Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Obezite Kaderimiz Değil; Kilo Almayı Önleyecek Öneriler

13.02.2019
Obezite Kaderimiz Değil; Kilo Almayı Önleyecek Öneriler

Sağlıklı bir kilo için uygulanan egzersizler, diyet listeleri ve daha fazlası ile bir planlama yaptıktan sonra obezite ile mücadele edebilir ve kilonuzu koruyabilirsiniz.

Ya da halen sağlıklı bir kilodaysanız bu oyunda bir adım önde olduğunuzu gösterir. Peki, sağlıklı bir kiloda kalmak için doğru bir planlama yapmanız gerektiğini düşündünüz mü?

Kilo Almayı Önlemek İçin Doğru Planlamaları Yapmalısınız

İnsanlar yaşlandıkça yavaş yavaş kayan vücut yapısı ile kas oranı azalmakta ve yağ oranı artmaktadır. Bu durum ise metabolizmasını yavaşlatmaktadır.

REKLAM ALANI

Yavaşlayan metabolizma daha hızlı kilo almanızı sağlar. Üstelik bazı insanlar fiziksel aktivite olarak pasif durumdadır ve bu da kilo alma riskini arttırmaktadır.

Dünya’da ki 10 obez ülke arasındayız. 2025 yılında her 5 kişiden 1’i obezite ile mücadele edecek. Bu durum giderek kötüleşmekte iyi haber şu ki; iyi beslenme alışkanlıkları, değişen karbonhidrat alımları ve günlük fiziksel aktivite içeren bir yaşam tarzını seçerek kilo alımını durdurabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Kilo İçin Sağlıklı Beslenme

Mevcut kilonuzu korumak ya da uyguladığınız diyet sonucunda verdiğiniz kiloları almamak için nasıl bir beslenme planı seçmelisiniz?

Buradaki temel amaç besleyici ve sağlıklı yiyecekleri seçmeyi bir alışkanlık haline getirmektir. Eğer amacınız kilo alımını durdurmak ise size uygun kalorili yiyecekleri seçmeli ve sağlıklı besinleri tüketmelisiniz.

Dünya Sağlık Örgütünün sağlıklı besinler ile beslenme planı şu şekildedir:

 • Taze meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız süt ve süt ürünleri,
 • Yağsız ya da az yağlı et, kümes hayvanları, balık, fasulye, yumurta, fındık,
 • Doymuş yağlar, işlenmemiş bitkisel ve hayvansal yağlar,
 • Düşük tuz ve ilave şeker oranı,
 • Günlük kalori ihtiyacına göre beslenme

ana hatlarıyla doğru ve sağlıklı beslenme seçenekleri bunlardır.

Sağlıklı Besinler İle Hayatın Keyfini Çıkarın!

Aslında sağlıklı beslenmenin temel kurallarını hepimiz biliyoruz. Yediğimiz o bol soslu patates kızartması ya da fast food yiyeceği bizim için çok doğru bir seçim değildir.

Ama ben bunları tüketmeyi seviyorum diyebilirsiniz, bunun planını yapmak aslında çok kolay ya hiçbir şey yapmadan öylece yaşayıp gidersiniz ya da ayda bir bu besinleri tüketebilirsiniz.

Aslında sağlıklı beslenmenin en önemli kuralı kalorileri dengelemektir. Kızartmanın yanında tüketeceğiniz içecek kalori sınırlamasına yardımcı olabilir. Eğer ihtiyacınız olan kaloriden fazla bir menü seçtiyseniz sadece su içebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar seçilen porsiyonun büyüklüğüne dikkat etmeyen insanların dengeli bir kiloda kalma isteklerini zorlaştırdığını göstermektedir. Bugün kendinizi şımarttınız ve bir et lokantasında yemeğinizi sipariş vereceksiniz. Tüketeceğiniz gıdanın kaç gram olduğunu ve ne kadarlık bir kalori içerdiğini biliyor musunuz? Buna dikkat eden çok az insan var öyle değil mi?

Sağlıklı besinler, sağlıklı beslenme ve obezite ile mücadele için oldukça önemli olmasına rağmen fazla kilolarımızdan kurtulma diyetlerimize bile sadık değilken bunu planlamanın ne kadar zor olduğunu düşünebiliyorum. Şunu bilmeliyiz ki bu alışkanlıkları kesinlikle edinmeliyiz.

Harekete Geç

Sağlıklı bir beslenme planına ek olarak, aktif bir yaşam tarzı da kilonuzu korumanıza yardımcı olmaktadır.

Günlük fiziksel aktivitelerinizi doğru planlayarak vücudunuzun yaktığı yağ oranını arttırabilirsiniz. Aslında egzersizler ve spor kilo vermenin bir parçası olsa da sağlıklı bir yaşamın en önemli yapı taşıdır. Düzenli egzersizler yapmak bir çok kronik rahatsızlığın önüne geçerken vücudunuzun direncini de arttırmaktadır.

Fiziksel Aktivitelerimi Nasıl Planlamalıyım?

Kilo yönetimi ve kilo verme sorunları ile uğraştığınızda ne kadar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyduğunuz yaşınız, kilonuz ve genel sağlığınıza göre değişmektedir.

 • Kilonuzu korumak istiyorsanız: günlük kırk beş dakikalık orta tempoda yürüyüş yada yarım saatlik şiddetli bir aerobik içeren fiziksel aktiviteleri seçebilirsiniz. Bunları harmanlayarak kendinize göre bir plan oluşturmanız da sağlıklı bir yaşamın parçası olacaktır.
 • Kilo vermek istiyorsanız: Eğer diyetinizi ayarlamıyorsanız, yediğiniz, içtiğiniz kaloriye dikkat etmiyorsanız çok yüksek miktarda fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

Sağlıklı Kilonuzu Korumak İçin Kendinizi İzleyin ve Sorgulayın

Kendinizi düzenli aralıklarla tartmak ve yaşam tarzınızı sorguya çekmek kilo almanızı önleyecek önemli bir adımdır. Bu stratejileri uygulamanız sonucunda küçük ağırlık artışlarını daha hızlı kontrol edebilir ve bunun önüne geçebilirsiniz.

Kendinize sorun;

 • Fiziksel aktivitelerimi yapıyor muyum?
 • Karbonhidratlarımı doğru seçiyor muyum?
 • Her zamankinden daha mı fazla yiyorum?
 • Bu hafta sağlıklı beslendim mi?

bunları tespit edip kendinizi sorgularsanız tekrar geri dönmenizi sağlayabilirsiniz.

REKLAM ALANI