Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Ombre İle Karıştırılan Balyaj Nedir? 2020 Balyaj Modelleri

31.08.2019
Ombre İle Karıştırılan Balyaj Nedir? 2020 Balyaj Modelleri

Röfle, ombre ve balyaj bir biri ile çok karıştırılan bu terimleri balyaj nedir makalemiz ve 2020’nin bomba balyaj modelleri ile sizde ayırt edeceksiniz.

Kuaför terimleri arasında sık sık karıştırılan balyaj ve röfle kavramlarını öğrendikten sonra sizde ne yaptırmak istediğinize karar verebileceksiniz.

Ombre nedir ve ombre modelleri makalemizde size türkçesi gölge anlamına gelen saç açma işleminden bahsetmiştik. Yine röfle içinde bu makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde röflenin de saçlarınızdaki çok küçük tutamları 3 – 4 ton açığa boyamak olduğunu söylemiştik.

REKLAM ALANI

Saçına balyaj yaptırmak isteyen güzel kadınlar için yazının sonunda birde sürprizimiz var. Evde kendi saç açma işlemini yapabileceksiniz.

Şimdi ombre ile balyaj arasındaki farklar ve balyaj nedir? sorunuza cevap verelim.

Balyaj Nedir?

Balyaj saçların orjinal rengini bozmadan uç kısımlarına doğal saç açma tekniklerinin uygulanmasıdır. Bu işlem röfleye çok benzemektedir ancak röfleden farkı doğal ve güneşte açılmış gibi görünmesidir.

Aslında balyaj için yaz tatili dönüşünde güneşten açılan saçlarımın doğal görüntüsü diyebiliriz. 🙂

Fazlasıyla doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız kesinlikle bu yazımızdaki balyaj modellerini denemelisiniz. Kıvırcık saçlı kadınlar balyajın kendilerine yakışmadığını düşünmektedirler. Ancak dalgalı, kıvırcık ya da düz saçlar için balyaj renklerini uygulayabilirsiniz.

2018 yılında oldukça fazla kullanılan balyaj modelleri 2020 yılında da saçlarda farklı tonlarda yer alacak gibi görünüyor. 2018 balyaj modelleri arasında krepe balyaj oldukça popülerdi fakat bu yıl böyle bir tercih çok beklenmiyor çünkü saçlarda doğallığın fazlasıyla yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz.

Balyaj ve ombre farkı
Balyaj ve ombre farkı

Krepe Balyaj Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Saç diplerinin oldukça koyu olduğu ve diplere gidildikçe açılan onların uygulanmasına krepe balyaj denilmektedir. Balyajdan farklı olarak krepe balyaj aralıklarla saça uygulanmaktadır.

İstediğiniz yoğunlukta yapabileceğiniz krepe balyaj röfleden ise saça boya uygulanmaması işlemi ile ayrılmaktadır. Dip boyaya ihtiyaç duyulmayan krepe balyaj şu şekilde uygulanmaktadır.

Krepe balyaj uygulaması
Krepe balyaj uygulaması
 1. Krepe tarağı ve oryal açıcı kullanarak saç tutamlarını güzelce ayırıp,
 2. Uç noktadan diplere doğru bu ayırdığımız saçları tarak ile hacimlendirip güçlü oryali kullanarak saçlarımızın rengini açıyoruz.
 3. Açtığımız saç rengimizi 5 dakika bir kontrol ederek istediğimiz tona kadar açabiliriz.
 4. Saç tutamlarının 20 dakikadan fazla beklememesi gerektiğini bilerek saçlarınıza krepe balyaj uygulayabilirsiniz.
 5. Güçlü oryaller kullanırsak istediğimiz o çok aydınlık olmayan saç modelini elde edebiliriz.

Balyaj İle Ombre Farkı Nelerdir?

Balya ile ombre arasında seçim yapamayan kadınlar bu iki saç modelinin arasındaki farkları merak etmektedirler. Çok bariz bir fark olmasa da balyaj ve ombre farkı için şunları söyleyebiliriz:

 • Ombre saç uçlarına uygulanan bir boyama işlemidir.
 • Balyaj ise saç uçlarının renginin açılması işlemidir.
 • Balyaj doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar.
 • 80’lerin modası balyaj şimdilerde de doğallığı arayan kadınlarıın ilk tercihidir.

2020 Yılına Damga Vuracak Balyaj Modelleri

Saçınızda bir değişiklik yapmaya karar verdikten sonra yapacağınız işlemi seçmenizi kolaylaştırmak adına saç renginize uygun balyaj modellerini resimli bir şekilde örneklere göstereceğiz.

Sizde aşağıdaki saç renklerinden birine sahipseniz bu balyaj modelleri yüzünüze çok yakışacaktır. Röfle biraz sert ve çizgi çizgi dururken balyaj yaptırmanız doğal bir tona kavuşmanızı sağlayacaktır.

Özellikle düz saçların ve hafif dalgalı saçların 2018 yılından sonra 2020 yılında da çarpıcılığını koruması balyaj seçimini kolaylıkla yaptırabiliyor.

2020 yılında en çok kullanılacak balyaj renkleri:

 • Sarı balyaj,
 • Gri balyaj,
 • Siyah saça balyaj,
 • Kızıl balyaj,
 • Karamel balyaj,

İşte resimli balyaj modelleri 🙂

Sarı balyaj modelleri
Sarı balyaj modelleri
2020 gri balyaj modelleri
2020 gri balyaj modelleri

Siyah saça balyaj uygulamak yerine ombre modellerini tercih etmenizi öneriyoruz. Saçın açılması hem zor hemde bazen hiç istenmeyen rekler ortaya çıkabilir.

Genelde siyah saça balyaj uygulanırken mavi tonlarında da renk kullanılır fakat 2017 balyaj modelleri arasında bayağı popüler olan bu renkler artık çokta kullanılmıyor.

2020 balyaj renkleri arasında benim en sevdiğim ve popülerliğini bayağı arttıracak kızıl balyaj modellerini görmeye hazır mısınız? 🙂

Kızıl balyaj renkleri
Kızıl balyaj renkleri
Karamel balyaj modelleri
Karamel balyaj modelleri

Evde Balyaj Nasıl Yapılır?

Kullanmak istediğiniz saç rengini uyguladıktan sonra balyaj modelleri ve renkleri ile daha güzel ve doğal bir görünüme kavuşmak istiyorsanız evde balyaj nasıl yapılır adımlarını uygulamalısınız.

 1. Saçlarınızın uzunluğuna göre balyaj uygulamasının ne kadar uzunlukta yapılması gerektiğine karar vermelisiniz.
 2. Eğer bel boşluğunuza kadar gelen saçlarınız varsa köprücük kemiğinin altında itibaren uygulayabilirsiniz bu hesap doğrultusunda kendi saç uzunluğunuza göre bir yer belirlemelisiniz.
 3. Saçlarınızı çok özenli ve güzel bir şekilde tarayabilirsiniz. Daha net sonuçlar elde etmek istiyorsanız fön dahi çekebilirsiniz.
 4. Saçlarınızı taradıktan sonra eski bir tişört ve eldiven giyerek saçlarınızı tutamlara ayırın ve tokalayın toka taktığınız saçlarınızın balyaj uygulanacak bölgesine ise küçük bir lastik takabilirsiniz.
 5. Daha sonra oryel saç açıcı kullanarak bir fırça ile saçlarınızı açıp bu mükemmel balyaj modellerine sizde sahip olabilirsiniz.
 6. Kuaför marketlerde ve kozmetik marketlerde balyaj seti satın alarak bu işlemi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

2020 balyaj saç modelleri ile ilgili bilgileri öğrendikten sonra sizde yaptırmaya karar verdiyseniz doğal olarak balyaj fiyatlarını merak ediyorsunuz.

2017 ve 2018 yıllarında balyaj fiyatı şehirlere ve kuaförlere göre değişkenlik gösteriyordu. Bu durum 2020 yılında da tabiki değişmeden devam ediyor. Ülke ortalamasına göre bir fiyat söylememiz gerekirse bu yıl balyaj fiyatlarının 250 – 550 arasında olmasını bekliyoruz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Tugce dedi ki:

  Boktan, yalan yanliş,bilgilerle dolu bir yazi kirliligi.

 2. Zehra dedi ki:

  Çok güzel anlatılmış