Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Öksürük Neden Olur? 5 Yöntem ile Öksürük Tedavisi

21.10.2018
Öksürük Neden Olur? 5 Yöntem ile Öksürük Tedavisi

Öksürüğe neden olan sebepleri, öksürük tedavisi ve öksürüğün belirtilerini iyi bilirsek ilerlediği halde bir kabusa dönüşen öksürükle daha iyi mücadele edebiliriz.

Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak gerçekleşen ve aynı zamanda kış aylarında da sıklıkla karşılaştığımız kuru bir gıcık halinde görülen öksürük akut ve kronik olarak gelişebilir. Bazı görüşler öksürüğün bir hastalık olmadığını, vücudun savunma mekanizmasının bir gerekliliği olduğu söylenmektedir.

Öksürük Nedir?

Tıbbi tanımı Tussis olarak bilinen öksürük, mikropların ve virüslerin solunum yolundan temizleneceği gönüllü ya da istemsiz hareket olarak tanımlanabilir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olarak görülebilen öksürük, genellikle tıbbi bir müdahale gerektirmeden evde uygulanan öksürük tedavisi ve bitkisel çözümlerle sonlanabilmektedir.

REKLAM ALANI

Öksürük Hakkında Basit Bilgiler

 • Bazı mikroplar yeni konaklara yayılmak için öksürüğü kullanırlar.
 • Öksürüklerin oldukça geniş bir potansiyel nedeni vardır.
 • Bazı öksürük türleri sadece geceleri ortaya çıkar.
 • Öksürüğün nedeninin teşhis edilmesi güç ise, bir göğüs röntgeni gerekli olabilir.
 • Ev ilaçlarının çoğu “öksürük tedavisi” açısından faydalıdır.

Öksürük Neden Oluşur?

Öksürüğün nedenlerinin belirlenmesinde ki en önemli ayrım akut ya da kronik bir durum olup olmamasıdır. Burun ve ağızdan aldığımız hava geçişleri boyunca hücrelerin boğazımızı tahriş etmesi sonucunda da öksürük oluşabilmektedir. Öksürük birçok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir:

 1. Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları
 2. Soluk borusu iltihabı
 3. Geniz akıntısı
 4. Reflü
 5. Kronik sinüzit
 6. Alerji
 7. Verem hastalığı
 8. Sigara dumanı
 9. Akciğer rahatsızlıkları

Öksürük Tipleri ve Öksürüğe Neden Olan Hastalıklar

Akut yani ani gelişen ve kısa süren öksürüğün nedeni genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarıdır. Grip, larenjit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda oluşan öksürüğü bu gruba dahil edebiliriz.

Akciğerlerin enfekte olması durumunda ise alt solunum yolları enfeksiyonları hastalıklarından oluşan bir öksürük yaşayabiliriz. Bu hastalıklar; bronşit ve zatürre gibi hastalıklardır.

Kronik (sürekli bir hal) öksürüğün sebepleri ise:

 1. Sigara içmek
 2. Astım – KOAH gibi hastalıklar
 3. Kullanılan bazı ilaçlar
 4. Reflü hastalığı

Gibi hastalıklardır.

Bu hastalıklara bağlı olarak öksürüğü 3 tipte sınıflandırabiliriz. Bunlar kuru öksürük, alerjik öksürük ve balgamlı öksürüktür.

1. Kuru öksürük

Bir gıcık hissiyatı yaşadığımız bu öksürük tipinde boğazımızda bir balgam bulunmaz. Ateş, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar ile birlikte görülmüyorsa genellikle ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Uzun süre geçmeyen kuru öksürük boğazda tahrişe yol açabildiği gibi akciğerlerde de ağrıya neden olabilmektedir.

3 haftayı geçen kuru öksürük çok ciddi bir sorundan kaynaklanabilir bu sebepten öksürüğümüzü iyi tanımlamalı ve önem vermeliyiz. Çok şiddetli öksürükler kasları yorduğundan daha büyük problemlere yol açmadan uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

2. Alerjik öksürük

Öksürüğün vücudun savunma mekanizması sonucunda oluştuğunu biliyoruz. Alerjik sebeplere bağlı olarak gelişen öksürük solunum yollarına ait herhangi bir noktadan kaynaklanabilir.

Çocuklarda görülmesi sonucunda ise alerjen öksürüğü baskılayacak ya da ilaç kullanımına bağlı olarak durduracak tedavi yöntemlerinden uzak durmalıyız. Öksürüğün nedeni olan alerjeni bulmak kalıcı bir tedavi yöntemi olacağı gibi sağlığımız açısından da oldukça önemlidir.

3. Balgamlı öksürük

Öksürüğümüzle birlikte balgam adını verdiğimiz sıvı geliyorsa “prodüktif öksürük” dediğimiz balgamlı öksürüğe sahipsiniz demektir. Sinüzit, bronşit ve özellikle sigara kullanımına bağlı olarak gelişen öksürük tipinde bir doktora görünmemiz oldukça önemlidir.

Çünkü genellikle sigara kullanımına bağlı olarak geliştiğini düşündüğümüz “balgamlı öksürük” çok daha büyük hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi “bronşektazi” hastalığıdır.

Ne yazık ki; sigara kullanan kişilerin öksürüğü doğal karşılaması sebebiyle gelişen “bronşektazi” hastalığı hakkında fikir sahibi olamaması çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Öksürükten Hızlıca Kurtulmanın 5 Yolu

Öksürük Tedavisi

Hafif, kısa süreli öksürük için tedavi olmaya gerek yoktur. Ya da virüs kaynaklı bir öksürük durumu söz konusuysa 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçecektir.

Bu süreci daha erkene almak ya da rahat geçirmek istiyorsak makalenin devamında bahsedeceğimiz evde tedavi yöntemlerini uygulayabilir, bol su içerek parasetemol ve ibuprofen içeren ilaçları kullanabiliriz.

Evde Öksürük Tedavisi

Evde Öksürük Tedavisi

Fakat sizde veya çocuğunuzda bir veya iki haftadan fazla süren bir öksürük varsa, tıbbi yardım almalısınız özellikle aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşamanız durumunda doktora görünmek konusunda acele etmeniz faydalı olacaktır.

 • 3 haftadan fazla süren bir öksürük öyküsü varsa
 • Öksürük özellikle çok şiddetli ya da gün geçtikçe kötüleşiyorsa
 • Kan öksürürseniz veya nefes darlığı, göğüs ağrısı hissederseniz
 • Açıklanamayan kilo kaybı, sesinizde kalıcı bir değişiklik veya boynunuzdaki topaklar veya şişlikler gibi başka endişe verici belirtileriniz varsa

En yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız sonucunda izlemeniz gereken yolu söyleyeceklerdir.

Sigara içmek kronik bir öksürüğe sebep olmaktadır.


“Sigarayı bırakmanız öksürükten kurtulmanızın kalıcı adımıdır.”


Öksürüğün Evde Tedavisi

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu öksürüğü tedavi etmenin en iyi yolu, bağışıklık sisteminin onunla başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Genellikle, bu tür öksürükler kendi başlarına ortaya çıkar çabalarımız sonucunda erkenden kurtuluruz.

“Bal ve Limon karışımlı bir tedavi çoğu öksürük ilacından iyidir.”

 1. Bol su içmek oldukça başarılı bir öksürük tedavisidir.
 2. Bal, karabiber ve limonda öksürüğü geçiren doğal bir kürdür.
 3. Soğuk yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durmak öksürüğümüze iyi gelecektir.
 4. Sıcak bir doğal çorbaya karabiber eklememiz öksürük ile mücadelemizde bizi bir adım öne taşıyacaktır. Çorbamızın kaynar olmamasına dikkat etmeliyiz. Kaynar bir çorba boğazımızda ki tahrişi arttıracaktır.
 5. Yatmadan önce “yemek” kategorimizde bulunan öksürüğe iyi gelecek bitki çaylarından içebilirsiniz.
 6. Boğazımızı sıcak tutmaya özen göstermeliyiz.

Öksürük neden olur ve öksürük tedavisi nelerdir makalemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarından paylaşabilir ya da yorumlarda bunu belirtebilirsiniz.

REKLAM ALANI