Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Lavabo ve Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo ve Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Alt yapının yetersiz olduğu yerlerde yaşanan tıkanma problemleri, tıkanıklık açma ve tıkanan lavabo ve tuvalet nasıl açılır sorunlarına pratik cevaplar.

Evlerde ya da ofislerde başımıza gelen en tatsız sorunlardan bir tanesi tuvalet tıkanıklığı ve lavabo tıkanıklığı açma problemidir. Özellikle alt yapısı yetersiz yerlerde, eski yapılarda ve yüksek katlı binalarda sıklıkla karşılaşılan bu problemden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz bir çok yöntem mevcuttur.

Bu yazıda anlatılan tıkanıklık açma yöntemlerini uyguladıktan sonra sorun devam ediyorsa ya da sürekli tekrarlarsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

REKLAM ALANI

Bir çok kişi tuvalet tıkanıklığı ve lavabo gider tıkanıklığı gibi olumsuzluklarla karşılaşmadan önce bu problemi yaşayacağını düşünmez. Ancak olası bir durumda ise;

 • Tıkanan tuvalet nasıl açılır,
 • Klozet tıkanıklığı nasıl açılır,
 • Tıkanan lavabo nasıl açılır,
 • Küvet gideri nasıl açılır

gibi sorulara cevap arayışına girer. Oysa bu tıkanıklık açma sorunlarından önce onlar için önlem almak daha sonrasında yapılacak çalışmalardan daha basit ve ekonomiktir.

Bu önlemleri almadıysanız ve tuvalet tıkanıklığı açma ile ilgili cevaplar arıyorsanız bir felakete sebep olmadan uygulayabileceğiniz yöntemler için yazının devamına bakabilirsiniz. Yine kadinhalleri ekibi olarak eskiyen, kirli klozet ve tuvaletler için temizleme yöntemleri ile ilgileniyorsanız size özel yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tuvalet ve Lavabo Tıkanıklığı Neden Meydana Gelir?

 1. Tuvalet tıkanıklığı ve lavabo tıkanıklığı sorunlarının en başında kullanım hataları meydana gelmektedir.
 2. Tuvaletlere ve lavabolara atılmaması gereken yabancı cisimler tıkanmaların % 50’sini oluşturmaktadır.
 3. Tuvalete atılmaması gereken atıkların başında tuvalet kağıdı gelirken, lavabolara atılmaması gereken atıkların başında ise yağ gelmektedir.
 4. Çocuklarda tuvaletlere oyuncaklarını atabilmektedir.
 5. Çocukların en çok tıkanmaya sebep olduğu yerlerin başında klozet gelmektedir. Klozet tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna da makalemizde cevap bulabileceksiniz.
 6. İnşaatta ki ustalardan kaynaklı tuvalet gideri problemleri de tıkanıklığa neden olmaktadır.

Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Tıkanan tuvalet nasıl açılır sorusunun evde uygulayabileceğiniz bir çok yöntemi bulunmaktadır. Burada ki en önemli husus kullandığınız tuvaletin çeşitliliğidir. Alafranga tuvalet tıkanıklığı açma başka bir işlem gerektirirken, klozet tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabı başkadır.

Evde uygulayacağınız bu tıkanıklık açma yöntemleri çoğu zaman işe yarasa da büyük tıkanıklıklar için geçici bir çözüm olmaktadır.

1. Karbonat İle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

 • Tıkanan tuvalete uygulayabileceğiniz ilk işlem sirke ve karbonat karışımı olabilir.
 • Bir araya geldiğinde kimyasal bir tepkimeye neden olan bu maddeler sayesinde tıkanmış tuvaletlerinizi ve klozetlerinizi açabilirsiniz.
 • Klozet tıkanıklığı nasıl açılır ile ilgili en önemli durum tıkanmanın nerede meydana geldiğini tespit etmektir. Sifonu çektikten sonra ikinci bir kez bu işlemi yapmadan suyun boşalma hızına göre yakında ya da uzakta bir tıkanıklık olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Yaklaşık 4 – 5 paket karbonatı tuvalete ve klozete döktükten sonra sirkeyi dökerek 2 dakika sonra suyu boşaltabilirsiniz. Tepkimeye giren bu karışım küçük tıkanıklıkları giderecektir.

2. Tel İle Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

 • Tel ile tıkanan klozet nasıl açılır? bu sorunun cevabı satın aldığınız telin kalitesine göre değişmektedir. Eğer kaliteli bir tel bulamazsanız evdeki tel askıları da klozet tıkanıklığı için kullanabilirsiniz.
 • Telin 5 cm’lik bir kısmını kanca haline getirerek tuvaleti ya da klozeti tıkayan cisimi geri çekmek suretiyle tıkanıklığı giderebilirsiniz.
 • Özellikle çocukların klozete attığı cisimler için bu tıkanıklık açma işlemi oldukça kullanışlı olmaktadır.
 • Bu tarz tıkanıklıkları gidermek için dikkat etmeniz gereken en önemli durum teli oldukça narin ve dikkatli kullanmanız olacaktır.
 • Tel ile tıkanan klozet nasıl açılır veya tıkanan tuvalet nasıl açılır diye merak ediyorsanız kullanacağınız teli cisme ulaştırmak için yavaşça iteklemeniz gerektiğini bilerek hareket etmelisiniz.
Tel ile tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır

3. Pompa İle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

 • Pompa çok eskiden belli kullandığımız bir tuvalet açıcı yöntemidir.
 • Bu sebepten dolayı tuvalet tıkanıklığı açma sorunlarına uygulanabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi pompadır.
 • Pompa ile tıkanıklık açma işlemi yapılırken satın alacağınız pompayı iyi seçmeniz gerekmektedir. Lavabo tıkanıklıkları için kullanılan pompa ile tuvalet tıkanıkları için kullanılanlar aynı değildir.
 • Pompayı tıkanan yere uygularken hiç boşluk kalmamasına dikkat ederek hava almasını engelleyip bu işlemi başarı ile sonuçlandırabilirsiniz.
Pompa ile tuvalet tıkanıklığı açma

Bu yöntemlerin haricinde lavabo açıcı ve tuz ruhu gibi ev kadınlarının sıklıkla kullandığı kimyasal maddelerde tuvalet, klozet ve lavabo tıkanıklıklarını açmada yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde büyük çaptaki tıkanıklık açma problemleri için uzman ekiplerin kullandığı kamera ve robot ile tuvalet tıkanıklığını açma çözümleri mevcuttur.

Ancak bilmeniz bir şey var ki tuz ruhu ve lavabo açıcı gibi kimyasallar uzun süreli kullanımlarda hem insan sağlığını tehdit etmekte hem de tesisat borularına çok daha ciddi hasarlar vermektedir. Bu sebepten bütün tıkanıklık problemlerinde sarılacağınız ilk çözüm bu olmamalıdır.

4. Tıkanan Klozet Nasıl Açılır?

Tıkanan klozetleri açmak için kullanabileceğiniz yöntemlerde tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır cevapları ile benzerlikler göstermektedir. Bu sebepten tıkalı klozet nasıl açılır sorunuza yukarıda ki yöntemlerden dilediğinizi kullanarak cevap bulabilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı açma

Tıkalı bir lavabo içinde kullanabileceğiniz en basit çözüm sirke ve karbonat karışımıdır. Sirke ve karbonatı banyo lavaboları ya da mutfak lavabosuna dökerek bir 10 dakika bekledikten sonra sıcak su dökerek lavabo tıkanıklığı açma işlemini sonlandırabilirsiniz.

Bunun haricinde internet videolarında görüldüğü gibi kola ile lavabo açma yöntemini de uygulayabilirsiniz.

Bu tıkanıklık açma işlemleri evde tıkalı lavabo nasıl açılır sorusuna pratik bir yöntem olacaktır. Yine lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri arasında bulaşık deterjanı da bulunmaktadır.

Lavaboların tıkanmasının çok büyük sebeplerinden bir tanesi banyolar için kıl, mutfaklar için ise yağ atıklarıdır. Bulaşık deterjanları bu sert cisimleri yumuşatarak giderinizin açılmasını sağlayabilir. Yaklaşık 500 ml bulaşık deterjanını lavaboya döktükten yarım saat sonra kaynar su boşaltarak lavabo tıkanıklığı açma fiyatları için 10 türk lirasına tekabül eden bir çözüm üretebilirsiniz.

Tıkanan lavabo gideri nasıl açılır sorusuna verdiğimiz cevabı küvet gideri nasıl açılır problemi içinde kullanabilirsiniz. Sizde tuvalet tıkanıklığı açma ve tıkanan klozetler nasıl açılır sorularına verdiğimiz cevapları beğenirseniz bunu yorumlarda belirtebilir ya da kendi uyguladığınız yöntemleri yazabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Tuvalet tıkanıklığı açma dedi ki:

  İstanbul tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerine değindiğimiz makalemize bağlantıdan ulaşabilirsiniz.