Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Karaciğer İçin En İyi ve En Kötü 12 Yiyecek

06.03.2019
Karaciğer İçin En İyi ve En Kötü 12 Yiyecek

Kendi kendini yenileyebilme özelliğine sahip olan vücudumuzun en büyük organı karaciğer hakkında bilmedikleriniz ve beslenme önerileri.

Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karaciğer tam olarak nerede: karın boşluğumuzun üst sağ köşesinde yer alan bu organımızın, vücudumuza çok önemli faydaları bulunmaktadır. Eksikliği hayati bir öneme sahip olan organ için bilinmesi gerekenler:

  • Depoladığı kan ile aşırı kan kaybı durumlarında vücudumuza kan sağlamaktadır.
  • Bağırsaklardan kan ile birlikte gelen mikropların tamamını yok edebilecek kadar kupffer hücreleri bulunur.
  • Kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Kimyasal madde ve ilaçlardan vücudu temizlemektedir.
  • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini düzenlemektedir.
  • A, D, B12 vitaminleri ile birlikte demir mineralinin depolanmasını sağlamaktadır.

Neden Sağlıklı Bir Karaciğer?

Bütün organların hayatımız için önemli olduğunu biliyoruz. Ancak karaciğer hayati bir öneme de sahiptir. Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için beslenmenize dikkat etmeli sağlıklı bir beslenme diyetine sahip olmalısınız.

REKLAM ALANI

Beslenmenize dikkat etmeniz halinde karaciğer yağlanması, siroz ya da kanser gibi hastalıklara yakalanmanız zorlaşacaktır.

Karaciğerin hücre yapısını zamanla bozan alkolden uzak durmalısınız. Karaciğeriniz hastalandığında ağrı ya da acı veren herhangi bir belirti göstermemektedir. Bu sebepten yaşam kalitemizi arttırmalı ve sürekli olarak dikkat etmeliyiz.

Karaciğer Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

Beslenme planınız sağlıklı değilse ve hızlı bir şekilde kilo alımı ya da kilo verme gibi durumlar yaşanıyorsa karaciğeriniz yağlanma sorunları ile karşılaşabilmektedir. Yağlanma arttıkça işlevini kaybeden organımız için en iyi ve en kötü yiyecekleri derledik.

Yulaf Ezmesi

Karaciğer için yulaf ezmesi

Fazla lif içeren yiyeceklerin karaciğerin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Güne başlangıçlar için harika bir seçim olacak yulaf ezmesini kesinlikle denemelisiniz. Bazı hastalıklardan uzak durmanın iyi bir yolu da ekstra kilolarınızdan kurtulmalı ve karın yağlarından kurtulmalısınız.

Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

Patates kızartması, hamburger, kızartma çeşitleri karaciğeriniz için doğru seçimler değildir. Zamanla siroz gibi hastalıklara yakalanmanıza neden olabilecek doymuş yağlardan uzak durmalısınız.

Brokoli

Karaciğere iyi gelen besinler

Karaciğerinize bir iyilik yapın ve diyetiniz bulunan sebzelere brokoliyi de ekleyin. Brokoliyi lezzetlendirmek için sarımsak, yoğurt ya da balzamik sos kullanabilirsiniz.

Kahve

Karaciğer kanserinden koruyan kahve

Yapılan bazı araştırmalar sınırlı kahve tüketiminin karaciğer kanserinden koruyabileceğinizi göstermiştir.

Şeker Detoksu

Çok fazla şeker tüketimi karaciğerinizi yorarak onun çalışmasını negatif yönde etkileyebilir. Hayatımızın bu kadar fazla içinde bulunana şeker ile mücadele için şeker detoksunu okumalısınız.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Antioksidanlarla dolu yeşil çay karaciğer sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Doğal olarak ve sıcak tüketmeniz çaydan alacağınız verimi arttıracaktır.

Su

Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik su tüketimidir. Gazlı ve şekerli içecekler yerine su tüketerek hem kilo kaybedebilirsiniz hem de fazlasıyla sağlıklı kalabilirsiniz.

Badem

İyi bir E vitamini kaynağı olan kuruyemişler özellikle de badem genel sağlığınızı koruduğu gibi karaciğeriniz içinde faydalıdır. Kalbinize de iyi gelecek yağ asitleri bulundurması nedeniyle atıştırmalık olarak kullanmalısınız.

İşlenmiş ve Konserve Yiyecekler

Konserve ve işlenmiş pastırma, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri yerine taze ve sağlıklı ürünleri tercih etmelisiniz. Vücudumuzun tuza bir miktar ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat masanızda bir tuzluğa ihtiyacınız yok.

Ispanak

Ispanak

Salata yapabileceğiniz gibi pişirerek de tüketeceğiniz sarımsak ve zeytinyağı ile sote edilmiş şekilde yemeğinize eşlik etmesine izin verin ve karaciğerinizi koruyun.

Yaban Mersini

Polifenol adı verilen ve karaciğerinizi koruyan minerali yaban mersini, bitter çikolata, erik ve zeytin tüketmelisiniz.

Baharatlar

Otlar ve baharatlar hem karaciğerinizi hem de kalbinizi korumaktadır.

Temizlik ve hijyene sürekli dikkat edin ve düzenli egzersizler yaparak sağlığınızla birlikte karaciğerinizi de koruyun.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.