Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Limonlu Su İçmenin 6 Faydası

24.03.2019
Limonlu Su İçmenin 6 Faydası

Sürekli tavsiye edilen limonlu su söylenildiği kadar faydalı mı? Güçlü bir antioksidan olan limonu suya katmak gerçekten iyi bir fikir mi? Sizler için araştırdık.

Bir çok kadının olmazsa olmazı haline gelen ve çok yaygın bir sağlık tavsiyesi olarak sunulan limonlu su ile ilgili bütün gerçekleri detaylarıyla inceledik.

Gerçekte özellikle limonlu suyla ilgili araştırmalar yetersizdir. Ancak limon ve suyun ayrı ayrı faydalarını oldukça iyi biliyoruz. Kilo vermenize yardımcı olmaktan, bağışıklığınızı güçlendirmeye kadar bir çok faydası olan limonlu suyun faydaları için vücudunuzun yararlanacağı 6 çarpıcı bilgi.

REKLAM ALANI

Limonlu Suyun Faydaları

C vitamini deposu olarak bildiğimiz limon:

  • Yüksek tansiyon,
  • Sindirim sistemi ve bağışıklığın düzenlenmesi,
  • Yaraların hızlı iyileşmesi,
  • Kandaki toksinlerin temizlenmesi

gibi vücudumuza bir çok faydaları olan bir meyvedir.

Su ise yaşamın kaynağı olan bir mineraldir. Beyin fonksiyonlarının ve vücudun düzgün çalışmasının anahtarı olan su hayatın sürdürülebilmesi için gerekli olan en önemli maddedir.

Peki limonlu suyu içmenin faydaları nelerdir?

1. Kolay Kilo Vermenizi Sağlar

Limonda bulunan polifenol antioksidanlar obeziteyi tetikleyen hormonları engellemektedir. Özellikle yapılan araştırmalar aşırı yağlı yiyecekler tüketenlerin dahi limonlu su içerek kilo alımını azaltabilecekleri saptanmıştır.

İnsulin direncini düşüren ve daha fazla tüketmenizi engelleyen limonlu suyu diyetinizin bir parçası haline getirerek hızlı kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.

2. Cildinizi Nemlendirmeye Yardımcı Limonlu Su

Su hidrasyon için en önemli içecektir. Doğru hidrasyon ise vücudun sağlık açısından çok önemlidir. Vücudunuzun nem oranının dengelenmesi için günlük 3000 grama kadar su tüketilmesi gerekmektedir.

Bu su ihtiyacının bir kısmını yiyeceklerden alırken geriye kalanının tamamen sudan alınması gerekmektedir. Limonlu suyu içerek ise vücudunuzu nemlendirmeye daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

3. Sindirime Yardımcı Olur

Sindirime yardımcı olabilmesi için sabahları uyandığınızda mushil etkisi gösterebilecek bu içecek size yardımcı olabilir. Uyandığınızda içeceğiniz ılık limonlu su sindirim sisteminizi harekete geçirerek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sindirim problemi olmayan insanlar için sadece su bu işlem için yeterli olabilirken, sindirim problemleri yaşayanlar içinde oldukça etkilidir. Son zamanlarda oldukça popüler olan kolon temizliği içinde bir ön hazırlık olabilir.

4. Böbrek Taşlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

Limonun içeriğinde ki sitrik asit böbrek taşı oluşumunu engellemektedir. İdrarın daha az asitli olmasını sağlamakla birlikte küçük taşları kırabilecek kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Limonlu suyun faydaları için böbrek taşlarını engellemeyi listemizin başına yazabiliriz. İçecek böbreklerinizde taş oluşumunu engelleyerek, temizlenmesi için ihtiyacınız olan suyu sağlar.

5. Diş ve Ağız Sağlığı İçin Limonlu Su

Sarımsak kokusundan kurtulmak için elimize limon sürüyoruz öyle değil mi? Limonlu su ise nefesimizi ferahlatacak bir etkiye sahiptir.

Ağız ve dildeki aftlardan kurtulmak içinde bu su ile gargara yapabilir ve diş etlerimizi de bu yöntem ile uyararak iyileştirebiliriz. Kuru bir ağızın da önlenmesi için limonlu su tüketmelisiniz.

6. Dengeli pH İle Genç Ciltler

Kanser hücrelerinin asidik ortamları tercih ettiğini biliyor musunuz? O zaman asidik olan limonları tüketmemeli miyiz? Kulağa biraz garip geliyor olabilir. Limonlu su tüketmek vücudumuzdaki alkalin eğilimli pH dengesini düzenlemektedir. Sitrik asit metabolize edildiğinde alkalize yan ürünler üretilmektedir.

Bu durum ise dengeli bir pH’a ve bunun sonucunda genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmamıza neden olur.

Limonlu Su Hazırlama

Limonlu suyun sağlık faydalarından yararlanmak için düzenli tüketmenizi öneriyorum. Her ayın ilk 7 günü bu sağlıklı içeceği sabahları tüketebilirsiniz.

Limonlu içeceği yaparken her zaman taze limonları yıkayıp doğradıktan sonra içerisine atmanız daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır. Yapay limon suyu kullanmak çok sağlıklı olmamakla birlikte mantıklı da değildir.

Limonlu suyunuza lezzet katmak için:

  1. Nane,
  2. Maydonoz,
  3. Bir tutam tarçın
  4. Zencefil ya da
  5. Ham bal

kullanabilirsiniz.

Ayrıca içerisine mevsiminde salatalık dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Limon Suyunun Yan Etkileri

Alerjik bir durum olmadığı sürece limonlu su genelde güvenilirdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç olası yan etkisi vardır.

Diş minesini aşındıran sitrik asit içerdiği için ağız sağlığı için kullanıyorsanız duru su ile yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Emziren anneler limonlu su kullanabilir mi? İlk gün içtikleri limonlu su bebekte bir alerjiye neden olmuyorsa bir zararı olmadığı gibi oldukça faydalıdır aynı zamanda.

Yine hamile anneler içinde hamilelerde mide yanması ve diş sağlığını etkilemek dışında bebeğe bir zarar vermemektedir.

Emziren annelerin süt miktarını arttıran su ve antioksidan içerikli limon onların sütünün kalitesini arttırabilir.

REKLAM ALANI