Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bütün Diyetleri Denedim Neden Kilo Veremiyorum?

08.05.2020
Bütün Diyetleri Denedim Neden Kilo Veremiyorum?

Neden kilo veremiyorum diyen hanımlar bütün diyetleri denemesine rağmen kilo verememenin nedenlerini arayanlar bu yazı tam size göre.

Kilo Verememenin 8 Nedeni

Bütün herşeyi deniyorum ama kilo veremiyorum. Bu sizi mi tarif ediyor?

Diyetinizde harika değişiklikler yaptınız ve iyi bir egzersiz programına başladınız ancak kilo vermiyorsunuz. Ya da biraz kilo verebildiniz ancak daha fazla ileri gidemiyor musunuz? Bunun birkaç nedeni olabilir.

REKLAM ALANI

İlk olarak kabul etmeniz gereken en önemli şey sağlıklı olmaya başlama kararı vermiş olmanızdır. Bu aşılması gereken ilk büyük engeldir ve egzersiz yapmak veya diyetinizde değişiklik yapmakla uğraşıyorsanız en büyük engeli temizlediniz demektir. Doğru yoldasınız ve kilo verememenin nedenlerini öğrenince biraz daha yol alabileceksiniz.

Kötü yemek yemeye devam etmek ve bütün gün kanepede oturmak çok daha kolay. Kendinizi geliştirmek için harekete geçmiş olmanız ve kilo vermeye karar vermeniz başarınızın arkasındaki itici güç olacaktır.

Tabii ki herkes sağlıklı bir kilo kaybı için ekstra bilgiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden neden kilo veremediğinizi merak ediyorsanız işte buna neden olabilecek 8 şey.

1. Çok Fazla Egzersiz Yapmak

Yeni bir antrenman rutini başlattınız ve alıştırmalara başladınız. Fiziksel aktivite yoluyla kendinizi daha iyi hissederek geri bildirim almak heyecan vericidir. Bazı güç artışlarını ve hatta yağsız kasları görmek de harika.

Zevk alıyorsanız ve bazı olumlu şeyler görüyorsanız daha uzun ve daha zor egzersizlere başlamak aklınıza gelebilir.

 • Haftada üç gün harika hissettiriyorsa neden beş olmasın?
 • Ve daha sonra neden yedi gün kuvvet antrenmanı ve kardiyo olmasın ki diye düşünebilirsiniz.
 • Bir saatlik bir antrenman harikaysa neden iki saat antrenman yapmıyorsunuz?
 • Yoksa üç mü? Bu daha fazla kilo vermenin ve daha zinde olmanın kesin bir yolu olacaktır!

Ne yazık ki vücudunuz bu şekilde çalışmaz çünkü vücudunuzun dinlenmesine izin vermek daha iyidir. Çok fazla egzersiz yaptığınızda merkezi sinir sisteminize baskı yükleyebilirsiniz. Yani vücudunuzu sürekli stres altında olduğu ve stres hormonları saldığı bir duruma sokmuş olursunuz.

Aşırı egzersiz yaralanmalara, kas yırtılmalarına ve kramplara yol açabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi hastalığa daha yatkın hale getirebilir. Kilo vermeye devam edebilmek için bu aşırı egzersiz sendromundan kaçınmalısınız.

Stres hormonları yükseldiğinde vücudunuz sahip olduğu kiloları korumak istediği için kilo vermek daha zordur. Bu nedenle zindeliğinizi ve kilo kaybınızı iyileştirmek için dinlenmek ve iyileşmek için zaman ayırın.

2. Yeterince Uyumamak

Bu bir numaralı noktadır. Yeterli uyku almazsanız vücudunuzda aynı aşırı egzersiz sendromunda olduğu gibi bir etki yaratmış olursunuz.

Eğer yeterince uyumuyorsanız vücudunuz bir tür travma geçirdiğinizi düşünmeye başlar. Bu aynı zamanda daha yüksek stres hormonu seviyelerine yol açabilir ve zamanla oldukça kötüye gidebilir. Vücutta çok fazla iltihaplanmaya neden olur ve birçok kötü hastalığın merkezinde uykusuzluk vardır. Bununla birlikte bu stres hormonları da kilo kaybını çok zorlaştırır ve metabolizmanız da yavaşlamaya başlar.

Günde en az 7 ile 8 saat uyumak en iyisidir. Ve ayrıca iyi bir uyku rutini oluşturmak ve her gece aynı saatte uyumak gerekir. Günün ilerleyen saatlerinde uykuyu bozabilecek alkol ve kafeinden de uzak durmalısınız.

Odanızı mümkün olduğunca karanlık tutun ve daha iyi dinlenme ve genç kalmak için oda sıcaklığını serin tutun. Vücudunuz tam dinlenmiş ve onarılmış haldeyken daha iyi kilo kaybı sağlar.

3. Yeterince ve Doğru Yememek

Vücut yağınızı yedek yakıt kaynağı olarak düşünün. Stres veya travma zamanlarında vücudunuz tarafından parçalanabilir ve enerji olarak kullanılabilir.

Ancak çok fazla kalori kısıtlamasına gittiğinizde vücudunuz başka bir travma olduğunu veya kendinizi beslemediğiniz için bir kıtlık olduğunu düşünüyor. Bu sırada vücut yağ depolaması vücudunuzun beklenmedik durum planı olabilerek daha kötü sonuçlara ve kilo verememe nedeninize dönüşebiliyor.

Yeterince yemediğinizde vücudunuz sahip olduklarını boşa harcamak istemediği için metabolizmanız yavaşlar. Her şey bu noktada korumaya dönüşür ve kilo vermek vücudunuzun öncelik listesinde en alt sıralarda yer alır.

 Spor salonunda aşırı egzersiz yapıp birde yeterli beslenmezseniz bu durum kilo kaybınızı durdurabilir. Bedeniniz sahip olduğu şeyleri korumak için size karşı savaşacaktır. Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz ve kendinizi asla aç bırakmamalısınız. Vücudunuzun düzgün çalışması ve kilo vermesi için sürekli yakıta ihtiyacı vardır.

4. Kas Yapmamak

Burada dev bir vücut geliştirmeci kasından bahsetmiyoruz ama iyi yağsız kas önemlidir çünkü kaslar kilo vermenize yardımcı olan şeyin bir parçasıdır.

Ayrıca kasları yüksek yoğunluklu bir tarzda inşa etmeye yardımcı olan bir egzersiz tarzı vücudunuzu hormonal olarak daha iyi bir duruma sokacaktır. Antrenman bittikten sonra vücudunuz kalori yakabilir. Metabolizmanız daha yüksek olacak ve kilo vermek de daha kolay olacaktır.

Bununla birlikte yağsız kas istirahatte bile metabolik olarak aktiftir, bu nedenle daha fazla kasınız olduğunda hareketsiz oturuyor olsanız bile daha fazla kalori yakarsınız.

5. Yeterli Protein Tüketmemek

Muhtemelen sürekli diyette protein tüketmenin önemini duyarsınız ve asıl amacı sadece kas yapmak değildir.

Protein vücuttaki birçok farklı fonksiyon için hormon oluşturmakla ve vücuttaki doku ve organların yapısını, fonksiyonu düzenlenmekle görevlidir.

Termojenik fonksiyonu sayesinde vücudun proteini sindirmesi ve emmesi için çok fazla enerji sağlar. Ayrıca kas ve protein sentezi vücutta büyük bir kalori yakıcı etki yaratabilir.

Sağladığı diğer bir fayda ise yeterli protein tüketmenin metabolizmanızı günde 80 – 100 kalori artırabilmesidir. Protein sizi doyurmaya ve tok tutmaya yardımcı olur. Gün içinde daha az aç olacaksınız ve böylece daha az kalori alacaksınız.

Protein ayrıca istekleri hafifletmede iyi olabilir ve kan şekerini daha kararlı tutabilir. Bu şekilde daha fazla karbonhidrat özlemine ve muhtemelen daha fazla kilo almanıza neden olabilecek büyük açlık ataklarına girmezsiniz.

Kahvaltıda protein almak iyi bir fikirdir çünkü bu kilo vermenize yardımcı olabilir. Böylece gün boyu daha tok kalacaksınız ve atıştırmalıklara kendinizi kaptırmayacaksınız.

6. Çok Fazla Yemek

Kilo verme konusunda ciddiyseniz muhtemelen yiyecek ve kalori alımınızın daha fazla farkındasınız demektir. Kalori sayma sorunu biraz karmaşık bir alandır ve çokta basit değildir ve tüm kaloriler eşit yaratılmaz. 100 kalori ceviz vücudunuzda 100 kalorilik bir koladan daha farklı etkiler yaratacaktır.

Ancak ne kadar yediğinizin farkında olmak hala önemlidir çünkü aldığınız ve bilmediğiniz kaloriler sizin için miktarları şaşırtabilir. Kilo vermek için ilk büyük şey kalorilerinizi içmeyi bırakmaktır. Bunun anlamı şeker dolu içecekleri, meyve sularını, spor içeceklerini, kremalı kahveleri vb. şeyleri kesmek anlamına gelir. Bunlar sizi doyurmayan ve aç bırakan hızlı hareket eden kalorilerdir. Bunları tükettiğinizde sizi tok tutmaya yardımcı olacak sağlam bir protein ve lif yapısı olmadığından gerçekten bilmeden yüzlerce kalori aldınız demektir.

Bu içeceklerin hepsi şeker olduğundan kan şekerinizi yükseltebilir ve bu da daha fazla yemek yemenize neden olabilir. Bu da kilo kaybını zorlaştıracaktır bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve bu içecekler yerine su tüketmeye özen gösterin.

Badem veya fındık tüketmek harika bir sağlıklı atıştırmalıktır ve küçük bir avuç hem doyurucu hem besleyici olur. Ancak bunu gün içinde birçok kez yaptığınızı varsayalım. Sadece fazladan bir fincan badem, planladığınızdan daha fazla olabilecek yaklaşık 530 kaloriye sahiptir.

Yiyecekleri ve kalorileri izlemek için takıntılı olmak zorunda değilsiniz ancak yediklerinizi izlemek en iyi fikirdir.

7. Çok Fazla Karbonhidrat Tüketmek

Karbonhidratlarla ilgili her şeyi duymaktan bıkmış olabilirsiniz ancak söz konusu kilo vermek olduğunda bunların farkında olmanız gerekir.

Kilo vermekte sorun yaşıyorsanız veya tip 2 diyabet gibi kan şekeri sorunlarınız varsa daha düşük karbonhidrat tüketmelisiniz. Aslında tükettiğiniz karbonhidratların çoğuna ihtiyacınız yoktur.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz un ve beyaz şeker gibi şeyler size hiçbir besin sağlamaz ve çok yüksek glisemik endekse sahiptirler. Bunlar kan şekerinizi yükseltir ve kilo vermeyi zorlaştırır.

Diyetinizi düşük karbonhidratlı tutmak trigliserit seviyeleri ve kolesterol üzerinde kan şekerini kontrol etmek ve kilo vermekle birlikte olumlu etkiler yaratabilir.

Antrenmanınız için bazı karbonhidratlar harika olabilir ancak en iyi seçimi yapmalısınız. Yulaf, tatlı patates ve kinoa gibi şeyleri tüketebilirsiniz.

8. Önemli Sağlık Problemleri

Bütün bu problemlerin yanında birde yaşanılan sağlık problemleri nedeniyle kilo veremiyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için bir doktora görünmeli ve check-up yaptırmalısınız.

Kilo verememe nedenlerini araştırırken aslında elle tutabileceğimiz bir sebebi arıyoruzdur. Ancak bilmelisiniz ki en önemli problemimiz yukarıda da bahsettiğimiz gibi zihnimizdir.

Bunun bu kadar önemli olmasının 2 sebebi var. Birincisi yeterince zayıf olmamıza rağmen daha incelmek adına kilo veremediğimizi sanmak, ikincisi ise ne yaparsak yapalım kilo veremeyeceğimizi düşünmek. Bu her iki zihin aldatmacasında da kendimize binlerce bahane sayabiliriz.

Bütün bunları bildikten sonra gerçek anlamda kilo vermenize engel olabilecek hastalıklar şunlar olabilir;

 1. Kullanılan İlaçlar: Uyku hapları, antidepresanlar ya da öncesinde hastalığınız için kullandığınız ilaçlar bütün bu kötü durumları hatırlatmak istemiyoruz. Ancak hormonlarınızda bir değişikliğe neden olmuş ve kilo sorunlarınızı bu sebepten çözemiyor olabilirsiniz.
 2. Yoksa Hipofiz Bezi Sorunları Mı: Vücuttaki bütün bezleri kontrol eden bu hormon kilo vermenize engel olacak bir neden taşıyor olabilir.
 3. Umarım Polisistik Yumurtalıklar İle ilgili Bir Probleminiz Yoktur: Aslında bu durumda hormonal bozukluklar ile ilgilidir.
 4. Kötü Genlere Sahip Olabilirsiniz: Ne yazık ki Genetik. Bir dönem ne kadar da kilo vermiştiniz değil mi, size kötü bir haberim var o dönem yaptıklarınızın hepsi yaşam tarzınız olmadığı sürece kilo verebilmeniz çok zor.
 5. Tiroid Bezi Hastalıklarının Bir Sorun Olduğunu Bilmeyen Yok: Tiroid bezinin doğru çalışmaması kilo verememek için başlıca bir nedendir.
 6. Su İçsem Yarıyor Diyenler Doğru Mu Söylüyor? Vücudun Su Tutması: Kullanılan ilaçlar ya da başka bir problem ödem sorunu oluşturabilir.
 7. Yanlış Diyet Uygulamaları: Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri içermeyen bir diyet programı ve sizi sonsuz açlığa mahkum eden listeler yarar değil zarar veriyordur.

Kilo verememek ile ilgili nedenler bunlardır. Eğer sizde bu problemleri aştıysanız bir uzmana danışarak sağlıklı ve zinde kalmak adına 7 Zeytin 1 İncir diyeti ile ilk adımınızı atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. tulay dedi ki:

  Geçen gün annem için bütün diyetleri denedim kilo veremiyorum konusunu konuşuyorduk buradaki yazıyı okuyunca diyet yapmıyor muşuz zaten diye düşündüm 😀