Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır | En Kolay Yöntemi

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır | En Kolay Yöntemi

Evimizdeki ışıltının kaynağı pirinç eşyaların zamanla kararması sonucu merak ettiğiniz kararan pirinç eşyalar nasıl parlatılır sorusuna cevap verdik.

Kararan Pirinç Eşyaları Parlatma Ve Temizleme

Kararan pirinç eşyalar nasıl parlatılır? Evet, nihai soru ile karşı karşıyayız! Evlerimizin içinde sıklıkla kullandığımız pirinç eşyaların nasıl parlatılacağını öğreneceğimiz bu rehber niteliğindeki içeriğimizi dikkatli incelersek, onların nasıl parlatılacağını ve temizleneceğini öğrenmiş olacağız.

Bu eşyaların temizliğinde dikkatli olmamızın en büyük gerekliliğini fazlasıyla narin olabileceklerinden kaynaklanmaktadır. Pirinç musluk, avize ya da diğer eşyalarımızı temizlerken onları;

REKLAM ALANI
 • Çizebilir,
 • iyice kararmasına yol açabilir,
 • çatlatabilir ya da
 • çok daha ciddi zararlar verebiliriz.

Özellikle pirinç avizeler ışığın vermiş olduğu pirinç musluklar ise suyun kireç hasarı ile daha çabuk kararabilirler. Bu sebepten bu eşyalarımızın rutin temizlik ve bakımlarına dikkat etmeliyiz. Pirinç eşyaları sıklıkla kullanan insanlar genellikle bu tarz eşyaların nasıl parlatılması gerektiğini ve temizlenmesi gerektiğini çok iyi bilmektedir.

Ancak ilk defa pirinç eşya satın almış veyahut hediye olarak gelmiş olan pirinç eşyaların sahipleri çizilmelere neden olabilecek hatalı davranışları bilmemektedir. Sıradan temizlik işlemlerini uyguladıkları zaman ciddi bir zarar ile karşı karşıya kalırlar. Bu genel bilgilerden sonra, pirinç eşyalar nasıl temizlenir? konusunun detaylarına inelim!

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Temizlenir

Pirinç Aksesuarlar Nasıl Temizlenir?

Evimizin içerisinde bulunan pirinç eşyalarımızın temizliği çok önemlidir. Bu eşyalar genellikle tencere, tava, mücevher, kemer, bozuk paralar ve musluklar olabilir. Ancak her bir pirinç eşya temizlenecek kadar önemli eşyalar değildir. Özellikle metal paraların ana yapı taşı pirinçtir. Metal paraları hangimizin temizlediği ise şüpheli bir soru olacaktır. O sebeple tencerelerimiz, tavalarımız, mücevherlerimiz, avizeler ve musluklarımız gibi eşyalarımıza öncelik verelim.

Pirinç Eşyaları Nasıl Parlatabilirim?; Öncelikle pirinç eşyalarınızın kullanım kılavuzu var ise onları incelemelisiniz. Çünkü ürünün üreticileri bu eşyanın nasıl temizlenmesi gerektiğini ve nasıl parlatılabileceğini en net bir şekilde sizlere aktarabilir ve bazı önemli noktaları gösterebilirler.

Pirinç Eşyaların Temizliği ve Parlatmasında Mutlaka Yumuşak Bezler Kullanın

Profesyonel pirinç eşyaların yüzeyleri yumuşaktır. Tıpkı masanın bıçak ile çizilmesi gibi düşünebilirsiniz. Eğer uygun uygulamayı gerçekleştirmezseniz çok büyük ihtimalle çizikler ve zararlarla karşılaşacaksınız. Pirinç ürünlerinizi temizlerken mutlaka yumuşak temizlik ürünleri kullanmalısınız. Örnek vermek gerekirse pirinç malzemeden üretilmiş olan tencerelerin iç kısımlarını ve dış yüzeylerini mutlaka bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile temizlemelisiniz. Eğer sert kısmı ile temizlerseniz çizilecektir. Eğer ürününüzün görünmeyen bir kısmı var ise mutlaka öncelikle denemelerinizi bu kısımlarda yapın.

Yumuşak bir bez ya da havlu kullanarak temizlemeye başlayacağınız pirinç eşyalar için diğer uygulamanız gereken talimatlar;

 • Pirinç malzemenizi kesinlikle aşırı sıcak su ile yıkamayın.
 • Pirinç malzemelerin temizlik esnasında mutlaka yumuşatılmış olması gerekir. Ancak bu yumuşatma esnasında aşırı sıcak su kullanımı eşyanıza ciddi zarar verecektir. Bu sebeple mutlaka ılık su kullanın.
 • Ilık su ile yumuşatılan pirinç malzemenizi bulaşık deterjanı gibi ürünlerle temizleyebilirsiniz.
 • Ancak bulaşık deterjanı ile temizleme esnasında mutlaka yumuşak sünger kullanın. Eğer sert sünger kullanırsanız çizilecektir.
 • Eğer bulaşık deterjanı ve yumuşak sünger ile temizlemek istemiyorsanız bir alternatif olan domates salçası bulunmaktadır.
 • Domates salçası bulaşık deterjanı gibi pirinç malzemenizin temizliği konusunda size faydalı olacaktır.
 • Domates salçasını pirinç malzemenize sürün, en az 2 saat kadar bekletin. 2 saat sonra pirinç malzemenizi durulayın ve işlemin sonucunda oluşan temizliği ve parlamayı görün.
 • Pirinç ürünleri temizleme esnasında kullanabileceğiniz bir diğer alternatifler ise limon ve tuzdur. Bir miktar tuz içerisinde limon sıkın. Ancak eğer limon o an bulunmuyorsa limon suyu veya kaya tuzu kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra limon ile pirinç malzemenizi ovalayın.
 • Bu sırada parmaklarınızın yapış yapış olduğunu hissedeceksiniz. Ancak telaş etmeyin ve işleme devam edin.
 • Ovalamaya devam edin ve 10 dakika sonra pirinç malzemenizi ılık su ile durulayın. İnanın fark gayet ortada olacaktır.

Pirinç malzemelerinize sert kimyasallar, sıcak su ve sert temizlik malzemeleri (Bez, sünger) gibi ürünlerin ciddi anlamda zararlı olduğunu unutmayın. Eğer pirinç malzemenizi bu tarz ürünler ile temizledikten sonra zarar aldığını görürseniz mutlaka işlemi sonlandırın ve pirinç temizleyici kişilere internet üzerinden ulaşın.

Kararan Pirinç Aksesuar Nasıl Parlatılır?

Pirinç Aksesuar Nasıl Parlatılır

Antika ve benzeri değerli ürünlerden oluşan malzemeleriniz tozunu sık sık alın ve bazı ciddi kararmalar için profesyonel yardım alın. Eğer kendiniz temizleyecekseniz mutlaka yukarıda vermiş olduğumuz talimatlara uyun. Ücretli destek alabileceğiniz gibi evinizde kendinizde ücretsiz bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı internet sitelerinde yer alan ve satışı yapılan pirinç cilalarını kesinlikle kullanmaktan kaçının. Daha parlak pirinçlere sahip olmak istiyorsanız;

 • Sigara külü ya da odun külü ile pirinç eşyası parlatılabilir.
 • Çok fazla kullanılmayan süs eşyası gibi pirinçlere vernik uygulaması yapmanız onları koruyacaktır.
 • Mavi ve yeşil lekeli pirinç eşyalarınıza yarım fincan çamaşır sodası ile 1 bardak suyu kaynatıp bu su ile temizlik yaptıktan sonra limon ve tuz ile parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Daha parlak pirinç eşyaları için amonyak ile ıslattığınız yumuşak bir bezi kullanabilirsiniz.

Kararan pirinç eşyalar nasıl parlatılır? Sorusuna yanıt aradığımız bu içeriğimiz değerli eşyalarınızın korunması ve doğru temizlik yöntemini anlatmak amacı ile oluşturuldu. Sizlere vermiş olduğumuz yöntemler doğrultusunda ürünlerinizin zarar görmesini engellemek için çok küçük ve görünmeyen bir yerde pirinç eşyanıza uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.