Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı günlük hayatımızda çoğu zaman kurtarıcımız olurken arkasında izler bırakabiliyor. Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

Kırılan vazomuzu, sehpanın ayağını yapıştırırken gibi bir çok alanda kullandığımız japon yapıştırıcıları ve güçlü yapıştırıcılar kullandığımız malzemede izler bırakabilir ya da etrafa dökülebilir.

Bunlarında ötesinde eğer eldivensiz kullanıyorsak elimize yapışabileceği gibi cildimizin başka yerlerine ya da elbiselerimize de bulaşabilir. Makalemizde japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorusunun da cevabını bulabileceksiniz.

REKLAM ALANI

Bütün bunlardan kurtulmanın çok basit yöntemleri var hepsini başlıklar halinde anlatacağım.

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkarılır?

Ev tamirlerinde harikalar yaratan güçlü yapıştırıcımızı masa gibi sert yüzeylerden nasıl çıkarabiliriz sorusuna ilk cevap olarak oje sökücü ve asetonu verebiliriz.

Bir bez ya da pamuğa döktüğümüz asetonu önce masamızda görülmeyen bir yerde deneyerek boyanın sökülüp sökülmediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Eğer olumsuz bir durum yaşamıyorsak lekenin olduğu kısımda uygulayabiliriz. Eğer leke çok inatçı ve çıkmıyorsa asetonu direk lekenin üzerine dökerek çok sert olmayan bir diş fırçası yardımıyla kazıdıktan sonra silebiliriz.

Bir başka yöntem olarak yapıştırıcının bulaştığı bölgeyi buharla yumuşatarak bir bezle silebiliriz. Bunun için ütü buharını kullanabileceğimiz gibi sıcak su buharıyla birlikte suyun kendisini de kullanabiliriz.

Eğer japon yapıştırıcısını bulaştırdığınız bölgeden bütün bu yöntemlerle kurtulamıyorsanız aseton döktüğünüz pamuğu lekenin üzerine bir ağırlık koyarak 10 dakika kadar beklettikten sonra plastik bir kazıyıcıyla yumuşayan bölgeyi kazıyarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Kumaş ve Giysilerden Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Elbise, pantolon, tişört gibi kumaşlardan lekeleri çıkarmak kolayken koltuk gibi sabit kumaşlardan çıkarmak daha zordur. Daha önce sizlerle çamaşır suyu lekesinden nasıl kurtulabileceğinizi anlatmıştık. Orada bahsettiğimiz gibi eğer kıyafetlerinizde bir aşınma olmuşsa bunun için terzilik yeteneğinizi kullanmanız gerekebilir.

Kumaşlardan lekeyi çıkarmak için önce hasar görmüş kısmı sıcak suda biraz yumuşatarak daha sonra dikkatli bir şekilde diş fırçasına döktüğünüz aseton ile bölgeyi ovalayın. Bu aşamadan sonra iyice durulayıp çamaşırlarınız için kullandığınız yumuşatıcıyı lekenin üzerine biraz dökerek makinenize atarak yıkayabilirsiniz.

Koltuğa ve halıya dökülen japon yapıştırıcısı için;

Aseton ve diş fırçasını kullanabiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus kumaşın kendi yönüne doğru fırçalama işlemi yapmamız gerektiğidir. Asla dairesel ve ters hareketlerle fırçayı ovmamalısınız. Leke çıkana kadar çok dikkatli adımlarla bir kaç damla aseton damlatarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Plastik Yüzeylerden Japon Yapıştırıcısını Çıkarmak

Belki de görüntüsü ile bizi en korkutan durum plastik ürünlerdeki lekelerdir. Eğer onları yapıştırırken ya da şekil verirken yapıştırıcı lekelerine maruz kaldıysanız endişelenmenize gerek yoktur.

Plastik yüzeylerde dikkat etmeniz gereken şey hangi temizlik malzemesini kullanacaksanız kullanın önce nokta testi ile ürününüze zarar verip vermediğini kontrol edin.

Plastikten japon yapıştırıcısını çıkarma
  1. Plastiğiniz kağıt havlu ile sarılabilecek bir ürünse, bitkisel herhangi bir yağı damlattığınız kağıt havluyu lekeli kısıma sararak 1 – 2 saat beklettikten sonra yıkayarak lekeden kurtulabilirsiniz.
  2. Lekeleriniz çok inatçıysa pamuk toplarına yeteri kadar beyaz sirke döktükten sonra bir kaç saat yapıştırıcının üzerinde kalmasını sağlayın ve bir kazıyıcı yardımıyla lekelerden kurtulun.
  3. Asetonu plastikler içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca saf alkol ile de lekeleri çıkarabilirsiniz.
  4. Temizlemek istediğiniz ürünün sığabileceği bir kabın içerisine su boşaltın ve suya bulaşık detarjanı boşalttıktan sonra lekeli plastiği bu suyun içerisinde iki saat kadar beklettikten sonra çıkarın ve yıkayarak lekelerden kurtulun.

Cam Yüzeylerden Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Cam diğer yüzeylere oranla daha az leke tutan bir cisimdir. Ancak eğer nasıl temizleneceğini bilmezseniz çizerek kötü bir görüntüye sebebiyet verebilirsiniz.

Japon yapıştırıcısı cam yüzeylerde çok durma ihtimali olan bir kimyasal yapıya sahip değildir. Siz yine de hemen kazımak yerine kaynar su kullanarak lekeyi hemen çıkarabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Bazı oje çıkarıcı ürünlerinde aseton bulunmamaktadır. Aseton üreticileri günümüz imalat koşullarında akrilik tırnakların popülerlik kazanması nedeniyle daha az kullanır hale geldiler.

Gerçekten aseton içeren bir oje çıkarıcısını elinize bulaşan japon yapıştırıcısının üzerine 2 – 3 damla damlatarak hafif hafif ovup yavaşça parmaklarınızı bir birinden ayırın.

Bunu yaparken çok hassas davranarak vücudunuzun zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorunuz için aseton kullandıktan sonra ellerinizi sabunlu su ile yıkamayı unutmayın.

  • Bir birine bağlanan parmaklarınızı ılık ve sabunlu su ile yıkayarak kurtulabilirsiniz.
  • Tırnaklarınız için kazıyarak bile kurtulabilecek kadar şanslısınızdır.
  • Göz ve dudak gibi hassas bölgelere japon yapıştırıcısı bulaştıysa kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Göz kapaklarınıza yapışması durumunda sadece ılık suyla yıkayarak göz kapaklarınızın kendiliğinden açılmasını bekleyin.
  • Hepinize bol şans diliyorum.

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar ve japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorularına cevap verdiğimiz makalemizi beğendiyseniz yorum yapabilir ya da paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.