Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Yağ Bırakmayan Mutfak Dolabı Temizliği

Yağ Bırakmayan Mutfak Dolabı Temizliği

Yağ, kir ve diğer bütün olumsuzluklardan sizi kurtaracak kolay mutfak dolabı temizliği ve ferah bir görüntüye kavuşturacak mutfak dolabı nasıl temizlenir sorusunun cevapları.

Kolay Mutfak Dolabı Temizliği Yapmanın Yolları

Evde temizlik yaparken bütün günümüzü mutfak temizliğine ayırmak istemeyiz ancak mutfak dolabı temizliği gerçekten çok zorlayıcı ve sıklıkla da yapmadığımız bir işlem olduğundan detaylı ve tertemiz olmasını istiyoruz.

Uzun süredir mutfağın dolaplarında duran bardaklar, tencereler ve gıdalar en az ocaklar kadar kirlenebilmektedir. Özellikle ocağa yakın mutfak dolaplarına ve içerisindekilere yağın ne kadar kolay ulaşabildiğini temizlik yaparken farkediriz.

REKLAM ALANI

Bu sebepten mutfak dolabı nasıl temizlenir sorunuza ilk cevap dolabın içerisindeki bütün malzemeleri çıkarıp temizliğe öyle başlamalısınız yanıtını verebiliriz.

Sirke ve karbonat karışımı dolapları yıpratmayacağı gibi hijyenik bir temizlikte sağlayacaktır. Mutfak temizliği yaparken;

  • Küçük bir kova içerisine sirke ve bulaşık deterjanı ya da karbonatı karıştırarak yarısına kadar su doldurduktan sonra yumuşak bir bez ve sünger yardımıyla dolaplarınızı silin.
  • Dolapların kapaklarını süngerin yumuşak kısmıyla temizlemeye özen gösterin.
  • Sildiğiniz mutfak dolaplarını iyice kurutun.
  • Daha sonra temizlediğiniz çanak ve çömlekleri dolaba yerleştirin.
  • Ahşap mutfak dolabı temizliği için ayrıca bu makalemizi okuyun.

Yağlı Mutfak Dolabı Neyle Silinir?

Özellikle yağlı mutfak dolabı temizlikte başımızı biraz fazla ağrıtabilir. Bir sprey şişesine sirke, karbonat ve su karışımını hazırlayarak yağlı lekeleri yumuşatabilirsiniz.

Mutfak dolabı ocağı temizlerken https://www.kadinhalleri.com/kararan-ocak-gozleri-ve-izgaralar-nasil-temizlenir/ makalemizde anlattığımız yöntemleri dolapların menteşe ve metal kısımları için kullanabilirsiniz.

Bu sirkeli karışım ile dolaptaki yağları arındırdıktan sonra mutlaka elektrik süpürgesine uygun başlığı takarak dolaplarınızı süpürmeyi ihmal etmeyin.

Beyaz ve Parlak Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Yağlı ve Beyaz Mutfak Dolapları Nasıl Silinir

Parlak yani akrilik dolaplar ve özellikle beyaz renkli olanlar temizlik işleminden sonra su lekeleri ile karşılaşmamızı sağlar. Bu özellikleri taşıyan dolaplarınız için ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Daha çabuk çıkarılabilen sıvı bulaşık deterjanları ve doğal yöntemler kalıntıları azaltacaktır. Özellikle aşırı güneş ışınlarına maruz kalan beyaz mutfaklarda sararmalar görülebilir. Bu sebepten doğru bir perde ya da güneşlik kullanmayı ihmal etmeyin.

Sararmalara karşı bir diğer önlem ise yağ partiküllerinin aspiratör ile ortamdan yok edilmesini sağlamaktır.

Cam dolaplarınız ve pencereleriniz ise kullanmanız gereken ürün şampuandır. Evet saçlarınızı besleyen o şampuanı cam mutfak dolapları içinde kullanabilirsiniz.

Bulaşık Tableti İle Mutfak Dolabı Temizliği

Hızlıca temizleyip bitirmek için kullanabileceğiniz bir diğer basit yöntem ise 1 adet bulaşık makinesi tabletini sıcak suda eritip mutfak dolabının yüzeyini silmektir.

Burada dikkat edilmesi gereken tek şey rengi akacak bir dolaba sahipseniz bunu denememektir. Akrilik, mat renkli ve lake mutfak dolapları için özenli ve dikkatli olmanızda fayda var.

Meltem Açıkel Mutfak Dolabı Temizliği

Kadınlarkulübü forumunda sık konuşulan mutfak dolabı temizliği ise Meltem Açıkel’in formülüdür. Bu formül;

  • 1 su bardağı oksijenli su,
  • Yarım su bardağı limon suyu

karışımı ile dolaplarınızı temizleyebilirsiniz. Aslında bu klor içermeyen doğal bir çamaşır suyudur. Hem mutfak dolabı temizliğinde renk ağarmalarının da önüne geçmiş olursunuz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.