Kadın Halleri
REKLAM ALANI

İnatçı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

İnatçı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma lezzeti ve damlamasıyla oldukça ünlü, peki inatçı dondurma lekesi nasıl çıkar? endişenize son verecek makalemizi okudunuz mu?

Isınan havaların sonucunda tükettiğimiz dondurmalar biz büyüklerin dahi başına olmadık işler açarken çocukların korkunç lekelerle baş başa kalmasını sağlıyor.

Erirken hızına yetişmesi güç olan bu inatçı lekeleri kabusunuz olmaktan çıkarmak için dondurma lekesini çıkarmanın ilk adımı olan soğuk su kuralını bilmeniz gerekmektedir.

REKLAM ALANI

Bütün Detaylarıyla Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. Dondurma lekesinden zahmetsiz bir şekilde kurtulmak için mümkün olan en kısa sürede müdahale etmeniz gerekmektedir. Eğer ilk 5 – 10 dakika içerisinde temizlik işlemini gerçekleştiremediyseniz;
  2. Evinize vardığınızda, lekeli kıyafeti soğuk su içerisinde bir süre bekletin. Unutmayın ki dondurma bir protein lekesidir ve bu tarz lekelere sıcak su uygulamak lekenin kalıcılığını arttırır.
  3. Yarım saat kadar suda beklettiğiniz kıyafetin lekeli kısmına bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatıp iyice çitiledikten sonra durulayıp,
  4. Yıkama talimatlarına göre makinenize atabilirsiniz.

Eğer dışarıda yediğiniz dondurma kıyafetinize damladıysa lavaboda kumaşın arka kısmına biraz soğuk su ya da soda dökerek iyice yerleşmesini engelleyebilirsiniz.

Kıyafetlerinizin haricinde diğer yüzeyler ve kumaşlardan dondurma lekesinin nasıl çıkarılacağını anlatmadan önce kurumuş lekelerle nasıl mücadele edeceğinizden bahsedelim.

Kurumuş ve Kumaşa İşleyen Dondurma Lekeleri Nasıl Geçer?

  • Kovaya doldurduğunuz soğuk suyun içerisinde biraz sıvı deterjan ekleyerek,
  • Lekeli giysinizi bu kovada 15 – 20 dakika kadar bekletin.
  • Özellikle çikolatalı dondurma lekesi için sabun kullanabilirsiniz.
  • Bu işlemleri yaparken giysinizin yıkama talimatlarına mutlaka uymalısınız. Eğer farklı bir temizlik ürünü kullanıyorsanız da ürünün kullanım kılavuzunu okumadan hareket etmemelisiniz.
  • Bütün bu dondurma lekesini çıkarma püf noktalarına dikkat ettikten sonra makinenizde kıyafeti yıkayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Halı ve Koltuk Gibi Diğer Yüzeylerden Dondurma Lekesini Çıkarma

Halı ve koltuklardan dondurma lekesini çıkarmak oldukça zordur. Eğer evinizdeki yüzeylere dondurma damlarsa önce kağıt havlu ya da temiz bir havlu yardımıyla lekenin damladığı yere baskı yapmalısınız.

Bu şekilde davranarak fazla dondurmayı almış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli durum lekeyi ovalamamanız gerektiğidir.

Bir iki bardak soğuk su ve bir ölçek sıvı deterjan ya da bulaşık deterjanı kullanarak bir bez ile lekeyi ovmadan temizlik işlemini bitirebilirsiniz. Lekenin tamamen geçmesi için bu işlemi bir kaç kez yapmanız gerekmektedir.

Araba koltuğuna dökülen dondurma lekesi için bir miktar hidrojen peroksit ve amonyağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Araba koltuklarındaki lekeler için bir damla peroksit kullanıp lekeyi bir bez ile sildikten sonra ovalamadan bir damla amonyak uygulayıp yine bastırarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Dondurma lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap verdiğimiz makalemiz haricinde halı ve koltuk gibi yüzeylerde sıklıkla karşılaşılan çay lekelerini çıkarmak için yapılması gerekenlere bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.