Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kararan Ocak Gözleri ve Izgaralar Nasıl Temizlenir?

Kararan Ocak Gözleri ve Izgaralar Nasıl Temizlenir?

Kararan ocak gözleri ve raflarını yepyeni hale getirecek kolay ocak temizliği yöntemleri. Cam, emaye ve inox mutfaklarınız için pratik çözümler.

Bir şeyi nasıl temizlerim diye sorulan soruların tamamı için açıkçası söyleyebileceğim ilk şey düzenli temizliktir. Dolayısıyla ocak nasıl temizlenir? sorusunu da bu doğrultuda cevaplayabilirim. Bu şekilde davranmanız sonucunda kirler ve yağlar sertleşmez ve temizlik için aşırı kimyasal içeren ürünlere gerek kalmaz.

Ocak Nasıl Temizlenir?

Uzun bir süredir buzdolabı temizliği, mikrodalga fırını ve çamaşır makinesi gibi eşyalarımı düzenli olarak temizliyorum ve bütün bunları kimyasallara gerek kalmadan doğal yollarla yapıyorum.

REKLAM ALANI

Kararan ocak gözleri ve kararan ızgaralar için kullanacağımız yöntemler tamamen doğal olmamakla birlikte size ve fırınınıza zarar vermeyecek malzemelerdir. Cam, emaye, inox v.b çeşitlilikler barındıran fırınlarda ocak temizliği için kullanabileceğiniz ürünleri ise başlıklar halinde yazdım. Tertemiz günler diliyorum.

Çeşitlerine göre farklılıklar gösteren fırınlarımız ve ocaklarımızı temizleme yöntemleri:

1. Emaye Ocak Temizliği

Emaye ocakları kullanışlı olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilen bir üründür. Çizilmelere karşı da dayanaklı olan bu ocakların temizlenmesi oldukça kolaydır.

Dayanıklı olmasından dolayı aşırı kir ve yağları bir ocak sıyırıcısı ya da tel süngerleri rahatlıkla kullanarak temizleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey emayelerin kıvrımlı ve şekilli olan yerlerine fazla güç uygulamamanız olacaktır.

Emaye ocaklarınız için çamaşır sodası ya da boraks kullanabilirsiniz. Kalıntıları ve yağ lekelerini gidermesi için sodayı biraz ocakta beklettikten sonra yumuşak bir bezle temizliği bitirebilirsiniz.

2. Seramik Ocak Temizliği

Seramik ocaklar çizilmelere karşı oldukça hassastır. Bu nedenle aşındırıcı ürünler kullanmamalısınız. Temizlik emaye ocak temizliğinden çok farklı değildir. Ancak emaye için kullandığınız sıyırıcı ve teli seramik ocaklarda kullanmamalısınız.

Mikrofiber bez ve yumuşak kıvamda hazırladığınız karbonat macunu ocak temizliği için yeterli olacaktır. Sirke, çamaşır suyu gibi aşındırıcı ve kimyasal olan ürünlerde uzun vadede ocağınıza zarar vereceğinden kullanmaktan kaçınmalısınız.

3. Paslanmaz Çelik Ocağın Temizliği

Paslanmaz çelik temizliği için özellikle dikkat etmeniz gereken günlük ve anında temizleme kuralıdır. Paslanmaz çeliklerde müdahale etmeden bırakacağınız lekeler reaksiyona girerek kalıcı görüntü kirliliğine neden olabilir.

Kolay çizilmeyeceği için tel v.b aşındırıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Portakal, limon ve sirke gibi doğal temizlik ürünlerinin kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak temizlik yaparken dairesel hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Bu ocağınızın üzerinde temizlikten sonra halkalar görmenizi sağlayacaktır.

4. İnox Ocak Temizliği

Mutfaklarımızın yeni sakinleri artık tamamen inox ürünlerdir. Kullanım kolaylığı ve görüntüsü ile bizi mest eden bu ürünlerin temizliğinde kesinlikle cif, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi ürünler kullanmamalıyız.

Çok kolay bir şekilde çizilebilen bu ürünleri bir şey döküldüğünde hemen silmelisiniz. Çizilen inox ocakların geri dönüşü maalesef olmamaktadır. Bu sebepten kesinlikle mikrofiber bez kullanmalısınız.

Bakım ürünlerinden krem şeklinde olanlar yerine püskürtmeli ve sıvı olanları tercih edin. Kesinlikle sabun kullanmayın. Bebe yağını temizlik amaçlı kullanabileceğiniz gibi ocaklarınızı parlatmak içinde kullanabilirsiniz.

Kararan Ocak Gözleri ve Rafları Nasıl Temizlenir?

Dökme demir ızgaralar ve gaz brolürleri ateşle en fazla temas eden bölgeler olduğu için aşınması ve gaz lekelerini barındırması çok kolay olmaktadır.

Günlük temizlik yapmanız gereken bu ürünler için belirli zamanlarda uygulayacağınız amonyak karışımı onların yeni görünmesini sağlayacaktır.

Kararan ocak gözleri nasıl temizlenir

Ocak üstü ızgaraların temizlenmesi için kullanacağınız malzemeler amonyak, ağzı kapanan torba, maske, eldivendir.

Amonyak son derece güçlü bir kimyasaldır. Bu nedenle kullanırken çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Eğer kişisel güvenliğimizi sağlarsak kullanımı kolay olan amonyak gaz blorürleri ve ızgaralarımızı eski haline döndürecektir.

Amonyak ile başka ürünleri kesinlikle bir birine karıştırmadan kullanmalıyız. Amonyağı boşalttığımız plastik torbanın içerisine gaz blorürü ve ızgaraların hepsini ayrı ayrı yerleştiriyoruz. Burada amonyak bütün yüzeye temas etmek zorunda değildir. Amonyak gazı ocak temizliği için yeterli olacaktır.

Demir raflar ve gaz blorürlerini bulaşık makinesine atmak güvenli değildir. Makinede kullanılabilecek olan temizleyiciler bu ürünlerde paslanmalara neden olmaktadırlar.

Kararan ocak gözleri için amonyak temizliğini şu adımlarla uygulayabiliriz.

  • Bütün parçaları ayrı ayrı olacak şekilde plastik bir torbaya yerleştirin,
  • Her bir torbaya bir bardak kadar amonyak boşaltın ve sonra düz bir zemine yerleştirerek içerisine bir o kadarda su ekleyin.
  • Amonyak ve suyun sızmaması için plastik torbaların ağzını sıkıca kapatın.
  • Izgaraları 24 saat boyunca bu karışımın içerisinde bekletin.
  • Ertesi gün ürünleri torbalardan çıkararak plastik torbaları eldiven kullanıp çöpe atın.
  • Üzerinde kalan lekeleri bir bez yardımıyla sildikten sonra,
  • Musluk üzerinde yıkayarak kararan ocak gözlerinden kurtulun.

Badem yağı ve fıstık yağı gibi ürünleri ocak gözleri ve ızgaralar için kullanırsanız bu ürünleri parlatabilirsiniz. Yarattığı etkiye gerçekten çok şaşıracaksınız.

Pişirme Soda ya da Karbonat İle Ocak Temizliği

Amonyak kullanmak istemediğiniz durumlarda pişirme soda ya da karbontandan herhangi birini kullanarak ocak gözlerini ve ocak temizliğini yapabilirsiniz.

Bu ürünler su ile etkileşime girerek bir macun kıvamı oluşturacak ve temizleyeceğiniz ürünün kirli noktalarına nüfuz ederek arındırma işlemini gerçekleştirecektir.

Ocak gözleri ve ocak demirleri içinde kullanabileceğiniz ürünleri mikrofiber bir bezle sildikten sonra suda durulayarak temizlik işlemini bitirebilirsiniz.

Cam, emaye ve inox ürünleriniz için limon ile parlatma işlemi de yapabilirsiniz.

Kararan ocak gözleri temizliği için özellikle belirtmekte fayda görüyorum amonyak kullanımında çok dikkatli olmalısınız.

REKLAM ALANI