Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kadınlarda Yoğun Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Belirtileri

16.05.2020
Kadınlarda Yoğun Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Belirtileri

Kadınlarında erkekler gibi saçları dökülebilir. Normalden çok saç dökülmesinin nedenleri ve belirtileri ile ilgili yazımız tedavi için bir fikir verebilir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç derimizde sağlıklı olduğumuz sürece ortalama 100.000 kök saç bulunmaktadır. Bu saçlar yıkama, tarama ve diğer faktörler sonucunda günlük olarak 100 – 150 adet arasında dökülebilirler.

Bunun üzerindeki dökülmeler ise ciddi bir problemin olduğunu göstermektedir. Bunlar arasında hormonal bozukluklar, genetik faktörler, kimyasal ürünler ile sık temas, ilaç kullanımı, saçınızdaki deri hastalıkları ve psikolojik olarak stresli bir dönem geçirmeniz yer almaktadır.

REKLAM ALANI

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Erkek ve bayanların en çok şikayet ettikleri konuların başında saç dökülmesi konusu gelmektedir. Peki, saçımızın döküldüğünü nasıl anlarız? Saç dökülmesi belirtileri nelerdir.

Öncelikle günlük olarak 40 ve 150 arası saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanabilir. 150 üzeri saç teli kaybı ise artık saç dökülmesi arasına girmektedir.

Saç dökülmesi belirtilerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Saç yenilenemediği için geç uzar.
 2. Aşırı kepeklenme saçın sağlıksız olduğunun göstergesidir.
 3. Saçın canlılığını yitirmesi ve matlaşması da saçın kuvvetini yitirdiğini gösteren belirtiler arasındadır.

Bu yüzden özellikle yukarıdaki belirtiler sizde de baş gösteriyorsa uzman bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Bunlar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. O yüzden saçın gereksinimi olan biyotin gibi vitaminleri almaya özen göstermek gerekir. Ve saç dökülmesinin nedenleri arasına girecek uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir.

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 • Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri genetik olmasıdır. Yani aileden gelen bir durumdur. Bunu yavaşlatmak için saç bakımına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Bunun yanında önemli diğer faktörlerden biride aşırı strestir. Bu hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilen bir durumdur. Yaşın bir önemi yoktur stres durumunda.
 • Hamilelikte yaşanan kalsiyum ve diğer vitaminlerin eksikliğinden dolayı saçlar dökülebiliyor.
 • Yetersiz besinlerden, Yanlış beslenme ve vitamin eksikliği gibi durumlarda da saç dökülmesi problemlerine rastlanabiliyor.
 • Özellikle bayanlarda sık saç boyatma, kalitesiz boya ya da sık sık işlem görmüş saçlarda saç dökülmesi nedenleri arasında sayılabilir.
 • Fön makinesi ve saç düzleştirici gibi araçların sık kullanımında da saçlar dökülebilmektedir.
 • Aşırı diyetler ve bundan kaynaklanan kalori kaybı, troit hastalığı, biotin ve çinko gibi saç için önemli olan vitamin eksiklikleri,  kemoterapiler, hormon bozuklukları da nedenler arasında sayılan önemli maddeler içerisinde yer almaktadır.
 • Ayrıca saçla ilgili bazı hastalıklarda dökülmesi arasında yer almaktadır. Buna en iyi örnek saç kıran diye adlandırılan hastalıktır.
 • Saç dökülmesinin hastalık belirtilerinden bir tanesi de magnezyum eksikliğidir. Bu sebepten magnezyum eksikliği belirtileri ve giderilmesi için tüketmeniz gereken besinleri iyi bilmelisiniz.

Özellikle saç bakımına özen göstermek saç dökülmesini engelleyebilir. Bunun yanı sıra bu sorunla ilgili çıkan kaliteli ürünlerde bu durumu yavaşlatabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri ve belirtilerini yazdığımız makale size bilgi verdiyse saçlarınız için avokado yağı bakımı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.