Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kolon Temizliği İçin 4 Doğal Yöntem

03.02.2019
Kolon Temizliği İçin 4 Doğal Yöntem

Kolon temizliği, sindirim sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Sindirim sağlığı ise mutlu ve iyi hissetmeniz için oldukça önemlidir.

Sindirim sisteminizde ki en önemli organlardan biri aynı zamanda kalın bağırsak olarakta adlandırılan kolondur. Bir çok hastalığın temelinde yatan sindirim problemleri nedeniyle bağırsak sistemimizi temizleme ihtiyacı duyabiliriz.

Neden Kolon Temizliği Yapmalıyız?

Hiç şüphe yok ki kalın bağırsaklarımız, büyük ve kirli bir iş yapmaktadırlar. Bu sebepten günümüzde bazı insanlar kolonun optimal sağlığına kavuşması için temizlenmesi gerektiğini iddia ederler.

REKLAM ALANI

Bu iddianın temeli aslında yüzyıllar önce Anadolu’da uygulanan alternatif tıp çözümleridir. Her ne kadar kolon temizliği ile alakalı bilimsel veriler yetersiz ve kalitesiz olsa da bunun bazı faydalı yönleri vardır.

Kabızlık ve düzensiz bağırsak hareketlerinin giderilmesine yardımcı olmakla birlikte son dönemlerde oldukça artan kolon kanseri vakaları içinde önleyici tedbirler sunabilir.

Bu nedenle ara sıra kolon temizliğimizi yapmak genel sağlık ve bağışıklık sisteminin iyileşmesini sağlamaktadır. Kolonoskopi ve ilaçlı tedavilerin yanı sıra beslenme diyeti oluşturarak da doğal yöntemlerle kolon temizliği yapılabilir.

Kolon Temizliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolon temizliği temel olarak farklı yöntemlerle bağırsaklarınızda ki birikmiş olan dışkının temizlenmesini hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Kolon tedavisi olarak da adlandırılan bu yöntemin bazı riskleri bulunmaktadır.

Makalemizde tıpta kullanılan ve bazı özel şifacılarında kendi başına yapmaya cesaret ettikleri bu kolon temizliğinden ziyade beslenme düzeninize bazı eklemeler yaparak doğal yöntemlerle tedavi edilme yollarını anlatacağız.

Tıpta kolon temizliğinin 2 farklı yöntemi vardır:

  • Bu yöntemlerden ilki ağızdan ya da rektumdan alınan ilaçlarla bağırsaklarda ki atıklardan tamamen kurtulmayı hedefler.
  • Diğer yöntem ise kolon irrigasyonu yani yıkaması dediğimiz bir tüp yardımıyla su pompalanarak yapılan temizlik işlemidir.

Bu yöntemlerin her ikisini de uzman denetiminde yapabileceğiniz gibi reçetesiz satılan ilaçlar ve kendisini alternatif tıp alanında yetkin gören insanlar yardımıyla yaptırabilirsiniz. Bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu işlemin uzman denetiminde yapılmasının bile riskleri olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Neden Kolon Temizliği Yapmalıyız
Neden Kolon Temizliği Yapmalıyız

Doğal Olmayan Kolon Temizliği Riskleri

  1. Kurutma: Kilo vermenize yardımcı olduğu söylenen bu yöntemle vücut sıvısının bir kısmını kaybedersiniz. Eğer bu amaçla kullanıyor ve doktorunuzdan yardım almıyorsanız böbrek yetmezliği rahatsızlıklarına yakalanmanız muhtemeldir.
  2. Elektrolit Dengesizliği: Potasyum ve sodyum gibi minerallerin kaybı ile elektrolit dengenizi kaybedebilir ve bilinç kaybına varan olumsuzluklar yaşayabilirsiniz.
  3. Bakteriler ve Enfeksiyon: Bağırsaklarınızda ki faydalı bakterileri dışarı çıkararak enfeksiyon riskini arttırabildiği gibi zararlı bakterilerin de yer değiştirmesini gerçekleştirip hastalanmanıza neden olabilir.
  4. Bağırsak perforasyonu: Alt bağırsak duvarında ki yırtılmayı tabir eden bu durum için acil tıbbi müdahale gerekir.

bu riskleri göz önüne alarak evde doğal yöntemlerle kolon temizliğine dair ipuçlarını edinebilirsiniz.

Ayrıca bir alternatif olarak doktorunuzla görüşüp oral yolla alınan ve bağırsaklarınızı temizlediğini iddia eden ilaçlardan kullanıp temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Doğal Yöntemlerle Kolon Temizliği

Kolon temizliği için bahsettiğimiz bu bir kaç yöntem haricinde evde güvenilir bir şekilde uygulayabileceğiniz ve neredeyse “sıfır” risk oluşturan bu basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Evde yapacağınız bu yöntemler oldukça ucuz olmasının yanında doğru yapılırsa sağlık açısından da faydalıdır.

Uyarı
Bu yöntemlerin sağlık yararları olsa da her gün, hatta daha sağlıklı olmak için sık sık yapmanız gerekmemektedir. Doğal kolon temizliği oldukça faydalıdır ancak yıllık yapılması bile yeterli olacaktır.

Bu temizlik haftasını başarıyla tamamladıktan sonra vücuttaki doğal ve yararlı bakterilerin de kaybolma ihtimalini düşünerek yoğurt tüketiminizi arttırmalısınız. Bunun yanında maya içeren örneğin turşu gibi gıdaları da beslenme listenize almalısınız.

Maya içeren gıdalar sindirim sisteminizdeki hücrelerin yenilenmesini hızlandıran glutamin içermektedir.

Kötü kolonoskopi içeceğini içmekten kurtaracak yumuşak ve doğal 4 yöntem ile kolon temizliği:

1. Kolon Temizliği İçin Bitkisel Çaylar

Bu listede ki kolon temizliği gıdalarının çoğu bağırsaklarınızı harekete geçirerek sindiriminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Bağırsak temizliği için kullanabileceğiniz bitkisel çaylar doğal bir mushil etkisine sahiptir. Aloe vera çayı, karaağaç çayı, salatalık ve elma suyu karışımını 7 gün boyunca sabah bir kez tüketerek sağlıklı bağırsaklara kavuşabilirsiniz.

Bitkisel Çaylar İle Kolon Temizliği
Bitkisel Çaylar İle Kolon Temizliği

2. Tuzlu Su İle Bağırsakları Temizleyebilirsiniz

Himalaya ve ya deniz tuzu karışımıyla sabah aç karnına içeceğiniz tuzlu su sizi bir kaç dakika içinde lavaboya götürecektir.

Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı tuz ekleyip uygulayabileceğiniz yöntemi bir haftada en fazla üç kez öneriyoruz. Bazen kabızlık sorunu yaşarsanız yine bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak suyu içtikten sonra lavaboya yakın olsanız iyi edersiniz.

Tuzlu Su İle Bağırsak Temizliği
Tuzlu Su İle Bağırsak Temizliği

3. Kolon Temizliği İçin Beslenmenize Dikkat Edin

Kolon temizliğinin önemli püf noktaları için büyük uğraşlar vermek yerine beslenme diyetinize ekleyeceğiniz lifli yiyecekler bağırsak sağlığınızı sürekli pozitif tutmaya yarayacaktır.

Brokoli, süt, ahududu ve koyu yeşil yapraklı gıdaları tüketmek kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur.

Bağırsak Temizliğinde Beslenmeye Dikkat Edilmelidir
Bağırsak Temizliğinde Beslenmeye Dikkat Edilmelidir

4. Doğal Meyvelerle Bağırsak Temizliği

İki dilim taze ananas, 7 – 8 adet çilek ve 8 – 9 dal maydonozu bir sürahi suyun içerisine atarak hazırlayacağınız bu karışım vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırır.

Aynı zamanda kolon temizliği yapmasını istiyorsak bir hafta boyunca sabah aç karnına bir bardak içmeliyiz.

Detoks Suyu İle Bağırsak Temizliği
Detoks Suyu İle Bağırsak Temizliği

Doğal Kolon Temizliği Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yukarıdaki bağırsak temizliği yöntemleri ile ilgileniyorsanız eğer bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Bu temizlik yöntemlerini kullanırken oruç ile birleştirerek daha sağlıklı olmayı planlıyorsanız bundan vazgeçmeli ve kesinlikle uygulamamalısınız. Yüksek tansiyon ve sodyum alımınızı düşük tutmanız gereken bir durum varsa tuzlu su temizliğinden vazgeçmelisiniz.

Bu yöntemleri kullanırken aşırıya kaçmamalı ve bazı mushil içeren bitki çaylarını kullanma alışkanlığı haline getirmemelisiniz. Kabızlık sorununuz var ise uzman bir doktor tarafından tedavi edildikten sonra danışarak bu yöntemleri uygulamalısınız.

Eğer bu yöntemleri uzun süre kullanır ve alışkanlık haline getirirseniz kronik kabızlığa neden olabilir ve bağırsak hareketlerinizi tembelleştirerek vücudun dışkıyı hareket ettirme kabiliyetini kaybedebilirsiniz.

Bunların haricinde temizlik işlemini yaptıktan hemen sonra ya da herhangi bir zaman içerisinde aşağıdaki belirtiler ile karşılaşırsanız derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Kasılma ve kuruluk hissetme

bu belirtileri görürseniz temizleme işlemini bırakarak doktorunuza görünün. Eğer temizliğe devam ederseniz kalp rahatsızlıkları ve sindirim hasarına yol açabilen hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz.

Kolon temizliği yaptıktan sonra vücudunuzu iyi gözlemleyerek işe yarayıp yaramadığını tespit edebilirsiniz.

REKLAM ALANI