Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kaz Ayağı Nedir ve Giderilmesi için Evde Yapılan Maskeler

11.05.2020
Kaz Ayağı Nedir ve Giderilmesi için Evde Yapılan Maskeler

Kaz ayağı nedir ve göz altı kırışıklığının nedenlerini azaltmanın yollarını evde doğal maskeler ile giderecek yöntemleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kaz Ayağı Nedir?

Kaz ayakları göz çevresi ve göz altında oluşabilen ve ince çizgiler şeklinde görülen, bulunduğu bölgeye ise yaşlanmışlık görüntüsü aşılayan kırışıklıklar olarak tanımlanmaktadır. Kaz ayağı oluşumunu hızlandıran en önemli etmen “gözlerimizi kısmaktır.”

Gözlerimizi kısma alışkanlığımızdan ne kadar soyutlanabilirsek bu sorunu da o kadar geciktirmiş oluruz. Düzensiz uyku, yorgunluk ve uzun süreli bilgisayar kullanımı ve kitap okumalarımızın sonucunda dinlenmemizi doğru yapmamamız da “kaz ayakları oluşumuna” negatif etki etmektedir.

REKLAM ALANI

Tretin krem ile göz altı kırışıklıkları ve kaz ayaklarınıza çareler bulabilirsiniz. Bunun için tretin kremin faydaları yazımıza bir göz atmalısınız.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarının Oluşumuna Etki Eden En Önemli 5 Sebep

 • Çevre Kirliliği
 • Cilt Kuruluğu
 • Beslenme Yetersizlikleri
 • Güneş Radyasyonu
 • Alışkanlıklar

Kaz Ayağı Ne Zaman Oluşmaya Başlar?

Kâbusumuz kaz ayakları! Aslında kaz ayaklarının oluşmaya başlaması ergenlik dönemini bitirip genç bir kız olduğumuz dönemlere denk gelmektedir.

Gençlik dönemimizde vücudumuza yapmadığımız her yatırım bize orta yaşlarımızda erkenden görmek istemeyeceğimiz bazı kusurlar olarak geri dönmektedir. Hemen herkesin en büyük problemi olan “evet benimde sorunum, karşı komşumun da, iş arkadaşlarımın” kaz ayakları yani göz altı ve çevresi kırışıklıkları biz kadınların cildimizde ki en büyük problemi diye tabir edilmesi bir abartı olmayacaktır. Peki bu kırışıklıkları geciktirmek için ne yapmalıyız.

Kaz Ayaklarının Oluşmasını Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • 20’li yaşlardan itibaren nemlendirici etkili kremler kullanmalıyız.
 • Makyaj malzemelerimizde oldukça seçici davranmalıyız.
 • Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.
 • Güneşin etkilerinden korunmalıyız.

Peki aynada bu yüzleşmesi zor olan durumla karşılaştıktan sonra ne yapmalıyım? Asıl önemli soru burada başlıyor. Öncelikle bizi çok rahatsız edecek bir görüntüye kavuşmadan müdahale etmeliyiz.

Fazlasıyla rahatsız olduğumuz bir konumdaysa eğer ve maddi olarak da kendimizi güvende hissediyorsak özel sağlık kurumlarının estetik operasyonlarına ya da gelişen teknoloji yöntemlerinden herhangi birine başvurmalıyız.

Bunun için ise güvenilir bir sağlık kurumunu tercih etmeliyiz. Ve tekrar etmekte fayda görüyorum bu durum “gerçek manada rahatsız edici bir hal aldıysa” estetik operasyon tercihi doğrudur onun öncesinde yapılacak her operasyonun fiziksel bir etkisi olduğu kadar ruhsal olumsuzluklar oluşturan bir etkisi vardır. Peki, bir operasyona nasıl karar verebiliriz?

Gerçekten rahatsız eden durum için kendimizi yetkili kişi olarak görmüyorsak bir yakınımızın tavsiyesine uyabilir ya da bu tepkiyle karşılaştığımız ilk gün bu kararı vermemiz de etkili olabilir.

Kaz Ayağı Kırışıklıkları İçin Kullanacağımız Göz Kremleri

1. Clinique – Pep Başlangıç ​​Göz Kremi
2. Dermalogica – Multivitamin Güç Firması
3. Estee Lauder Gelişmiş Gece Bakımı Göz Senkronize Kurtarma Kompleksi II

Kaz Ayakları İçin Evde Yapılan Maske Önerileri

Bu kremlerin haricinde evde yapılan göz çevresi kırışıklıkları ve kaz ayağı maskelerini de deneyebilirsiniz.

1- Yumurta Akı ve Yoğurt Maskesi


Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı genellikle cilt için uygulanan her maskede kullanılmaktadır. Yumurta beyazı cildin sıkılaşmasını sağlamakta ve kaz ayağı kırışıklıklarının giderilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Yoğurdun ise sivilcelerle savaşma, güneşin zararlı etkilerini aza indirmek gibi önemli faydaları vardır.

 • Nasıl Yapayım?

1 yumurta beyazını köpüklü bir kıvam elde edene kadar çırparak yoğurt ile karıştırdıktan sonra bunu göz çevremize ve elmacık kemiği boyunca sürüyoruz. 10 dakika bekledikten sonra soğuk suyla temizleyebiliriz.

2- Süt Maskesi

Süt Maskesi

Süt göz çevremizdeki kısa kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir. Sütte bulunan glikolik asit ölü cilt hücrelerinin soyulmasına yardımcı olmakta ve ciltte daha fazla kolajen oluşumunu desteklemektedir. Balda cildimize fayda sağlayan önemli bir gıda maddesidir.

 • Nasıl Yapayım?

Günlük olarak süt içmeye başlayarak daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz. Temiz ve ince bir parça bezi süte batırarak göz çevremize bu bezle sürdükten sonra biraz bekleyip soğuk su ile durulayabiliriz.

3- Kaz Ayakları İçin Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera Maskesi

Kaz ayağı kırışıklıklarını gidermek için en etkili doğal yöntemlerden birisi de aloe veradır. Antioksidan etkisi ile kırışıklıklara sebep olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca içinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde cildimizi nemlendirir ve parlaklaştırır.

 • Nasıl Yapayım?

Aloe veranın antioksidandır ve bunun için günde bir yemek kaşığı aloe vera suyu içebiliriz. Alternatif olarak 1 aloe vera yaprağının jelini çıkardıktan sonra jeli gece yatmadan önce göz çevremize bolca sürüp gece boyu kalmasını sağlamalıyız. Ertesi sabah soğuk su ile yüzümüzü ve göz çevremizi durulayabiliriz.

4- Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı, doğal bir nemlendiricidir. İçerisindeki yüksek E vitamini cildimizi beslemeye yardımcı olmaktadır. Ve cilt sarkmalarının oluşumunu geciktiren linoneik asit bakımından oldukça zengindir.

 • Nasıl Yapayım?

Birkaç damla saf sızma Hindistan cevizi yağı yatmadan önce her gece gözlerimizin çevresine uygulayabiliriz.

5-) Limon Maskesi İle Kırışıklıkları Önleyin

Limon Maskesi

Limon mükemmel sıkıştırıcı özellikleri sayesinde cildi pürüzsüz hale getirir.

 • Nasıl Yapayım?

Taze sıkılmış limon suyu ile 10 – 15 dakika boyunca kırışıklıklarımızı ovup durulayabiliriz.

Göz altı kırışıklıkları ve kaz ayakları için kullanabileceğiniz maskeleri sizlerde yakın çevrenize önerebilirsiniz.

REKLAM ALANI