Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Liposuction Kilo Verme Yöntemi Değildir

06.02.2019
Liposuction Kilo Verme Yöntemi Değildir

Liposuction, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız vücuttaki ekstra yağları gideren bir plastik cerrahi yöntemidir. Peki, bu ameliyat ne kadar güvenli?

Yağ aldırma ameliyatı olarak tanımlayacağımız operasyon aynı zamanda lipo, lipoplasti veya vücut şekillendirme olarakda bilinir.

Liposuction Nedir?

Popüler bir kozmetik cerrahi olarak kabul edilen uyluk, kalça, karın bölgesi, kol veya boyun bölgesindeki fazla yağın operasyonla çıkarılmasıdır.

REKLAM ALANI

Ülkemizde genellikle kozmetik ve göbek yağlarından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği “yağ aldırma” bir kilo verme tedavisi değildir. Ciddi riskleri ve komplikasyonları olan cerrahi operasyonu düşünmeden önce genel sağlık durumunuz ile ilgili doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Neden Liposuction Ameliyatı?

Liposuction bir çok farklı vücut bölgesinde uygulanabilir plastik cerrahi operasyonudur. Genellikle kalça, karın bölgesi, göbek yağlarından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği ameliyat yüz gerdirme, karın tıkanıklığı ve diğer gerdirme işlemleri içinde uygulanabilir.

Biz sorunun “göbek yağları ameliyatı” kısmına değineceğiz ve karın yağlarından kurtulmak isteyenlerin neden bu ameliyatı olması gerektiği ya da neden olmaması gerektiği hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayacağız.

Eğer uzun uğraşlar sonucunda kilo veremediyseniz, göbek bölgesindeki yağlardan kurtulamadıysanız ve diyet programları sizin için olumlu sonuçlar vermiyorsa cerrahınızla olası riskler, maliyet ve faydalarını görüşerek operasyonu kabul edebilirsiniz.

Liposuction Yöntemleri

 • Klasik Yöntem
 • Lazer Liposuction
 • Vaser Liposuction

Ülkemiz sağlık alanında gelişmiş bir düzeye sahip olduğu için bu yöntemlerden klasik yöntem çok olumsuz hastahanelerde kullanılmaktadır.

Lazer yöntemi üzerinde biraz fikir sahibi olmanızı sağlayacağız ve riskleri, avantajları, liposuction fiyatları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Vaser liposuction ise ülkemizde çok geçmişi olmayan ve yeni yeni kullanılmaya başlayan bir yöntemdir. Ultrasonografik bir teknoloji ile sadece vücuttaki yağa etki eden ve yaydığı özel ses dalgası sayesinde yağları sıvılaştıran ve parçalayan bu yöntem diğer yöntemlere oranla daha az komplikasyon barındırdığı kesindir.

Ancak uzun vadede alınan sonuçlar ile ilgili bilimsel bir veri şu anda bulunmamaktadır. Kesinlikle yağ aldırma ameliyatı olacağım diye düşünüyor ve sağlık açısından bir engeliniz bulunmuyorsa kullanabileceğimiz en etkili yöntem diyebiliriz.

Liposuction Sonrası

Vaser Liposuction

En son teknoloji olan vaser lipo yaydığı ses dalgaları ile vücuttaki istenmeyen yağlardan arınmanızı sağlayan bir operasyondur. Diğer yöntemlerde oluşan estetik bozukluğu ve dalgalı yüzey görünümü vaser lipo ile yapılan operasyonlarda görülmemektedir.

Sadece yağ hücrelerini hedef aldığı için bağ dokusu, sinirler ve damarlara daha az zarar verdiği bilinmektedir. Hiç zarar vermediği gibi bir algı bulunmasına rağmen bununla ilgili çalışmalar devam etmekte ve kesin bir sonuç bulunmamaktadır.

Büyük bölgelere uygulanacak operasyon için genel anestezi kullanılmaktadır. Ancak hastanın sağlık durumu, bölgede ki yağ oranı gibi değişken faktörler sonucunda kullanılacak anestezi yöntemi farklılıklar göstermektedir.

Diğer yöntemlerin aksine daha az morluk oluşur ve daha hızlı iyileşir. Aynı zamanda sosyal yaşama dönüş hızı ise diğer operasyonlara göre daha kısa sürede olmaktadır.

Bu operasyon için bir tercih yapacak olsaydım bu yöntemi tercih ederim. Ancak böyle bir operasyonu zorunlu olmadıkça yaptırmayı hiç düşünmüyorum. Bu yapılan operasyonlar kalıcı bir çözüm değildir. Sosyal yaşantınızı değiştirmeli istediğiniz forma girmek için çaba göstermelisiniz.

Göbek yağlarını eritecek bir sürü kür ile birlikte beslenme düzeninizi değiştirip, egzersiz ve spor yaparak doğal liposuction etkisini görebilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı kilo vererek hem büyük bir maliyetten kurtulmuş olursunuz hem de bu alışkanlığı edinerek diğer hastalıklara yakalanma riskinizi azaltırsınız.

Liposuction Riskleri Nelerdir?

Çoklu risk taşıyan ciddi bir cerrahi işlemdir. Farklı yöntemlerle yapılabilen bu işlemin genel tehlikelerinden şöyle bahsedebiliriz.

 • Anestezi komplikasyonları
 • Sinir Hasarı
 • Şok
 • Ölüm
 • Ultrason probları ile oluşabilecek yanıklar
 • Enfeksiyon riskleri

Bu olumsuz koşulların haricinde operasyondan sonra karşılaşabileceğiniz başka risklerde bulunmaktadır.

 • Akciğerlerde kan pıhtısı
 • Derinin altına sıvı sızması
 • Ödem
 • Cilt nekrozu

bütün çeşitlerinde olmasa da iyileştikten sonra da bazı problemler yaşanmaktadır. Bunlar:

 • Vücudun şekli ve kıvrımları ile ilgili sorunlar
 • Dalgalı, çukurlu cilt
 • Cilt rengi değişikliği
 • Yara izleri

Liposuction (Yağ Aldırma) İşlemi Sonrasında Ne Olur?

Bu operasyon tamamlandıktan sonra liposuction korsesi dediğimiz özel bir korse giydirilmeden önce kişiye elastik bir bandaj sarılır. Uygulamadan yaklaşık bir ay sonrasına kadar bu korseyi giymek zorunda olan hastalarda belirli bir şişkinlik ve ödem oluşabilmektedir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mı?

Yağ hücreleri bu operasyon ile kalıcı olarak çıkarılır. Ancak genellikle vücudun farklı bölgelerinde yağlanma sorunu yaşayarak yeni kilolar alabilirsiniz.

Liposuction Sağlık Sigortası Kapsamında Mı?

Ülkemizde ki bazı sağlık kuruluşları özel sigortalar ile yağ aldırma operasyonunu estetik ve kozmetik teminatları adı altında hizmete sunmaktadır. Bu dışarıdan edinebileceğiniz bir sigorta türü olmakla birlikte bazı hastahanelerin kendi sağlık sigortalarından da özel olarak faydalanabilirsiniz.

Liposuction İle Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Yağ aldırma operasyonunu isteğinde bulunanın hangi bölgesi, kaç yaşında olduğu, sağlık durumu gibi farklılıklar göz önüne alınır.

Liposuction Operasyonunu Kilo Vermek İçin Yaptırabilir Miyim?

Bu iyi bir cerrah tarafından reddedilecek bir operasyondur. Estetik kaygılar için yapılması dahi bir nebze olsun olumlu karşılanabilirken sadece kilo verme yöntemi olarak uygulanmak istenmesi yanlış bir düşüncedir.

Liposuction Kimlere Uygulanır?

Yoğun çabalar sonucunda diyet ve egzersizlerle bu sorununu giderememiş kadın, erkek farkı gözetmeksizin uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yapılan hastane koşullarına, sizin sağlık durumunuza göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 2 saat sürmektedir.

Liposuction Fiyatları Hakkında Merak Edilenler?

Bu operasyonu düşünenler işin birde maddi tarafını merak etmektedirler. Operasyonu olacağınız şehire, doktora, hastahaneye göre değişkenlik gösteren bir fiyat skalası bulunmaktadır.

Ayrıca operasyon sonrası kontrolleri, muayene ücretleri gibi değişkenleri de göz önüne alırsak kesin bir fiyat bulabilmeniz mümkün değildir.

Amerika fiyatları ise ortalama 3000 – 3500 dolar civarındadır. Bu sanırım ülkemizde iyi bir hastahanede yapılan operasyonun 15000 den fazla bir fiyatla yapıldığı anlamına gelir.

Yağ aldırma operasyonu sonrası uzman bir diyetisyenler beslenme alışkanlıklarını kontrol etmelisiniz.

REKLAM ALANI