Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Lazer Epilasyon Nedir ve Epilasyon Zararları Nelerdir?

14.08.2019
Lazer Epilasyon Nedir ve Epilasyon Zararları Nelerdir?

İstenmeyen tüyler için kadınların sıklıkla kullandığı lazer epilasyon nedir ve bilinmesi gerekenlerin haricinde epilasyon zararları nelerdir?

İstenmeyen tüyler ve kıllar birçok kadının canını sıkmaya yetiyor. Bu sorunla mücadele etmek için değişik yöntemler denendi. Ancak günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için akla gelen ilk yöntem lazer epilasyondur. Epilasyon nedir, ne gibi faydaları vardır, nasıl uygulanır ve epilasyon zararları nelerdir? Bu sorularınıza cevaplar bulacağız.

Epilasyonu yüzünüzdeki istenmeyen tüyler için kullanmadan önce yüzdeki tüyler için maske makalemize bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kıl köküne etki eden lazer ışınları ile kökte ısı meydana gelir ve kıl kökünde çeşitli etkiler yaratarak tekrar kıl çıkmasını engeller. Yani kısaca kılı ve kıl kökünü yok eder.

Uygulamanın ne kadar uygulanacağı tüy ve kıl yoğunluğuna, sertliğine, cilt tipine göre bireyden bireye farklılık göstermektedir. Lazer epilasyon herkese uygulanamayabilir kimlere uygulanabileceğine hep birlikte bakalım.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon tedavisi olmak için belirli kriterler gereklidir. Cildinizin epilasyon sırasında etkilenmeyecek bir yapıda olması gerekmektedir. Bunu öğrenmek için doktorunuz size basit birkaç test yapabilir.

Herhangi bir cilt hastalığınızın olmaması da gerekmektedir. Hamilelere bu yöntem uygulanmaz. Ayrıca bu tedaviyi olabilmek için 12 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.  

Lazer Epilasyon Cildime Ve Vücuduma Zarar Verir Mi?

Lazer epilasyon sadece kıl kökünüze etki eder. Bunun sebebi ise kıl kökünde bulunan melanin pigmentidir. Bu pigment uygulanan lazer ışınlarını emerek dağılmasını ve diğer hücrelere ulaşmasını engeller. Pek çok kişi cildinde leke kalacağı korkusuyla lazer epilasyondan uzak durmayı tercih eder.

Ancak uygun eğitimi almış uzmanlar ve gerekli donanımlara sahip kaliteli cihazlar kullanıldığında herhangi bir leke kalma durumu gözlenmez. Bazı bireyler de özellikle genital bölgelerinde uygulanan tedavinin üreme organlarına ve hücrelerine zarar vereceğinden endişe eder.

Endişelenecek bir durum yoktur çünkü lazer ışınları deri hücresinin altına geçmez ve dolayısıyla orada bulunan hücrelere zarar veremez.

Ancak yine de lazer epilasyonun bazı zararları bulunmaktadır. Bir sonraki başlıklarda epilasyon zararlarını görebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Acıtır Mı?

Tedavi sırasında hafif bir yanma hissetmek mümkündür. Sonrasında da bölgesel kızarıklıklar meydana gelebilir ancak bu durum geçicidir. Doktorunuzun size önerdiği kremleri düzgün kullanmanız durumunda kısa bir südre bu olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Lazer ışınları ulaştığı kıl köklerini yaktığı için orada kıl çıkma olasılığı yoktur. Ancak bazı olağandışı durumlar, hastalıklar,  hormon sorunları veya kullanılan ilaçlar sonucunda yeni kıl köklerinin oluşması ve bölgesel kıl çıkmaları gözlenebilir.

Lazer Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sonrası süreç de tedavi kadar önemlidir. İlk 24 saat boyunca epilasyon bölgelerine sıcak su temas etmemelidir. Ağda veya tüy dökücü kremler kullanılmamalı, ilk 2 gün boyunca tedavi uygulanan bölgeler tıraş edilmemelidir.

3 ay dolana kadar cildin güneşten korunması, gerekli durumlarda da güneş kremi kullanılmaması gerekmektedir. Bazı kişilerin ciltleri hassas bir yapıya sahip olduğu için o bölgede kabuklanmalar gözlenebilir. Bu veya benzeri beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığı zaman doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuzun size tavsiye ettikleri uygulamalar dışında yakınlarınızdan ya da tedavi olan başka kişilerden duyduğunuz uygulamaları kendinizde uygulamayı denemeyin. Çünkü cilt tipi ve yapısı kişiden kişiye değişmektedir ve her bireye aynı uygulamalar önerilmeyebilir.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

  1. İstenmeyen tüyleri yakan epilasyon cihazları ısı ile çalışmaktadır. Bu sebepten lazer epilasyon zararları arasında en sık karşılaşılan durum yanıklardır. Bunun haricinde cilt pigmentasyonunun değişmesi olarak da görülebilir.
  2. Lazer epilasyon sonrasında cilt kararması ya da aydınlanması görülebilir.
  3. Bazı durumlarda göz problemlerine yol açtığı gibi kaşıntı gibi yan etkileri epilasyonun zararlarındandır.
  4. Deride şişme ve kızarıklık sık görülen bir durumdur.
  5. Çok nadir olarak enfeksiyon zararları da görülebilir.

Lazer epilasyon nedir ve epilasyonun zararları konu başlığımızı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz. 🙂

REKLAM ALANI