Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hurma Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

22.03.2019
Hurma Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Haftalık 5 ile 7 kilo verdirmeyi iddia eden hurma diyeti gerçekten işe yarıyor mu? Hurma diyeti ne kadar sağlıklı? gibi sorularınıza cevaplar makalemizde.

Diyet Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Oluyor?

Ünlü beslenme uzmanı Ender SARAÇ’ın diyet listeleri içerisinde en çok tercih edilen hurma diyeti günde 21 hurma ile sınırlı olmak kaydıyla bir haftada 5 ile 7 arasında kilo vermenizi sağlamaktadır.

Ünlü diyetisyenin programı aslında bizim kültürümüze çok yabancı değildir. 1400 yıl önce Peygamberimiz (s.a.v) oruca hazırlanırken bu yöntemi kullanmıştır.

REKLAM ALANI

Günümüzün ise en büyük problemi olan obezite ve kilo sorunu için yapılan araştırmalar diyetin oldukça faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Ayrıca şeker hastaları, hamileler ve kronik hastalıkları bulunanların bu diyeti uygulamaktan kaçınması gerekmektedir.

Diyet İçin Neden Hurmayı Seçiyoruz?

Öncelikle hurmadan biraz bahsedecek olursak, hurma çoğunlukla Doğu Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te yetişen bir meyvedir.

Fruktoz, glikoz ve sakroz içeriklerine göre farklılıklar gösteren mükemmel bir beslenme profiline sahiptir. Hurmanın içerdiği kalori miktarı incir ve kuru incir ile aynı özellikleri göstermektedir.

Kuru hurmanın kalorisi çoğu taze meyveden daha yüksektir. İçerdiği karbonhidrat miktarı ise oldukça yüksek olan hurmanın 100 gramı size aşağıdaki besinleri sağlamaktadır.

 • Kalori
 • Elyaf
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Bakır
 • Demir
 • Manganez
 • B6 Vitamini
 • Protein
 • Karbonhidrat

Hurma ayrıca yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Hurma lif bakımından da zengin bir içeriğe sahip olduğundan kabızlık ve kan şekerinin düzenlenmesi içinde kullanılmaktadır.

Bu bakımdan hurma diyeti sadece kilo vermek isteyenler için değil kabızlık problemi yaşayanlar içinde bir diyet programı olarak uygulanabilmektedir.

Hurmalar hem besleyici hem de lezzetli olduklarından kesinlikle diyetinize eklemeniz gereken bir yiyecektir.

Hurma Diyeti Nedir?

Göbek yağlarını eritmek için bir çok yöntem uygulayabilirsiniz. Ya da kilo vermek için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulabilirsiniz. Bütün bu diyetlerin tek amacı hızlı şekilde kilo vermenizi ve motivasyonunuzu arttırmaktır.

Ünlü diyetisyenlerin önerdiği bu diyet ise şok diyet programı olarak sizin bir hafta içerisinde fazla yağ oranından kurtulmanızı sağlayıp tok kalmanızı sağlamaktadır.

Kadınların boy, yaş ve vermek istediğiniz kilo oranına göre günlük alması gereken kalori miktarı 2000 civarındadır. Eğer kilo vermek istiyorsak bu kalori miktarından daha az kalori tüketmek durumundayız. Bir hurmanın ortalama kalorisi 42 civarındadır. Hurma diyeti ile günlük 21 adet hurma tüketerek günde 900 kalori ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

Bu diyet ile birlikte yağsız yoğurt, su ve günlük 4 – 5 bardak yeşil ya da siyah çay tüketebilirsiniz.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Bir hafta boyunca uygulayacağınız diyette günlük 21 hurma ile sınırlayacağınız yemek programınıza ek olarak yoğurt, çay ve su ekleyebilirsiniz.

Hurma diyeti için günlük olarak kullanacağınız program şu şekildedir.

 1. Sabah Kahvaltısı: 1 kase yağsız yoğurt, 7 adet hurma
 2. Öğle Yemeği: 1 kase yağsız yoğurt, 7 adet hurma
 3. Akşam Yemeği: 1 kase yağsız yoğurt, 7 adet hurma

Bu diyetin haricinde bütün yiyeceklerden vazgeçmeden uygulayabileceğiniz hurma ve süt diyeti de bir alternatif olarak uygulanabilmektedir.

Diyet programı için bilmeniz gereken en önemli şey ara öğünleri de beslenme programından çıkarmalısınız.

Hurma ve Süt Diyeti

İki hafta boyunca hurma diyetine alternatif olarak uygulayabileceğiniz, hurma ve süt diyeti bütün yiyeceklerden vazgeçmeden kilo vermenize olanak sağlayan bir yöntemdir.

Temel prensipler olarak aynı temel dayanaklarına dayanan bu diyet programının avantajı motivasyon kaynağınızı kaybetmemenizdir.

Süt ve Hurma Diyeti Nasıl Uygulanır?

İlk Hafta

 • Kahvaltı: 2 Hurma ve bir bardak süt
 • Öğle Yemeği: Izgara balık – Yeşil yapraklı sebzeler – Yoğurt – 2 Hurma
 • Akşam Yemeği: 2 Hurma ve 1 Bardak Süt – Haşlanmış Sebzeler – Haşlanmış Fasulye

İkinci Hafta

 • Kahvaltı: 2 Hurma ve bir bardak süt
 • Öğle Yemeği: Sebze çorbası ya da Tavuk çorbası – 1 Su Bardağı Ayran – 2 Hurma
 • Akşam Yemeği: 2 Hurma ve 1 Bardak Süt – Mantar – Tavuk Sote Sebzeler

Bu diyet haricinde hurma yoğurt diyetini de kilo verdiren bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Diyeti uygularken uzun süre tok kalmak için günde en az hurma ve bir kase yoğurt kullanmalısınız. Bu diyeti Ender Saraç’tan bir tarif ile uygulamak istiyorsanız ilgili araştırmayı yapabilirsiniz.

Uzun süre tok kalmak için uygulayacağınız diyet için günlük su tüketimine özellikle dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Elif Kadir dedi ki:

  hurma diyeti ile kilo verme makaleniz Cok faydali bir yazi olmus 😉

  1. byreha dedi ki:

   teşekkür ederiz işinize yaradıysa ne mutlu bize 🙂

 2. Kamuran dedi ki:

  Ben uyguladım hiç acıkmıyorsun kilo verdiriyor süper bir diyet