Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı | Kanser Mi Yapıyor?

08.05.2020
Mikrodalga Fırın Zararlı Mı | Kanser Mi Yapıyor?

Mikrodalga fırının zararları ile ilgili en çok söylenen kansere neden olduğudur. Peki gerçekten mikrodalga fırın zararlı mı?

Günümüzde neredeyse her evde ve gıda sektörüyle uğraşan her mekanda kullanılan mikrodalga fırınlar kullanışlı ve pratik olmaları sebebiyle çok tercih ediliyor. Bu popülerlikle beraber akla takılan bazı sorular olmuştur; Acaba mikrodalga fırın zararlı mı? Kanser yapar mı? Öyle ki bu konuda birden fazla bilimsel araştırma yapılmıştır.

Güzel bir bilgi olarak: Mikrodalga fırın ilk olarak 1946 yılında farklı bir çalışma esnasında keşfedilmiştir. İlk mikrodalganın boyu ise 1.8 metredir. Kilosu ise 340 kilogramdır.

REKLAM ALANI

Mikrodalga Fırın Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektriği mikrodalga adı verilen elektromanyetik dalgalara dönüştüren mutfak aleti mikrodalga fırındır.

Fırın içerside “Magnetorn” denilen bir parça vardır. Bu parça 60 Hz enerjiyi mikrodalgalara dönüştürerek yiyecekleri ısıtır. Mikrodalga fırın ısıtma esnasında su moleküllerine ihtiyaç duyar. Çünkü mikrodalgalar sıvı olmayan maddeleri algılamazlar. Mikrodalgalar su moleküllerini titreştirerek ısı oluşmasına yol açarlar. Böylelikle fırın içerisindeki yiyecek ısınırken kap ısınmaz.

Bu çalışma şekli ile mikrodalga fırınlar besine veya kullanıcıya zarar verir mi?

Yıllardır Süren Tartışma Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Bundan 10 yıl önce televizyonlarda gördüğümüz ve neredeyse her amerikalının evinde bulunan bu nasıl bir ürün diye araştırdığımız ürün şimdilerde bir çok mutfakta yer alıyor.

Ancak yine de kullanmakta tereddütler yaşıyoruz, üstelik bir çok karşıt görüş henüz evlerine dahi bu aleti sokmuş değil.

Bilimsel araştırmaların kimi mikrodalga fırınların zararlı olduğunu, besinlerde ve insan vücudunda olumsuz etkilere yol açtığını söylemektedir. Ama radyasyon gibi bu olumsuz etkilerin insan vücuduna o kadar da zararının olmadığı ispatlanmıştır. Nitekim mikrodalga fırının yaydığı söylenen az miktardaki radyasyonun zaten çok daha fazlalarına maruz kalmaktayız. Kısacası; mikrodalga fırınların telefon ve bilgisayar gibi araçlardan çok daha az radyasyon ayması ve insan vücuduna zarar vermemesidir.

Kimi araştırmalar ise herhangi bir mutfak eşyasından farklı olmaksızın aynı fayda ve zarara sahip oldukları yönündedir.

Zarar konusuna mevzu bahis olan ise mikrodalga ışınlarının ısıya dönüşmesidir. Ancak bu dönüşüm sırasında radyasyon oluşmamaktadır. Dolayısıyla besinler de insan vücudu da kanser gibi bir risk ile karşı karşıya değildir.

Şöyle ki; yiyeceklerin ısıya maruz kalmaları sebebiyle besin değerlerinde bir takım eksilmeler olacaktır. Ancak bu değer kaybı ısınan her yiyecekte olmaktadır. Yani ısınan yemeğin mikrodalga fırın veya ocakta ısınması arasında bir fark oluşmamaktadır. Hatta mikrodalga fırınların besini ısıtma süresi daha az olması hasebiyle diğer ısıtma yöntemlerinden daha yararlı oldu bile söylenmiştir. Daha hızlı ısıtması demek besinin daha az vitamin kaybetmesi anlamına geliyor.

Mikrodalga Fırın Kanser Yapar Mı?

Mikrodalga Fırın Kanser Mi Yapıyor
Plastik Kaplarda ki Yemekleri Mikrodalgada Isıtmayın!

Aslında mikrodalgaların ülkemizde bu kadar az kullanılmasının nedenleri arasında kanser yaptığı görüşü çok hakimdir. Bu kanser yapma teorisinin halk tarafından bu şekilde düşünülmesinin nedeni hızlı bir ısınma işlemi olduğu düşünülmektedir.

Diğer farklı görüşler ve bilim insanlarının araştırmaları ise;

 • Mikrodalganın yiyeceklerdeki besin değerlerini çok fazla azalttığı ve yeterli vitamini alamayan kişilerde kanser vakalarının görülebileceği düşüncesi,
 • Plastik kaplar ile ısıtılan yiyeceklerde BPA’nın ortaya çıkması ve bunun da kansere sebep olması.

Bu iki farklı görüşte mikrodalganın dolaylı yollarla kansere neden olabileceğini savunuyor. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların hiç birinde kanser yapabilecek bir duruma rastlanmamıştır.

İsviçre’de yapılan bir araştırmada mikrodalga ile tüketim alışkanlığı kazanan kişilerin kalp atışları ve kan basıncında artışlar tespit etmiştir. Buna neden olan şeyin ise zararlı olmayan radyasyon olduğu görüşünü benimsemişlerdir.

Mikrodalga Fırının Besinler Üzerindeki Etkileri

 • Mikrodalgaların gıdalarınıza en az zararı vermesi için fırına koyacağınız yiyeceğin su içermesi gerekmektedir.
 • Bilgisayar ve cep telefonu daha fazla radyasyon içermektedir. Mikrodalganın yaydığı radyasyon besinlere zarar vermeyecek kadar azdır.
 • Unutmayın her pişirme besindeki yararlı maddelerin içeriğini azaltır.
 • Mikrodalga fazla ısınmadığından besinler üzerindeki zararlı bileşiklerin ortaya çıkmasını engeller.

Mikrodalga Fırının Zararları

Bir çok çalışma gösteriyor ki geleneksel düdüklü tencere v.b gibi yöntemlerden daha az zararlı olan bir pişirme yolu varsa bu da mikrodalga fırındır.

Peki mikrodalga ile ilgili bu kadar zararlı olduğu görüşünün hakim olmasının nedeni nedir? Çünkü bu fırınlarında bazı zararları var ve bunlar kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Mikrodalgaların zararları ile ilgili şunları söyleyebiliriz:

 • Plastik kaplarda ısıtılan yiyecekler kansere neden olur.
 • Doğru şekilde ısıtılmayan yiyecekler besin değerlerini kaybettiği için zararlı olurlar.
 • Mikrodalga fırınlar bakterilerin ve zararlı organizmaların ölmesini sağlayabilecek bir pişirme tekniği değildir.
 • Mikrodalga fırın bazı kötü alışkanlıkları tetikleyebilir, bu durum ise obezite ve diğer hastalıklara yakalanmanızı kolaylaştırır.
 • Mikrodalga fırın bebeklere zararlı mı diye çok soruluyor. Bebek mamaları, küçük çocuk yiyecekleri mikrodalga fırında ısıtıldığında yanma tehlikesi yaşanabilir. Bu sebepten uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Mikrodalga fırın zararlı mı ve zararları ile ilgili genel bilgileri verdiğimiz makalemizde son olarak sık sık kullandığınız fırınları doğru bir şekilde temizlemeniz gerektiğini hatırlatarak iyi günler diliyorum.

Doğru bir mikrodalga fırın temizliği için https://www.kadinhalleri.com/mikrodalga-firin-temizligi/ tıklayın.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.