Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Pancar Suyu ile Detoks ya da Smoothie Tarifi

07.11.2018
Pancar Suyu ile Detoks ya da Smoothie Tarifi

Pancar suyu toksinlerden kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Sağlık iksiri diyebileceğimiz bir detoks ya da smoothie tarifi ile çok iyi hissedeceksiniz.

Mükemmel bir karaciğer ve kan temizleyicisi olan pancar, ülkemizde yetişmesiyle de organik olarak bulabileceğimiz çok faydalı bir besindir. Ülkemizin geneline bakıldığında genellikle belirli mevsimlerde çok spesifik pişirme yöntemleriyle kullanılan pancarı vücut sağlığımız açısından bir detoks suyuna ya da smoothie’ye dönüştürebiliriz.

Vücut Toksinlerinden Arındırıcı Pancar Suyu

Meyce suları taze ve organik olarak tüketildiğinde sağlıklı bir yaşam için harika bir yoldur. Sadece canlandırıcı ve gençleştirici bir etkiyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda vücudu doğal olarak iyileştirmeye, tüm canlılığını yeniden kazanmaya yardımcı olur. Bu lüks ve çekiciliğin yanında pancar suyu ise karaciğeri temizleyip, işlevini canlandırmaya yardımcı olmasının yanında vücudun doğal detoks mekanizmasını katalize eder.

REKLAM ALANI

Karaciğerimiz dokusunda bazen vücuttaki toksinleri biriktirebilir bu da sağlığımız açısından olumsuz etkilere neden olur. Pancar suyu detoksu vücudun bu toksinleri temizlemesine yardımcı olur.

Pancar içerdiği betalainler dolayısıyla gerçek bir vücut toksinleri temizleyicisidir. Betalain ise ısıya karşı hassas olduğundan, pancarı bir detoks ya da smoothie bunların haricinde ise çiğ olarak salatalarımızda tüketmek pişirmeye oranla daha iyi bir seçim olmaktadır.

Faydaları Bakımından Pancar Suyu

Pancar mükemmel bir antienflamatuardır. Aynı zamanda zengin antioksidan içeriği pancarın beyin gelişimi, kan temizleyicisi ve kardiyovasküler hastalıkları azaltmasına yardımcı olmaktadır. Tüketeceğimi pancar suyu ise bize şu faydaları sağlayacaktır.

 1. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
 2. Sağlıklı sinir ve kas sistemi için yardımcı olur.
 3. Karaciğer ve pankreas toksin temizleyicisi olarak mükemmel bir işlev görür.
 4. Doğum kusurlarını düşürür.
 5. İçerdiği manganez kemiklere faydalıdır. 

Pancar Detoksu Hazırlanışı

Diyet İçin Pancar Smoothie

Diyetlerimizde ara öğün ya da ana öğün olarak kullandığımız smoothieler hayatımızda fazlasıyla yer edindi. Hatta o kadar ki haftanın yedi günü için ayrı tarifler aramaya koyulduk. Bizim için besleyici özelliğinin yanında toksin atıcı özelliği birinci planda olan pancar suyu bir smoothie dönüşürken onu izlemek fazlasıyla keyifli oldu. Sizler içinde sağlıklı bir kahvaltı alternatifi olması eminim mutluluk verici olacaktır.

Detoks Pancar Suyu İçin Kullanılacak Malzemeler
 • 2 küçük organik pancar
 • 1 orta boy havuç
 • 2 küçük kırmızı elma
 • Birkaç limon suyu damlası
 • 30 gram kadar zencefil (yoksa bir çay kaşığı kadar tozunu kullanabilirsiniz)
 • Süslemek için nane ya da maydonoz
Pancar Smoothie İçin Kullanılacak Malzemeler

Havuç hariç pancar suyu detoksu için kullanacağımız bütün malzemeleri smoothie tarifinde de kullanacağız. Havucu smoothie tarifinde kullanmayacağımıza dikkat ederek diğer ek olarak kullanacağımız malzemeler aşağıdadır.

 • 100 gram çilek
 • 100 gram suyu alınmış yoğurt

Pancar Detoksu ve Pancar Smoothie Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri yıkayıp duruladıktan sonra detoks için haşlamadan kullanacağımız pancarı bir kenara bırakabiliriz. Eğer bir Smoothie yapmayı düşünüyorsanız pancarı suda biraz haşlamanız gerekiyor. Bir tencerenin içerisine haşlayacağınız pancarın üstüne gelecek şekilde su doldurup, arada bir kürdan yardımıyla yumuşayıp yumuşamadığını kontrol ederek pancarı haşlayınız. Kürdandan büyük malzemeleri kontrol için kullanmayınız, bu pancarın rengini suya vermesine sebep olur.

Detoks için: Bütün malzemelerimizi yıkadıktan sonra kabaca doğruyoruz. Pancarın kabuklarını ince bir şekilde soymalıyız. Zencefili de soyup doğradıktan sonra, meyve sıkacağına çok az su ekleyerek yerleştiriyoruz. Bir kaç damla limon suyu damlatıp süsleyerek afiyetle yiyebiliriz.

Smoothie İçin: Pancarları suda kabuklu olarak haşladıktan sonra, smoothie yapmaya başladığımızda kabuklarını incecik soymalıyız. Kü.ük parçalar halinde doğradığımız bütün malzemeleri rendeleyip iyice sıvı haline getirdikten sonra buz ekleyerek tüketebiliriz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.