Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri ve Doğal Tedavisi

06.12.2018
Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Uyuşukluk, kaşıntılı ve karıncalanan sıklıkla dinlenme durumlarında ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu belirtileri ve doğal tedavileri hakkında bilgiler.

Bunu yaşayanlar için bulunduğu durumu kelimelere dökmek zor olabilir, fakat semptomlar oldukça açıktır. Bilinmesi gereken huzursuz bacak sendromu için magnezyum katkısı en doğal çözümdür.

Bundan çok daha fazlasını bilmek istiyorsanız sizi huzursuz bacak sendromunun belirtileri, hangi sıklıkla görüldüğü, tanısı için ne yapmanız gerektiği ve tedavi yöntemleriyle baş başa bırakıyoruz.

REKLAM ALANI

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

HBS – Willis Ekbom Hastalığı olarak da bilinmektedir. Kısaca bacaklarda hoş olmayan durumlar olarak tanımlanabilir. Profesyonel görüşler farklılık göstermekle birlikte nüfusun % 7 – 10’ununun bu durumdan etkilendiği düşünülmektedir.

HBS nörolojik bir duyu bozukluğudur ve genellikle uykuya müdahale ettiğinden, uyku bozukluğu olarak da sınıflandırılır.

İsminden de anlaşılacağı üzere HBS en çok bacaklarda yaşanır, ancak kollarda ve vücut kısımlarında da ortaya çıkabilmektedir. Belirtileri hafif rahatsız edici ve oldukça şiddetli olabilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri genellikle şunlardır:

 1. Bacaklarda yanma
 2. Karıncalanma
 3. Kaşıntı
 4. Uyuşukluk
 5. Zonklama
 6. Ağrı
 7. Ürpertici hissiyatlar

Bu semptomlar listesi, temelde vücudun bacakları hareket ettirmeye ve duyguyu hissetmesine teşvik etme biçimidir. Bu sebepten hastalığın adı “huzursuz” olmalı değil mi?

Geceleri Uyku Kaçıran Sendrom

HBS istirahat halindeyken en kötü olanıdır ve akşamları oldukça sık görülür. Uykuyu önleyebildiği gibi, uyku kalitesini düşürebildiği için diğer bütün sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bu hastaların %80’inden fazlası, periyodik olarak gece uykuya dalma süresi boyunca her 15 ile 40 saniyede bir seğiriyor ve bacaklarını tekmeliyor.

HBS ile ilişkili durum periyodik uzuv hareketi olarak tanımlanmaktadır. Gece boyunca süregelen bu olumsuz durumlar gündüz uykusuzluğa, yorgunluğa buna bağlı olarak depresyona sebep olmaktadır.

Huzursuz bacak sendorumunun teşhisi için bir test yöntemi yoktur. Tipik olarak görülen semptomlarla teşhis edilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte çeşitli faktörler ve koşullar HBS’ye sebep olmaktadır. Erkeklerin 2 katı kadar fazla oranla kadınlarda görülen hastalık, 40 yaş ve üstü yetişkinlerde daha fazla görülmektedir.

Hamilelik, bazı hastalıklar, gıda, besin duyarlılıkları ve eksikliklerinin hastalığın nedenleri olmakla birlikte risk durumunu da arttırmaktadır. İlginç bir bilgi olarak sol elini kullanan insanların sağ elini kullananlara göre hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir.

HBS ile bağlantılı olabilecek hastalıklar:

 • Beyni etkileyen hastalıklar, anemi, parkison ve böbrek yetmezliği,
 • Antidepresan ilaçlar,
 • Kötü beslenme,
 • Gıda tetikleyicileri, kafein ve alkol gibi alışkanlıklar,
 • Magnezyum eksikliği, şekerde vücuttaki magnezyumu tükettiğinden HBS semptomlarına neden olabilir.
 • Genetik faktörler,
 • Gebelik, (dalgalanan hormonların neden olduğu düşünülmektedir. Genellikle doğumdan sonra hastalık ortadan kaybolur.)
 • Otoimmün rahatsızlık,
 • Gut hastalığı,
 • Adrenal problemler ve adrenal yorgunluk.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromuna neden olan bir çok faktör vardır. Bağlantılı üst hastalıkların birinin tedavi edilmesi hastalığın seyrini değiştirebilmektedir. Genel anlamıyla sinir sistemini desteklemek, doğru gıdaları tüketmek, bazı temel takviyeler almak HBS tedavisine yardımcı olan unsurlardır.

HBS tedavisi için kullanılan reçeteli ilaçlar genellikle anti-nöbet ilaçlarıdır. Bu ilaçlar beynin kimyasını değiştirerek ve sinir sinyallerine yanıt vererek hastalığı tedavi etmeye çalışmaktadır. Bu da yan etkilerinin çok tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu ilaçların ilk başta yardımı dokunsa da etkinliği zamanla azalmaktadır.

Uykuları Kaçıran Huzursuz Bacak Sendromu

Uykuları Kaçıran Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Doğal Tedaviler

Yaşam tarzınızı değiştirmek ve doğru beslenme HBS tedavisi için bize yardımcı olacak en önemli yöntemlerdir. Beslenmemizle ilgili şu vitaminleri alırsak huzursuz bacak sendromu semptomlarını hafifletir.

 1. Magnezyum: Toplumumuzda magnezyum eksikliği sıklıkla görülmektedir. Şeker, alkol, kafein ve stres vücudumuzun magnezyum depolarını tüketebilmektedir. Avokado, bakliyat, fındık, kepekli tahıllar, muz, yağlı balıklar, yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.
 2. Selenyum: HBS ile doğrudan ilgilidir. İran’da yapılan bir araştırmada 50 ve 200 mikrogram arasındaki selenyum takviyesi ile HBS önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Fıstıkta da önemli oranda bulunmaktadır.
 3. Demir: Vücuttaki dopamin fonksiyonu içinde ihtiyaç duyduğumuz demir, huzursuz bacak sendromu rahatsızlıklarında oldukça düşük oranda görülmektedir. Hastaların %30’u demir takviyesiyle bu hastalıktan kurtulmaktadır. Fakat demir tüketiminin de bir sınırı olmalıdır. Çünkü çok fazla tüketilen demir, hastalıkla ilişkili vücuttaki magnezyum miktarını azaltabilmektedir. Ek olarak, çok fazla demir sindirim sorunları olan kişilerde bazı patojenik bakterilerde artışa neden olabilmektedir. Demir takviyesi için bir uzmana görünmek gerekmektedir.
 4. D vitamini: Bu vitaminin eksikliği HBS’nin daha sık ve daha şiddetli olduğunu bulmuştur.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin 5 Tedavi Yöntemi

 •  Esansiyel Lavanta Yağı: Haftada iki kez 1 litre su ile karıştırdığınız 1,5 ml lavanta yağını bacaklarınıza masaj yaparak rahatlayabilirsiniz.
 • Aerobik Egzersiz: Orta derecede egzersiz endorfin salınımını arttıracağı için rahatlamanızı sağlamakatadır.
 • Soğuk Su Terapisi: Çok eğlenceli görünmeyebilir fakat uyuşukluğu azaltacaktır.
 • Kafein alışkanlığından uzaklaşma
 • Stres Azaltma ve Bacak Masajı

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Düşük folat düzeyine sahip kadınlarda, depresyon ve huzursuz bacak sendromunda bir artış görülmektedir. Karaciğer gibi gıdalarla folik asit alımını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca folik asit haricinde folat içeren yiyecekleri de tüketmelisiniz.

Folatta bir B vitamini grubudur. Demir ve magnezyum eksikliği hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu eksikliklerinizi de gidermelisiniz. Hamilelikte folik asit kullanımının önemini şu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Geceleri uykusuz kalmanızın nedeni olan huzursuz bacak sendromu belirtileri ve tedavi yöntemlerini bu problemi yaşayan herkese önerebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. selma dedi ki:

  huzursuz bacak sendromu belirtilerinin hepsi var bende acaba hasta mıyım?