Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Migren Belirtileri Nelerdir ve Migrene Ne İyi Gelir?

19.09.2019
Migren Belirtileri Nelerdir ve Migrene Ne İyi Gelir?

Migren nedir ve migren belirtileri sorularınızı cevapladığımız ağrılarınızı dindirecek migren ağrısına ne iyi gelir sorusunun bitkisel çözümleri.

Migren Nedir?

Migren, sıradan olmayan ve baş ağrısı şeklinde etki gösteren nörolojik bir hastalıktır. Migren ağrıları düzenli olarak görülür ancak görülme sıklığı kişiden kişiye göre değişiklikler gösterir.

Bazı hastalarda yılda birkaç defa tekrar etse de kimilerinde ayda hatta haftada bir veya birkaç kez bu ağrılar görülebilir.

REKLAM ALANI

Şiddetli baş ağrısı ile birlikte kişilerde görülen şu durumlar migrenin tanısının koyulmasına yardımcı olur.

  • Mide bulantısı,
  • Halsizlik,
  • Işığa duyarlılık gibi semptomlar da görülebilir.

Hayat kalitesini oldukça düşürebilen bu hastalığa teşhis koymak oldukça zordur. Migren genetik yolla aktarılabilen bir hastalıktır.

Bu hastalığın oluşumunun en önemli nedeni genişleyen damarların sinirler üzerinde baskı yapmasıdır. Bunun dışında hormonsal değişimler de migreni tetiklemektedir. Yeni ergenliğe giren kız çocuklarında ve adet döneminde migren ağrılarına rastlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Kadınlarda bu hastalığın görülme ihtimali erkeklerden yaklaşık 3 kat daha fazladır. Gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız basit sorunlar bile migreni tetikleyebilir. Örneğin parlak ışık, yüksek ses, düzensiz beslenme, ağır kokular gibi olaylar migrene sebep olabilir.

Migren Çeşitleri Hakkında Bilgiler

İki çeşit migren olduğu bilinmektedir.

  1. Auralı Migren
  2. Aurasız Migren

Migren çeşidinin tespit edilmesi, doğru tedavinin uygulanması için önemlidir.

Aura, şiddetli migren ağrılarından önce oluşan nörolojik belirtilere denir. Auralar görsel veya duyusal olabilir.

Görsel aurada hastalar genelde parlak ışıklar gördüklerini söylerler. Duyusal aura hastaları ise ağız ve çevresinde, ellerinde dilde karıncalanma ve uyuşma hissettiklerini belirtirler. Aura belirtileri migren ağrıları başlamadan veya başladıktan hemen sonra görülür.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migrenin en yaygın belirtisi şiddetli baş ağrılarıdır. Bu ağrıların şiddeti günlük hayat akışımıza ve işlerimizi yapmamıza engel olabilecek boyutlara ulaşabilir.

Ağrının en sık görüldüğü bölgeler şakak, alın, başın arka bölgesi ve kulak arkalarıdır. Bazı zamanlar göz çevresinde ve boyunda da ağrılar görülebilir. Ayrıca depresyon, bitkinlik, aşırı duyarlılık, uyuma isteği, iştah artışı gibi durumlar da migren habercisidir.

Migren Belirtileri Nelerdir
Migren Belirtileri Nelerdir

Migren Tedavisi

Migren etkilerinden tedavi ile kurtulmak mümkündür. Yoğun migreni olmayan hastalar ilaç tedavisi olarak ve yaşam stillerini migrene göre düzenleyerek ağrılardan kurtulabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken ilaç tedavisinin uzmanlar kontrolünde yapılmasıdır. Doktorunuza danışmadan, çevrenizdekilerin size önerdikleri ilaçları kullanmamalısınız. Çünkü migren ilaçlarının etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Botoks da bir başka tedavi yöntemidir.

Ağrının olduğu bölgelere uygulanan bu tedavi ile bazı sinirlerde hissizlik oluşturulur. Bu sayede migren ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Bu genel tedaviler yöntemleri haricinde evde uygulayabileceğiniz migren ağrısına ne iyi gelir yöntemlerini sizler için aşağıdaki başlıkta derledik.

Migrenin Bitkisel Çözümleri

Migren tedavisi için size ağrılarınızı dindirecek ve yardımcı olacak bitkisel çözümler için

  • Papatya çayı,
  • Ihlamur,
  • Zencefil,
  • Melisaotu

gibi bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Kantaron yağı faydaları arasında da migren tedavisine iyi gelmesi bulunmaktadır.

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir?

Migren ağrısı çekenlerin en çok ihtiyacı olan migrene ne iyi gelir sorusu için uygulayabileceğini bir çok yöntem bulunmaktadır.

Hastaların genel yorumları ve uzman görüşlerinin derlenerek oluşturulduğu bu yazıda hayatınızı olumsuz etkileyen migren ağrısına iyi gelecek yöntemleri listeledik.

Bu yöntemler kesinlikle tedavi amaçlı değildir baş ağrılarınızı hafifletip kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak yardımcı çözümlerdir.

Migren ağrısına bitkisel çözümlerinde yer aldığı bu ağrı azaltma yöntemleri şunlardır;

1. Bol Su İçmek

Her gün ihtiyacınız olan kadar su içmeniz halinde migren ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Günlük su ihtiyacınızı bilirseniz migrene ne iyi gelir sorusunun cevabını da biliyorsunuz demektir.

Su İçmek Migren Ağrılarına İyi Gelir
Su İçmek Migren Ağrılarına İyi Gelir

2. Düzensiz Uykulara Son Vermek

Günlük ortalama 8 saat uyuyarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Özellikle imkan dahilinde bayanların öğle uykusunda 1 saat kadar uyumaları gerekmektedir.

Migrene İyi Gelen Düzenli Uyku
Migrene İyi Gelen Düzenli Uyku

3. Magnezyum Eksikliğiniz Varsa Gidermek

Genel olarak ağrıların sebebi olan magnezyum eksikliğini gidermelisiniz.

Magnezyum Migren Ağrılarını Dindirir
Magnezyum Migren Ağrılarını Dindirir

4. Spor ve Yoga Yapmak

Spor, yoga ve meditasyon migren ağrılarına oldukça faydası olan tedavi yöntemleridir.

Migren Ağrıları İçin Yoga Spor
Migren Ağrıları İçin Yoga Spor

5. Hemen Şeker Detoksuna Başlamak

Şekerden kurtulmak için atacağınız her adım migren ağrılarına iyi gelir.

Şeker Detoksu ve Sağlıklı Yaşam
Şeker Detoksu ve Sağlıklı Yaşam

6. Kaliteli Karbonhidratlar Tüketmek

Karbonhidratların genel olarak zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Kaliteli karbonhidratlar tüketerek hem sağlığınızı koruyun hem de migren ağrılarına son verin.

Sağlıklı Karbonhidratlar
Kaliteli Karbonhidratlar Tüketmek

7. Doğru Vitaminleri Almak

Vitamin eksikliğinizin olmaması gerekmektedir. Bu sebepten B ve D vitaminlerini doğru oranda vücudunuza kazandırmalısınız.

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir
Migren Ağrısına Ne İyi Gelir

8. Balık ve Zeytinyağı İle Omega-3 Alımını Arttırmak

Balık, zeytinyağı ve balık yağı takviyeleri gibi omega – 3 bakımından zengin yiyecekleri tüketmelisiniz.

Balık yağının faydaları
Migrene İyi Gelen Balık Yağı

9. Stresten Uzak Durmak

Stres genel sağlığımızı fazlasıyla yıpratabilir. Bu bakımdan stresten uzak durmamız ağrılarımızın da hafiflemiş olmasını sağlayacaktır.

Stresten Uzak Durun
Stresten Uzak Durun

10. Hayata Olumlu Bakmak

Bu aslında bir çok felsefe ve dinin öğretisidir. Hayatın güzel yanlarını görmeye çalışmak ve olumlu yönlerimizi arttırmak bize çok iyi gelecektir.

11. Duruş Pozisyonlarınızı Düzeltmek

Baş ağrılarımız genel olarak yanlış pozisyon ile yürümek, okumak ve bakınmaktan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki duruş pozisyonları sebebi ile bir çok hastalık ile uğraşmak zorunda kalan insanlar var.

Duruş Pozisyonlarına Önem Verin
Duruş Pozisyonlarına Önem Verin

Sizde duruş pozisyonunuzu düzelterek migrene ne iyi gelir sorunuza cevap verebilirsiniz.

REKLAM ALANI