Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Menopoz Hakkında Bilmeniz Gerekenlerin Tümü

15.01.2019
Menopoz Hakkında Bilmeniz Gerekenlerin Tümü

Bunun hakkında birşeyler biliyorsunuz, ancak yinede endişelerinizi arttıran menopoz hakkında bilmeniz gerekenler ve bütün menopoz belirtileri bu yazımızda.

Özellikle ileri yaşlardaki kadınları ilgilendiren ve zihinlerde onlarca soru bırakan menopoz hakkındaki merak edilenler.

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz yaşı kaçtır? Menopoz ve cinsellik, menopoz terlemesi ve menopoz kanamaları ile ilgili bütün merak edilenleri bu yazımızda bulabileceksiniz.

REKLAM ALANI

Menopoz Nedir?

Menopozun ne olduğu ile ilgili bir fikir yürütebilmek için ne olmadığını tanımlamamız gerekmektedir. Bu sebepten öncelikle adet döngüsünün nasıl çalıştığını anlamamız gerekmektedir.

Bu dönem temel olarak kadının adetten kesilmesidir. Bir kız dünyaya yüzlerce yumurtayla gelmektedir. Ergenlikte olgunlaşan bu yumurtalar her şeyin yolunda gitmesi halinde her ay birini yumurtlar. Bu durumun bir sonucu olarak menopoza ise kadının yumurtlama döneminin sona ermesi tanımını yapabiliriz.

Menopoza kesin olarak karar verebilmemiz için son adet döneminden sonra 1 yıllık bir sürenin geçmesini beklemeliyiz. Gelişen koşullar ve teknoloji ile uzayan yaşam standartları kadınların hayatının 1/3’ü kadarını menopoz döneminde geçirmelerine neden olmaktadır. Bu koşulların getirdiği sebepten ötürü kadınların yaşadıkları bu dönem ile ilgili bütün bilgileri edinmeli ve yaşam standartlarımızı arttırmalıyız.

Menopoz Yaşı Kaçtır?

Dünyada ortalama 51 olan menopozun yaşı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörlerin değişkenliğine göre daha erken ya da daha geç yaşanılan menopozun ülkemizdeki ortalaması 48’dir. Sosyo – ekonomik düzey arttıkça bu dönemin yaşı da ilerlemektedir.

Nadiren 40 yaş altında görülen menopozun en büyük nedenleri:

 1. Geçirilen hastalıklar,
 2. Rahim operasyonları,
 3. Radyoterapi ve kemoterapi tedavileridir.

Olası menopoz yaşınızı etkileyen faktörler ise şunlardır:

 1. Genetik özellikler,
 2. Vejetaryen,
 3. Zayıflık,
 4. Sigara bağımlılığı,

gibi faktörler menopoz yaşınızı erkene çekebilmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler genellikle 40 yaş sonrasında başlamaktadır. Son regl kanaması ise menopozun başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Menopozun belirtilerini 40 yaş sonrası yaklaşık 55 yaşına kadar süregelen adet düzensizlikleri göstermektedir. Kanama ise menopozda tamamen kesilmektedir.

Kadınlar 45 yaşından sonra menopozun belirtilerini aramaktansa psikolojik olarak kendilerini bu döneme hazırlamalıdır. Ve bir kaç dönemlik adet düzensizliklerinden sonra kişi doktora görünmelidir. Bazı belirtiler ve kontrol edilmeyen durumlar kalp hastalıklarına yol açabilmektedir.

Menopoz öncesi belirtiler şunlardır:

 • Sıcak basması,
 • Uykusuzluk,
 • Sinir,
 • Unutkanlık,
 • Çarpıntı,
 • Cinsel ilişkide ağrı,
 • Vajinal kuruluk,
 • Ani duygu değişimleridir.

Menopozda Ortaya Çıkan Sorunlara Dair Öneriler

Uyku bozuklukları ile karşılaşacağınız bu dönemde öğünlerinizi azaltmanız özellikle akşam yemeklerinin hazmı kolay gıdalardan seçmeniz faydalı olacaktır.

Bu dönemde %30 oranında görülen depresif ruh hali, nadiren antideprasan tedavisi gerektirmektedir. Sadece hormonal değişimlerin bir sonucu olarak görülmeyen bu durum ilerleyen yaşınızın da bir sonucudur.

Sık sık idrara çıkma durumunun oluşması ve vajinal kuruluk libidonuzu düşürmektedir. Hormonal tedavilerle sonuca ulaşabilirsiniz.

Östrojen hormonunun azalması ile kalp damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Adet düzensizlikleri ise menopozunuzun en önemli sorunlarıdır. Bu durumlarla ilgili teşekküllü bir hastahanede muayene olmanız oldukça önemlidir. Yapılan testler ve çekilen ultrasonografi ve görüntüleme teknikleri sorununuza çare bulmak için yararlanılan yardımcı kaynaklardır.

Sıcak basması ve menopoz terlemesi ile ilgili durumlar için ise bitkisel ve evde tedavi yöntemlerinden ziyade uzman bir doktora görünmelisiniz.

Olası bir aşırı ve uzun süreli kanama yaşamanız halinde de yine doktora görünmelisiniz.

Menopozu dikkate alıp sağlıklı beslenme, şeker benzeri alışkanlıklardan uzaklaşmış olma, spor, egzersiz ve duygu durum bozukluklarına müsaade etmemeniz tedavi anlamında size oldukça iyi gelecektir.

Menopoz Tedavisi

Bu dönemde yaşanılan sorunlara karşı uygulanan tedavilerin tümünü kapsamaktadır. Sitemiz bu durum ile ilgili kafa karışıklığına sebep olacak ve sizleri yanıltacak bütün çalışmaların ve yazılanların gereksizliğine inanmaktadır.

Menopozunuzun tedavisi ile ilgili olarak tam teşekküllü bir hastahanede uzman bir doktor yardımına başvurmanız gerekmektedir. Hayatın doğal süreci içerisinde biz kadınların bu döneme gireceğini biliyoruz. Fakat bu dönemin doğal olmayan birşeyleri de beraberinde getirdiğini bilmeliyiz. Menopozunuz ile ilgili olarak söylememiz gereken bu dönemde rahim kanseri gibi durumlara yakalanma oranı azımsanmayacak kadar yüksektir.

Tedavi amaçlı olarak hormonal tedavileri uygulayan hastahaneler eğer büyük sorunlar yaşamıyorsanız ve bir şikayetiniz bulunmuyorsa hormon tedavisini de önermemektedir. Erken menopoz durumunda hamilelik yaşamak isteyen bireylerin bazı tedavileri olabilmesi mümkün iken ve bu durum hamilelik şansını arttırabiliyor olmasına rağmen eğer bu dönemine girdiyseniz hamilelik yaşamanız olası değildir.

Menopoz ve Cinsellik

Bu döneme girmiş bir kadının cinsel yaşamında da oldukça zorlu bir dönem geçirmesi muhtemeldir. Cinsel organında yaşanan değişimler nedeniyle ağrı ve kanama şikayetleri oluşan hastaların cinsel yaşamına devam etme istekleri için doktora danışmaları gerekmektedir.

Cinsel yaşamınızla ilgili yaşanan bu değişikliklerin asıl sebebi östrojen hormonunun azalması ile vajinal kuruluk, orgazm yaşamada zorluk, genital bölge duyarlılığının azalması, ilişki sırasında ağrı sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Menopoz Döneminizi Kolay Atlatmanızı Sağlayacak 4 Öneri
 • Menopoz dönemini doğal bir süreç olarak düşünerek, kabullenmeli ve bu süreçte kendimizle barışık olmalıyız.
 • Doktor kontrollerini aksatmadan ve tüm sıkıntılarınızı doktorunuzla ya da aileniz, eşiniz, dostlarınızla paylaşmalısınız. İhtiyaç duymanız halinde ise psikolojik yardım almaktan çekinmeyin.
 • Düzenli egzersiz, yoga veya meditasyon yaparak sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Regl dönemlerinizi yaşamayacak olmanızın tadını çıkarın.

Yaşadıklarınızı menopoz belirtileri olarak görmüyorsanız başka bir problem yaşamamak adına doktorunuza danışabilirsiniz.

REKLAM ALANI