olması için düzgün bir sindirim sistemine sahip olmalısınız. Antienflamatuar özelliklere sahip papatya bitkisi ise genel olarak bulantı, gaz ve ishal olmak üzere bir çok sindirim rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

5. Kalp Sağlığını Arttırır

Kalp sağlığını iyileştiren papatya çayı

Bir antioksidan sınıfı olan flavonlar papatya çayında oldukça fazla bulunmaktadır.

Flavonlar ise kalp hastalığı riskinin belirtileri olan kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeline sahiptir. Bu bitkisel çayın kalp sağlığını iyileştirdiğine dair daha fazla bilimsel kanıta ihtiyacı olmasına rağmen diyetinize dahil etmenizin bir zararı bulunmamaktadır.

6. Bağışıklığınızı Arttırmada Faydalıdır

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

Kanıtları eksik olmasına rağmen soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi için bir ek gıda olarak tüketilmesi tavsiye edilen bitkisel çayın boğaz ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren diğer gıdalara bir göz atmak için ilgili makalemize bakabilirsiniz.

7. Osteoporozu Yavaşlatır Ve Önler

Osteoporoz için papatya çayı

Osteoporoz ilerlemiş kemik yoğunluğu kaybıdır. Bu durum ise kemiklerin kırılma ve biçim bozukluklarını arttırabilmektedir. Menopoz sonrası kadınlarda oldukça yaygın olan ve östrojenin etkisinin görüldüğü bu duruma papatya çayı antiöstrojenik etkisiyle faydalı olabilmektedir.

8. Papatya Çayının Cilde Faydaları Arasında Yer Alan Aydınlatıcı Etkisi

Cildiniz için papatya çayı

Size hep istediğiniz o parlaklığı vermek için en güçlü aday sıcak papatya çayıdır. Cildiniz için harikalar yaratabilecek olan bu sihirli iksir doğal bir cilt beyazlatıcı olarak kullanılabilir.

Sadece parıltılı bir cilt için değil aynı zamanda sivilcelerle olan savaşınız içinde papatya kullanabilirsiniz.

9. Kepeklerden Kurtaran Mucize Formül

Kepek sorunu için papatya çayı

Evet çok ciddiyiz, kepek sorununuz mu var? O zaman bir bardak papatya çayı içmelisiniz. Kepek oluşumunu önleyen etkisi ise cildi, vücudu ve kafa derisi tahrişini yatıştırıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Durulama suyu olarakda kullanabileceğiniz bu bitkisel formül sağlıklı beslenmenizi arttırır.

10. Diş Etlerine Oldukça Faydalıdır

Diş eti tedavisinde papatya çayı

Bir su bardağı demlediğiniz papatya çayını öncesinde dişlerinizi fırçalamadan, diş sağlığınız için macun yerine kullanabilirsiniz. Diş etlerinize fırça ile fazla bastırmadan kullanacağınız bu çayın yatıştırıcı etkisini çok geçmeden farkedeceksiniz. Bu çayı sadece tek seferlik kullanmanız gerekmektedir. Bir sonraki fırçalamada yeni bir papatya çayı demlemelisiniz.

11. Yıpranmış Saçlarınızı Güçlendirir

Özellikle kozmetik ürünlerinin sık kullanımından dolayı yıpranmış saçları ve yüz bölgesini papatya suyu ile yıkayarak yeniler ve güçlendirirsiniz.

Sakinleştirici etkisi ve iltihaplanmaları gidermesi nedeniyle papatya çayının cilde faydalarından sık sık yararlanabilirsiniz.

Papatya Çayı İle İlgili Sık Sorulanlar

  1. Emziren Anneler Papatya Çayını İçebilir Mi? Çok sık olmasa da tüketilebilir, genel sağlık durumunuza bağlı olan bu sorunuzun kesin cevabı için doktorunuza danışmalısınız.
  2. Papatya Çayı Zayıflatır Mı? Sindirim sağlığı ile ilgili kilo verme problemleri yaşıyorsanız papatya çayı sizin için bir alternatif olabilir. Ancak zayıflama tek başına bir diyetin yeterli olmayacağı ve vücudunuza göre bir uzmandan yardım almanız gereken yaşam stilinizi değiştirmenizle alakalı bir durumdur.
  3. Papatya Çayı Öksürüğe İyi Gelir Mi? Tahrişi azaltan etkisi bulunan çayın kuru öksürük gibi rahatsızlıklar için yardımcı olabileceği bilinmektedir.
  4. Papatya Çayının Demlenme Süresi Ne Kadardır? 10 dakika kadar kaynayan suda bekletmek yeterli olacaktır.

Papatya Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Papatya çayının tüketilmesi çoğu insan için genellikle güvenlidir. Ancak bitkilere alerjisi olanlarda, küçük çocuklarda, hamilelerde, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Bununla birlikte papatya çayı tüketen kişilerin hiç birinde hayati tehlike arz eden reaksiyonlar görülmemiştir. Olumsuz yan etkileri oldukça nadir olan bu bitkisel çayı tedavi amaçlı değil iyi bir alternatif olması için kullanabilirsiniz.

Bilinen bir rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışarak tüketmeniz genel sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Papatya çayının potansiyel faydaları için yapılan deneylerin çoğu hayvanlarda ve test tüplerinde denenmiştir. İnsanlar için bir sonuca çevrilemeyecek bu araştırmalar yüzde yüz sonuçlar vermemektedir.

Aroması ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle faydalarından yararlanmak istiyorsanız kesinlikle diyetinize eklemeye değer.

REKLAM ALANI