Kadın Halleri
REKLAM ALANI

İp Atlamanın Faydaları İle İlgili Daha Önce Duymadıklarınız

30.03.2020
İp Atlamanın Faydaları İle İlgili Daha Önce Duymadıklarınız

İp atlamanın faydaları denilince akla ilk gelen kilo vermek oluyor. Daha önce duymadığınız bu 5 mucizevi etkisinden sonra her gün ip atlamak isteyeceksiniz.

Virüsün etkisi altına alındığımız bu günlerde hem sağlığımızı hem de formumuzu korumak için evde çeşitli sporlar yapıyoruz. Peki bu dönemde kolayca yapabileceğiniz ip atlamanın faydaları ile alakalı daha önce duymadığınız bu 5 şeyi öğrenmek ister misiniz?

Evde Kalarak İp Atlamanın 5 Faydası

Pahalı aletler almanıza gerek kalmadan ve nerede olursanız olun spor yapmanıza olanak tanıyan üstelik bildiğiniz diğer bütün egzersizlerden fazla kalori yakmanızı sağlayan ip atlamanın faydalarını yazacağız.

REKLAM ALANI

Gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde sadece 5 dakikanızı ayırarak 3 kez tekrarlamanız halinde elde edebileceğiniz faydalar şunlardır;

1-) Koordinasyonu Geliştirir

İp atlarken beyniniz ve ayaklarınızın uyumlu hareket etmesi koordinasyonunuzu geliştirir. Ayaklarınıza dikkat etmeniz ve bu uygulamayı tekrar tekrar yapmanız daha bilinçli ve dikkat kesilmenizi sağlamaktadır.

İp Atlama Koordinasyonunuzu Arttırır
İp Atlama Koordinasyonunuzu Arttırır

2-) Ayak ve Ayak Bileği Yaralanmalarını En Aza İndirir

Güçlenen ayak ve ayak bilekleri sayesinde ilerleyen yaşlarda kemik rahatsızlıkları ile ilgili problem yaşama riskinizi en aza indirmesiyle beraber hareketsiz yaşamınızda sizi daha güçlü biri yapmayı sağlar.

3-) Yüksek Miktarda Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur

İp atlamanın en önemli faydalarından bir tanesi aynı oranda yaptığınız diğer spor faaliyetlerine göre daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır.

Yüzme, koşma ve bisiklet sürme gibi kalori yakan sporların yanında ip atlamanın bariz bir üstünlüğü bulunmaktadır.

Daha Fazla Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur
Daha Fazla Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur

4-) Eğlencelidir ve Her Zaman Yanınızdadır

İp atlamak diğer bütün faaliyetlere nazaran daha eğlencelidir. Üstelik pahalı spor aletlerine gerek duymayan spor aynı zamanda her yerde kolaylıkla yapabilmemizi de sağlamaktadır.

Çocuklarınızla birlikte evde kaldığınız bu dönemde eğlenceli bir şekilde vakit geçirerek kalori yakmak istiyorsanız sizde ip atlayın.

5-) Sakin Kalmanızı Sağlar ve Solunum Verimliliğini Arttırır

Gelişmiş kalp sağlığına sahip olmanıza ek olarak düzenli ve ritimli solunum alıp vermeniz sayesinde solunum verimliliğinizi de arttırmaktadır.

Bu aktiviteyi yaptıktan sonra faydalarını merdiven çıkarken, bir yere koştururken ya da yüzme turlarınızda farkedeceksiniz. Üstelik ip atlamak vücudunuzdaki stres hormonunun parçalanmasına ve daha sakin olmanıza da olanak sağlar.

İp Atlamanın Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İp atlamanın zararları diye bir genel durumdan söz edilmezken eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ağır sporlar yapmanız yasaklanmışsa yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bunun yanında aşırı ip atlamak ve kontrolsüz davranmak bazı sıkıntılara yol açabilir. Bunun için yeterince önlem alarak ip atlamaya başlamalısınız.

İp atlarken dikkat etmeniz gerekenler ise;

  • Evde ip atlayacaksanız kimseyi fazla rahatsız etmemek adına bir mat üzerinde ve yavaş aralıklarla yapmanız daha doğru olacaktır.
  • İp atlama zemininin yeterince düz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • İp atlarken dışarıda iseniz doğru bir spor ayakkabı kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • İp atlamanın yararları arasında yer alan kalori yakımı için bunu sürekli hale getirmelisiniz.
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.